Dom przy Bednarskiej 15 w ŁodziW
Dom przy Bednarskiej 15 w Łodzi

Dom przy ulicy Bednarskiej 15 – położona w parku im. Legionów w Łodzi posecesyjna willa, która została zbudowana w otoczeniu ogrodowo-parkowym na początku XX wieku dla niemieckiego fabrykanta Ernsta Leonhardta.

Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii NaukW
Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk

Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi, w którym prowadzi się badania z zakresu chemii organicznej, chemii i fizyki polimerów, spektroskopii NMR i masowej oraz biochemii i biologii molekularnej.

Centrum Nauki i Techniki EC1 w ŁodziW
Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

Centrum Nauki i Techniki EC1 – centrum nauki znajdujące się w zrewitalizowanej Elektrowni Łódzkiej przy ul. Targowej 1/3 w Łodzi. Centrum zostało otwarte 7 stycznia 2018 roku i wchodzi w skład kompleksu EC1 Łódź – Miasto Kultury. Instytucja współprowadzona jest przez Miasto Łódź oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nazwa EC1 to akronim odwołujący się do późniejszej, lecz także historycznej nazwy obiektu, czyli elektrociepłowni nr 1 w Łodzi.

Europejskie Regionalne Centrum EkohydrologiiW
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii

Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii – placówka Polskiej Akademii Nauk powstała pod auspicjami UNESCO, mająca za zadanie kompleksowe podejście do rozwiązywania problemów z wodą. Jej rolą jest także koordynowanie prac innych instytucji, które zajmują się ekohydrologią.

Instytut EnergetykiW
Instytut Energetyki

Instytut Energetyki – instytut badawczy związany z energetyką, znajdujący się w Warszawie.

Instytut Europejski w ŁodziW
Instytut Europejski w Łodzi

Instytut Europejski ul. Piotrkowska 262/264 w Łodzi

Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w ŁodziW
Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi

Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi – placówka naukowo-badawcza zajmująca się problematyką zdrowia publicznego, zdrowia środowiskowego oraz wszelkimi dziedzinami związanymi z szeroko rozumianą medycyną pracy. Celem działalności Instytutu jest zapewnienie jak najlepszych praktycznych rozwiązań systemowych poprawiających warunki życia i pracy. Dzięki wysokim standardom prowadzonych badań Instytut jest jednym z głównych ośrodków naukowo-badawczych w kraju. Zatrudnia wyspecjalizowaną kadrę, wśród której znajdują się wysokiej rangi specjaliści pracujący innymi jako konsultanci krajowi i wojewódzcy.

Instytut WłókiennictwaW
Instytut Włókiennictwa

Instytut Włókiennictwa – polski instytut naukowo-badawczy zajmujący się dziedzinami związanymi z przemysłem włókienniczym. Powstał w 1945 roku w Łodzi. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowo-wdrożeniowe w zakresie inżynierii materiałowej, polimerów, chemii włókienniczej, nano- i mikrotechnologii, ochrony środowiska, biotechnologii, technik i technologii włókienniczych.

Łódzki Ogród BotanicznyW
Łódzki Ogród Botaniczny

Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza – ogród w Łodzi, powstał w roku 1929 na terenie parku Źródliska. Po zakończeniu II wojny światowej na obszarze przyległym do Parku na Zdrowiu rozpoczęto tworzenie nowego ogrodu botanicznego. Od 1988 patronem ogrodu jest Jakub Mowszowicz.

Miejski Ogród Zoologiczny w ŁodziW
Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi – ogród zoologiczny znajdujący się przy ul. Konstantynowskiej w Łodzi, założony w 1938 na Polesiu. W 2013 łódzkie Zoo prezentowało 2245 zwierząt z 677 gatunków. Ogród jako jedyny w Polsce prezentuje zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie i ariranie amazońskie.

