Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w WarszawieW
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie (AWF) – publiczna akademia wychowania fizycznego w Warszawie utworzona w 1929 jako Centralny Instytut Wychowania Fizycznego w Warszawie i przekształcona w 1938 w wojskową szkołę akademicką; od 1935 nosi imię Józefa Piłsudskiego.

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa MazowieckiegoW
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego – jedna z największych bibliotek publicznych w Polsce. Jej zbiory liczą ok. 1,5 miliona woluminów.

Diecezja drohiczyńskaW
Diecezja drohiczyńska

Diecezja drohiczyńska – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii białostockiej. Położona jest na obszarze wschodniej Polski. Terytorialnie teren Diecezji Drohiczyńskiej to część województwa mazowieckiego, podlaskiego oraz lubelskiego. Została proklamowana przez papieża Jana Pawła II 5 czerwca 1991, podczas liturgii mszalnej na błoniach pod Białymstokiem, a powiększona 25 marca 1992 bullą Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus. W jej skład weszły wówczas trzy dekanaty z diecezji siedleckiej: węgrowski, sokołowski, sterdyński oraz część dekanatów: liwskiego, łosickiego i janowskiego.

Instytut LotnictwaW
Instytut Lotnictwa

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa – polski, państwowy instytut badawczy z siedzibą w Warszawie istniejący od 1926 roku.

Muzeum Historii Polskiego Ruchu LudowegoW
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego – muzeum znajdujące się na warszawskim Mokotowie przy al. Wilanowskiej 204. Gromadzi pamiątki i materiały związane z historią polskich chłopów i polskim ruchem ludowym.

Narodowe Centrum Badań JądrowychW
Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Narodowe Centrum Badań Jądrowych – NCBJ – powstało 1 września 2011 r. z połączenia dwóch instytutów na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Instytut Energii Atomowej został włączony w struktury Instytutu Problemów Jądrowych, tworząc największy instytut badawczy w Polsce, zatrudniający ponad 1000 pracowników.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”W
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego – jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w WarszawieW
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) – uniwersytet przyrodniczy w Warszawie, uważany za najstarszy i największy ośrodek tego typu w Polsce. Jego początki sięgają 23 września 1816, kiedy utworzono Instytut Agronomiczny w miejscowości Marymont.

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w WarszawieW
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – teatr znajdujący się przy ulicy Karasia 2 w Warszawie.

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w PłockuW
Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku – płocki szpital specjalistyczny położony przy ul. Medycznej 19. Jest jedną z największych wielospecjalistycznych placówek medycznych na Mazowszu. Posiada 22 oddziały, w tym szpitalny oddział ratunkowy, a także blok operacyjny, zakład sterylizacji, poradnie i aptekę szpitalną. Dysponuje 942 łóżkami, z których rocznie korzysta 40 tys. pacjentów. Patronem placówki został płocczanin, polski higienista prof. dr med. Marcin Kacprzak.

Jan EkierW
Jan Ekier

Jan Stanisław Ekier – polski pianista, pedagog i kompozytor, profesor sztuk muzycznych. Wielokrotny juror Konkursów Chopinowskich w Warszawie. Wydawca dzieł Fryderyka Chopina. Kawaler Orderu Orła Białego.

Sławoj Leszek GłódźW
Sławoj Leszek Głódź

Sławoj Leszek Głódź – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor prawa kanonicznego, generał dywizji Wojska Polskiego, biskup polowy Wojska Polskiego w latach 1991–2004, biskup diecezjalny warszawsko-praski w latach 2004–2008, arcybiskup metropolita gdański w latach 2008–2020, od 2020 arcybiskup senior archidiecezji gdańskiej.

Jacek KozłowskiW
Jacek Kozłowski

Jacek Kozłowski – polski polityk i menedżer, w latach 2007–2015 wojewoda mazowiecki.

Roman Marcinkowski (biskup)W
Roman Marcinkowski (biskup)

Roman Adam Marcinkowski – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy płocki w latach 1985–2017, od 2017 biskup pomocniczy senior diecezji płockiej.

Muzeum Narodowe w WarszawieW
Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.

Krzysztof PendereckiW
Krzysztof Penderecki

Krzysztof Eugeniusz Penderecki – polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Henryk SamsonowiczW
Henryk Samsonowicz

Henryk Bohdan Samsonowicz – polski historyk, mediewista i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych. W latach 1980–1982 rektor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1989–1991 minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Kawaler Orderu Orła Białego.

Antoni WitW
Antoni Wit

Antoni Piotr Wit – polski dyrygent, kompozytor, prawnik, profesor dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1983–2000 dyrektor naczelny i artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, 2002–2013 dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie.