Ludowe Wojsko PolskieW
Ludowe Wojsko Polskie

Ludowe Wojsko Polskie (LWP) – nieoficjalna i stosowana w celach propagandowych nazwa polskich sił zbrojnych w okresie 1944–1989. Wojsko Polskie było wówczas zdominowane i kontrolowane przez rządzącą partię komunistyczną – Polską Partię Robotniczą, a od 1948 Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą i jako część struktur Układu Warszawskiego podlegało dowództwu Armii Radzieckiej.

Żołnierze Armii Czerwonej i Armii Radzieckiej w ludowym Wojsku PolskimW
Żołnierze Armii Czerwonej i Armii Radzieckiej w ludowym Wojsku Polskim

Żołnierze Armii Czerwonej w ludowym Wojsku Polskim – grupa czerwonoarmistów skierowanych do służby w ludowym Wojsku Polskim w latach 1943–1946 oraz żołnierzy Armii Radzieckiej w latach 1946-1968. Rekrutowała się z Polaków oraz Rosjan – obywateli ZSRR.

Atomowa Kwatera DowodzeniaW
Atomowa Kwatera Dowodzenia

Atomowa Kwatera Dowodzenia – nieczynny obiekt wojskowy, zlokalizowany w Puszczy Kampinoskiej na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Znajduje się w Laskach, w rejonie Dąbrowy Leśnej, w sąsiedztwie wydmy Łuże. Ten niedokończony obiekt miał służyć jako stanowisko dowodzenia na wypadek wojny atomowej.

Fundusz Obrony NarodowejW
Fundusz Obrony Narodowej

Fundusz Obrony Narodowej (FON) – fundusz utworzony na mocy dekretu Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 roku w celu uzyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii i wojskowy program inwestycyjny. Gromadził środki pochodzące ze sprzedaży nieruchomości i ruchomości stanowiących własność państwa, a pozostających pod zarządem wojska, dotacji skarbu państwa oraz darów i zapisów osób prywatnych i instytucji. Zbierano go w postaci gotówkowej i rzeczowej.

Główne Kwatermistrzostwo Wojska PolskiegoW
Główne Kwatermistrzostwo Wojska Polskiego

Główne Kwatermistrzostwo Wojska Polskiego – jedna z instytucji centralnych Wojska Polskiego (ludowego). Wchodziło w skład Ministerstwa Obrony Narodowej.

Grupa Operacyjna „Wisła”W
Grupa Operacyjna „Wisła”

Grupa Operacyjna „Wisła” – doraźnie zorganizowany związek operacyjny ludowego Wojska Polskiego powołany z dniem 20 kwietnia 1947 zarządzeniem Państwowej Komisji Bezpieczeństwa nr 00189/III z dnia 17 kwietnia 1947 do przeprowadzenia akcji „Wisła”.

Misja Polska do Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w KoreiW
Misja Polska do Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei

Misja Polska do Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei – misja wojskowa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej działająca w ramach KNPN, nadzorującej od 1953 zawieszenie broni między Koreą Północną a Koreą Południową.

Muzeum Techniki Wojskowej GryfW
Muzeum Techniki Wojskowej Gryf

Muzeum Techniki Wojskowej Gryf – muzeum zlokalizowane w Dąbrówce, na terenie 15 ha po stacjonującej tu w latach 1963–2001 jednostki wojskowej 1068 oraz w latach 2001–2011 bazy technicznej MW.

Muzeum Wału PomorskiegoW
Muzeum Wału Pomorskiego

Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu – muzeum znajdujące się przy drodze krajowej nr 22 na wlocie do Wałcza od strony Człuchowa na terenie byłych koszar wojskowych.

Polska Wojskowa Jednostka SpecjalnaW
Polska Wojskowa Jednostka Specjalna

Polska Wojskowa Jednostka Specjalna Doraźnych Sił Zbrojnych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie (PWJS) lub Jednostka Specjalna Wojska Polskiego (JSWP) – kontyngent logistyczno-inżynieryjno-saperski ludowego Wojska Polskiego (POLLOG) w ramach sił pokojowych ONZ na Półwyspie Synaj i Wzgórzach Golan w latach 1973-1979. Jednostka Wojskowa 5577.

