Historia SzczecinaW
Historia Szczecina

Historia Szczecina – obejmuje dzieje miasta od powstania słowiańskiej osady w I tys. n.e. po czasy współczesne. Szczecin założyli Wkrzanie na przełomie VII/VIII wieku na dzisiejszym Wzgórzu Zamkowym. Początkowo była to typowa osada rolników i hodowców, jednak wraz z rozwojem handlu i rzemiosła przebudowano ją do grodu. W takiej postaci w X wieku opisywał Szczecin Ibrahim ibn Jakub, który nazwę miejscowości zapisał jako Sadżin.

GryficiW
Gryfici

Gryfici – dynastia książąt pomorskich panująca na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku. Nazwa rodu ukształtowała się w XV wieku i została zaczerpnięta od gryfa, którego członkowie rodziny używali jako swojego herbu od 1214 roku.

Kabinet PomorskiW
Kabinet Pomorski

Kabinet Pomorski – ozdobny mebel w formie kabinetu o wymiarach 1,15 m (szerokość) na 1,36 m (wysokość), wykonany w latach 1610 - 1617 pod kierunkiem Philippa Hainhofera. Zleceniodawcą był pomorski książę Filip II. Mebel tworzyło w augsburskich pracowniach ponad 20 rzemieślników. Na jego wyposażenie składały się przyrządy naukowe, przedmioty codziennego użytku i służące rozrywce; należał do najwyższej klasy tego typu obiektów w Europie.

Kalendarium historii SzczecinaW
Kalendarium historii Szczecina

Kalendarium historii Szczecina – chronologiczny zbiór wydarzeń z historii Szczecina.

Konsulat RP w SzczecinieW
Konsulat RP w Szczecinie

Konsulat RP w Szczecinie – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w Szczecinie.

Okręg wyborczy nr 20 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1991–1993)W
Okręg wyborczy nr 20 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1991–1993)

Okręg wyborczy nr 20 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1991–1993) obejmował województwo szczecińskie. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1991. Wybieranych było w nim 10 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 44 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001)W
Okręg wyborczy nr 44 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001)

Okręg wyborczy nr 44 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001) obejmował województwo szczecińskie. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1993. Wybieranych było w nim 10 posłów w systemie proporcjonalnym.

Opona CroyaW
Opona Croya

Opona Croya – monumentalny gobelin powstały na zamówienie księcia pomorskiego Filipa I, będący manifestem wiary luterańskiej na Pomorzu Zachodnim.

Pommersches Archiv der Wissenschaften und des GeschmaksW
Pommersches Archiv der Wissenschaften und des Geschmaks

{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "email". Pommersches Archiv der Wissenschaften und des Geschmaks — czasopismo (kwartalnik) w języku niemieckim wychodzące w Szczecinie w latach 1783–1786, propagujące prądy oświeceniowe w artykułach naukowych, publicystyce i niewielkich tekstach literackich, wydawane przez J.Ph.A. Hahna i Gottharda Friedricha Pauliego.

Powiat RandowW
Powiat Randow

Powiat Randow – prusko-niemiecka jednostka podziału terytorialnego w latach 1818–1939, powiat w prowincji Pomorze, w rejencji szczecińskiej. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim - w powiecie polickim i mieście Szczecin oraz w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie i w kraju związkowym Brandenburgia.

Rejencja szczecińskaW
Rejencja szczecińska

Rejencja szczecińska – prusko-niemiecka jednostka podziału terytorialnego w latach 1816–1945, obejmująca dzisiejsze Pomorze Zachodnie i Pomorze Przednie. Stolicą był Stettin. Siedziba władz rejencji znajdowała się początkowo na Zamku Książąt Pomorskich, a następnie od 1911 r. na Wałach Chrobrego, w gmachu obecnego Urzędu Wojewódzkiego. Rejencja wchodziła w skład prowincji Pomorze. W skład tej prowincji wchodziły także: rejencja koszalińska, rejencja stralsundzka do 1932 r. i rejencja pilska od 1938 r. Teren dawnej rejencji należy obecnie do Polski, województwa zachodniopomorskiego, powiatów kamieńskiego, gryfińskiego, goleniowskiego, pyrzyckiego, stargardzkiego oraz miasta na prawach powiatu Szczecin i Świnoujście, jak i do Niemiec, do kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, powiatów Vorpommern-Greifswald, Mecklenburgische Seenplatte oraz Vorpommern-Rügen.

SedinaW
Sedina

Sedina – mityczna, kobieca postać uosabiająca Szczecin. Wymyślona w XIX wieku była personifikacją handlowego i morskiego charakteru miasta. Przedstawiana była jako postać kobieca na łodzi, w towarzystwie boga handlu Merkurego, nimf i potworów morskich. Po ponad wieku i zmianie przynależności państwowej miasta jej postać przez jednych odbierana jest jako piękny symbol portowego Szczecina, podczas gdy innym przeszkadza to, że przypomina jego niemiecką przeszłość. Plany rekonstrukcji fontanny z postacią Sediny istnieją w mieście od lat 90. XX wieku i tyle też czasu trwa spór o jej rolę dla kreowania tożsamości miasta i postrzegania jego historii.

Bombardowania SzczecinaW
Bombardowania Szczecina

Bombardowania Szczecina – bombardowania miasta, w tym także naloty dywanowe, przeprowadzone głównie w 1944 roku przez lotnictwo brytyjskie RAF i amerykańskie USAAF.

Tryptyk z CiećmierzaW
Tryptyk z Ciećmierza

Tryptyk z Ciećmierza – gotyckie retabulum ołtarzowe poświęcone Najświętszej Marii Pannie, znajdujące się obecnie w katedrze św. Jakuba w Szczecinie. Datowane na lata 1380-1390. Cenny przykład XIV-wiecznego ołtarza szafiastego, wykonanego przez nieznanego snycerza. Ze względu na opracowanie rzeźby ołtarz zaliczany jest do kręgu Madonn na lwach.

Wielkie Miasto SzczecinW
Wielkie Miasto Szczecin

Wielkie Miasto Szczecin – nazwa obszaru utworzonego uchwałą rządu pruskiego 15 października 1939 roku, w którego skład, obok terytorium miasta Szczecina, weszły następujące gminy:z terenu powiatu Randow: Żelechowa, Golęcino, Gocław, Stołczyn, Skolwin, Police, Mścięcino, Siedlice, Przęsocin, Bukowo, Warszewo, Osów, Pilchowo (część), Wołczkowo (część), Bezrzecze, Krzekowo, Mierzyn (część), Stobno (część), Pomorzany, Gumieńce, Ustowo, Warzymice, Będargowo (część), Karwowo, Przecław, Kurów, Siadło Górne, Siadło Dolne, Dąbie (część), Zdroje, Podjuchy; z terenu powiatu Gryfino: Żydowce, Klęskowo, Bukowe, rewir leśny Puszczy Bukowej, części gmin Binowo, Radziszewo, Chlebowo oraz Kołowo; z terenu powiatu Nowogard: Sławociesze oraz część gminy Wielgowo.

Wojna duńsko-szwedzka (1675–1679)W
Wojna duńsko-szwedzka (1675–1679)

Wojna szwedzko-duńska 1675-79 miała miejsce w latach 1675–1679 i była częścią ogólnoeuropejskich zmagań w ramach wojny Francji z koalicją.