
Marek Abramowicz – polski naukowiec, astrofizyk. Autor przeszło 200 prac naukowych z zakresu ogólnej teorii względności, astrofizyki wysokich energii, teorii akrecji, czarnych dziur, figur równowagi gwiazd i innych. Promotor kilkunastu doktorantów, z których kilkoro zostało profesorami w renomowanych uczelniach USA, Europy i Chin.
Kazimierz Bartkiewicz - polski historyk, specjalizujący się w historii nowożytnej Polski i powszechnej; nauczyciel akademicki związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Zielonej Górze i jej czwarty rektor w latach 1984-1990.

Waldemar Błaszczyk – polski aktor.

Jakob Carova – architekt i mistrz budowlany doby baroku pochodzenia włoskiego.

Andrea Carove (Carova) – architekt i mistrz budowlany doby baroku pochodzenia włoskiego.

Gründelowie – zamożna katolicka rodzina kmieca pochodzenia niemieckiego zamieszkująca ziemię kłodzką od pierwszej połowy XVII wieku do połowy XX wieku. Głównymi siedziba rodu były: Jaszkowa Dolna oraz Ołdrzychowice Kłodzkie.

Robert Hauk - niemiecki malarz-samouk, leśnik z zawodu. Uprawiał głównie malarstwo portretowe i religijne. Jego najsłynniejszym dziełem była Bitwa pod Czerwoną Górą, która obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Obraz powstał w latach 1886-1893, na zamówienie księdza Ernesta Mandela z Jaszkowej Dolnej. Wcześniej autor malowidła przeprowadził specjalne 4-letnie studia archiwalne w Pradze nad uzbrojeniem husytów i rycerstwa śląskiego. Jedna z prac Hauka znajduje się w kościele misyjnym trapistów Marianhill koło Durbanu w RPA.

Paul Hoecker – niemiecki malarz, profesor i wykładowca Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

Adam Józef Jezierski – polski chemik specjalizujący się w fizykochemii nieorganicznej i spektroskopii molekularnej, profesor nauk chemicznych, specjalista z zakresu wolnych rodników; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim i jego rektor w latach 2016-2020.
Salomon Kauffmann – niemiecki przemysłowiec pochodzenia żydowskiego, właściciel wielu zakładów włókienniczych w Sudetach i Wrocławiu; radny miejski Wrocławia.

Sławomir Kłosowski – polski polityk, nauczyciel, były wiceminister edukacji, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

Joseph Kögler – ksiądz katolicki, historyk hrabstwa kłodzkiego.

Hermann Dietrich Lindheim – niemiecki przemysłowiec, który był pionierem w przemyśle włókienniczym, górnictwie, kolei i w przemyśle chemicznym.

Carlo Lurago także: Loragho, Luraghi, Luragho(ur. 14 grudnia 1615 w Pellio Superiore ; zm. 22 października 1684 w Pasawie) – włoski architekt, mistrz budowlany i sztukator działający głównie na terenie Czech.

Dagmar von Mutius – niemiecka pisarka, ostatnia właścicielka Jeleniowa w latach 1934–1945.

Gerhard von Mutius – niemiecki filozof, dyplomata, właściciel Jeleniowa, autor opowiadań zawierających motywy kłodzkie.

Daniel Paschazjusz von Osterberg – właściciel wsi Wambierzyce i fundator pomysłu rozbudowy wambierzyckiego sanktuarium maryjnego i przekształcenia całej miejscowości w "śląską Jerozolimę".

Johann Franz Otto – niemiecki muzyk, kompozytor, organista.

Monika Taubitz – niemiecka poetka i pisarka, związana także ze Śląskiem i ziemią kłodzką.