Potyczka żołnierzy polskich i radzieckich w Lesznie w 1947W
Potyczka żołnierzy polskich i radzieckich w Lesznie w 1947

Potyczka żołnierzy polskich i radzieckich w Lesznie w 1947 – starcie zbrojne pomiędzy oddziałem Ludowego Wojska Polskiego i żołnierzami Armii Radzieckiej, do którego doszło na dworcu kolejowym w Lesznie w nocy z 27 na 28 maja 1947. Przyczyną potyczki była próba uwolnienia kobiety, rzekomo porwanej przez żołnierzy radzieckich. W starciu zginęło trzech żołnierzy radzieckich. W wyniku rozprawy sądowej, przeprowadzonej z pogwałceniem zasad uczciwego procesu, trzech polskich żołnierzy, którzy wzięli udział w starciu, rozstrzelano, a sześć innych osób skazano na kary więzienia.

Poznański CzerwiecW
Poznański Czerwiec

Poznański Czerwiec – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Obecnie przez część historyków i uczestników Czerwiec ’56 bywa określany także jako poznański bunt, rewolta oraz powstanie poznańskie.

Socjalistyczny Związek Młodzieży WojskowejW
Socjalistyczny Związek Młodzieży Wojskowej

Socjalistyczny Związek Młodzieży Wojskowej (SZMW) – polska lewicowa organizacja młodzieżowa działająca w strukturach Ludowego Wojska Polskiego, w latach 1973–1976.

Szpital Polskiego Czerwonego Krzyża w Korei PółnocnejW
Szpital Polskiego Czerwonego Krzyża w Korei Północnej

Szpital Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) w Korei Północnej – wojskowa polowa placówka medyczna Polskiego Czerwonego Krzyża, udzielająca pomocy humanitarnej wojskom komunistycznym podczas wojny koreańskiej. Działała w latach 1953-1956.

Wojsko Polskie w wydarzeniach poznańskich 1956 rokuW
Wojsko Polskie w wydarzeniach poznańskich 1956 roku

Wojsko Polskie w wydarzeniach poznańskich 1956 roku – udział jednostek Wojska Polskiego w tłumieniu społecznych protestów mieszkańców Poznania.

Wojskowy Korpus GórniczyW
Wojskowy Korpus Górniczy

Wojskowy Korpus Górniczy – formacja wojskowej służby zastępczej utworzona w 1949, zlikwidowana w 1959. Kierowano do niej mężczyzn, których uznawano za przeciwników politycznych, niebezpiecznych dla wprowadzanego siłą ustroju komunistycznego w Polsce – w szczególności byłych członków organizacji niepodległościowych i antykomunistycznych, synów przedwojennej inteligencji i tzw. kułaków. Służba ta miała charakter pracy przymusowej.

Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska PolskiegoW
Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego

Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. gen. Franciszka Gągora – stowarzyszenie powstałe w 1993 roku na znak protestu byłych żołnierzy LWP przeciwko szkalowaniu ze strony środowisk prawicowych dobrego imienia, czci i honoru żołnierzy, którzy w nim służyli zawodowo, odbywali służbę ochotniczo lub z poboru. W dniu 15 lipca 1994 roku, w rocznicę bitwy pod Grunwaldem i wręczenia Sztandaru w Sielcach nad Oką 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki Związek otrzymał Sztandar, ufundowany przez Ministra Obrony Narodowej admirała Piotra Kołodziejczyka. Sztandar wręczył generał dywizji Czesław Laszczkowski. Wręczenie odbyło się w Wesołej pod Warszawą w koszarach 1 Brygady Pancernej w czasie I Ogólnopolskiego spotkania członków Związku. Prezesem Związku do 23 października 2009 roku był pułkownik dyplomowany w stanie spoczynku Roman Orłowski.