Muzeum Oświaty Ziemi ŁódzkiejW
Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej – placówka zajmująca się gromadzeniem, opracowywaniem, przechowywaniem i udostępnianiem dokumentów i eksponatów związanych z historią szkolnictwa w regionie łódzkim. W muzeum zgromadzono materiały i dokumenty dotyczące szkół i innych placówek oświatowych, a także pamiątki po zasłużonych nauczycielach, m.in.: Zygmuncie Lorentzu, Alicji Napiórkowskiej, Zygmuncie Hajkowskim, Teofilu Katrze, Janie Marczyńskim, Kazimierze Marczyńskiej, Bolesławie Wocalewskim. Posiada m.in. jeden z większych w Polsce zbiór sztandarów szkolnych.

Niemieckie Gimnazjum Reformowane w ŁodziW
Niemieckie Gimnazjum Reformowane w Łodzi

Niemieckie Gimnazjum Reformowane w Łodzi – działające do 1945 gimnazjum, które znajdowało się w budynku przy obecnej Alei Tadeusza Kościuszki 65 w Łodzi.

Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w ŁodziW
Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Łodzi

Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Łodzi – oddział łódzki Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego istniejący od 1950 roku.

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w ŁodziW
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi – jedna z pięciu państwowych szkół artystycznych (najmłodsza), o dziewięcioletnim cyklu kształcenia, dająca wykształcenie w zawodzie tancerz oraz wykształcenie ogólne w zakresie klas IV-VIII szkoły podstawowej, i liceum ogólnokształcącego, umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Od roku 2013 w ramach eksperymentu pedagogicznego wprowadzona została w szkole edukacja wczesnoszkolna, dzięki czemu już najmłodsze dzieci mogą rozwijać swój talent taneczny. Organem prowadzącym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie - Centrum Edukacji Artystycznej.

Palmiarnia ŁódzkaW
Palmiarnia Łódzka

Palmiarnia Łódzka – jedna z najnowocześniejszych w Europie palmiarni i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Otaczający ją Park Źródliska jest najstarszym parkiem miejskim w Łodzi, powstałym na początku XIX w. z części okolicznych lasów.

Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w ŁodziW
Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi

Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima – centrum kulturalno-oświatowe w Łodzi powołane do istnienia w 1952 r. zarządzeniem ówczesnego Ministra Oświaty jako Młodzieżowy Dom Kultury. 1 września 1964 zmieniono nazwę placówki na Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima.

Państwowy Instytut Sztuki TeatralnejW
Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej

Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej (PIST) – państwowa szkoła teatralna utworzona w Warszawie w 1932 z inicjatywy Aleksandra Zelwerowicza i Leona Schillera.

Szkoła Podstawowa nr 41 im. Króla Władysława Jagiełły w ŁodziW
Szkoła Podstawowa nr 41 im. Króla Władysława Jagiełły w Łodzi

Szkoła Podstawowa nr 41 im. Króla Władysława Jagiełły w Łodzi – łódzka szkoła podstawowa zlokalizowana na osiedlu Piaski.

Szkoła Zgromadzenia Kupców w ŁodziW
Szkoła Zgromadzenia Kupców w Łodzi

Szkoła Zgromadzenia Kupców przy ul. Narutowicza 68 w Łodzi – jeden z pierwszych betonowych budynków w Polsce. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem A/95 z 20.01.1971 r.

Wojskowe Centrum Kształcenia MedycznegoW
Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego im. gen. bryg. dr. med. Stefana Hubickiego (WCKMed.) – realizująca kształcenie i szkolenie żołnierzy na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Wyższa Szkoła Rzemieślnicza w ŁodziW
Wyższa Szkoła Rzemieślnicza w Łodzi

Wyższa Szkoła Rzemieślnicza w Łodzi – państwowa średnia szkoła techniczna w Łodzi działająca w latach 1869-1914 na terenie zaboru rosyjskiego.

Żydowska Szkoła Rzemieślnicza „Talmud Tora”W
Żydowska Szkoła Rzemieślnicza „Talmud Tora”

Żydowska Szkoła Rzemieślnicza „Talmud Tora” – szkoła, w której w latach 1901–1939 uczyła się żydowska młodzież. Mieściła się przy ulicy Średniej 46/48 w Łodzi.