Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w KrakowieW
Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – kościół archikatedralny, położony na Wawelu stanowiący własność archidiecezji krakowskiej. Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.

Czarny Krucyfiks królowej JadwigiW
Czarny Krucyfiks królowej Jadwigi

Czarny Krucyfiks królowej Jadwigi – drewniana figura Chrystusa, rozpostartego na krzyżu, pochodząca z XIV wieku, własność świętej Jadwigi Andegaweńskiej, króla Polski. Do dnia dzisiejszego eksponowany jest w katedrze wawelskiej. Czarny Krucyfiks umieszczony jest w barokowym Ołtarzu Pana Jezusa Ukrzyżowanego na tle srebrnej, zdobionej blachy, we wschodnim ramieniu ambitu świątyni.

Dzwon ZygmuntW
Dzwon Zygmunt

Dzwon Zygmunt – najsłynniejszy polski dzwon, powszechnie, lecz nieprawidłowo nazywany Dzwonem Zygmunta. Znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Ufundowany przez Zygmunta I Starego, nazwany jego imieniem.

Groby Królewskie na WaweluW
Groby Królewskie na Wawelu

Groby Królewskie na Wawelu – groby znajdujące się w kryptach pod katedrą wawelską w Krakowie.

Krypta biskupia na WaweluW
Krypta biskupia na Wawelu

Krypta biskupia na Wawelu – krypta w podziemiach katedry wawelskiej, zlokalizowana bezpośrednio pod ołtarzem świętego Stanisława, stanowi miejsce spoczynku biskupów i arcybiskupów krakowskich.

Krypta św. Leonarda na WaweluW
Krypta św. Leonarda na Wawelu

Krypta św. Leonarda na Wawelu – wzniesiona na przełomie XI i XII wieku, jest pozostałością po tzw. katedrze hermanowskiej na Wawelu. Należy do najpiękniejszych wnętrz romańskich w Polsce.

Krypta Wieszczów Narodowych na WaweluW
Krypta Wieszczów Narodowych na Wawelu

Krypta Wieszczów Narodowych – krypta w podziemiach archikatedry krakowskiej na Wawelu, miejsce pochówku Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, dwóch wybitnych poetów doby romantyzmu, których twórczość stała się ważną częścią polskiej kultury. Obaj zostali uznani za przywódców duchowych narodu w okresie niewoli, godnych spoczywania w nekropolii dawnych władców Polski, katedrze na Wawelu. W krypcie upamiętniono także dwóch innych Polaków, cenionych artystów XIX stulecia – poetę Cypriana Kamila Norwida oraz kompozytora i pianistę Fryderyka Chopina.

Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II na WaweluW
Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II na Wawelu

Muzeum Katedralne imienia Jana Pawła II – prywatna instytucja kultury powstała w 1978 roku. Jest własnością parafii archikatedralnej świętego Stanisława Biskupa Męczennika i świętego Wacława. Siedzibą muzeum jest Dom Katedralny na wzgórzu wawelskim w Krakowie.

Nagrobek Jadwigi AndegaweńskiejW
Nagrobek Jadwigi Andegaweńskiej

Sarkofag Jadwigi Andegaweńskiej na Wawelu znajduje się w Katedrze Wawelskiej w południowym ramieniu ambitu.

Nagrobek Kazimierza III WielkiegoW
Nagrobek Kazimierza III Wielkiego

Nagrobek Kazimierza III Wielkiego – gotycki nagrobek tumbowy z baldachimem, znajdujący się w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu w Krakowie.

Nagrobek Kazimierza IV JagiellończykaW
Nagrobek Kazimierza IV Jagiellończyka

Nagrobek Kazimierza IV Jagiellończyka – jeden z ważniejszych przykładów późnogotyckiej rzeźby w Polsce, dzieło Wita Stwosza. Znajduje się przy południowo-zachodnim narożniku Kaplicy Świętokrzyskiej w katedrze na Wawelu w Krakowie.

Nagrobek Stefana BatoregoW
Nagrobek Stefana Batorego

Nagrobek Stefana Batorego znajduje się w Kaplicy Mariackiej na Wawelu. Nagrobek wykonał Santi Gucci w 1595 roku.

Nagrobek Władysława I ŁokietkaW
Nagrobek Władysława I Łokietka

Nagrobek Władysława I Łokietka na Wawelu znajduje się w północnym ramieniu ambitu katedry wawelskiej kiedyś znajdował się przy nieistniejącym obecnie ołtarzu ku czci św. Władysława. Jest pierwszym nagrobkiem królewskim wzniesionym w katedrze wawelskiej.

Nagrobek Władysława II JagiełłyW
Nagrobek Władysława II Jagiełły

Nagrobek Władysława II Jagiełły – nagrobek nieznanego autorstwa sprzed 1432 roku, znajduje się w katedrze na Wawelu w Krakowie pomiędzy filarami oddzielającymi nawę główną od południowej nawy bocznej.

Nagrobek Władysława III WarneńczykaW
Nagrobek Władysława III Warneńczyka

Nagrobek Władysława III Warneńczyka znajduje się w katedrze wawelskiej pomiędzy filarami oddzielającymi nawę główną od północnej.

Obraz Matki Bożej Łaskawej Ślicznej Gwiazdy LwowaW
Obraz Matki Bożej Łaskawej Ślicznej Gwiazdy Lwowa

Matka Boża Łaskawa – Śliczna Gwiazda Lwowa – łaskami słynący obraz Matki Bożej z 1598 przedstawiający Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą na tronie wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojącego małego Pana Jezusa. Obraz namalowany przez lwowskiego mieszczanina Józefa Wolfowicza dla ławnika lwowskiego Wojciecha Domagalicza z okazji śmierci jego córki Katarzyny i umieszczony na zewnątrz kościoła, w pobliżu jej grobu. Z czasem, wraz ze wzrostem kultu wybudowano kapliczkę. W 1648 po nieudanym zdobyciu miasta przez Chmielnickiego, mieszkańcy Lwowa ofiarowali Matce Bożej dziękczynne wotum.

Ołtarz główny bazyliki archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława w KrakowieW
Ołtarz główny bazyliki archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie

Ołtarz główny bazyliki archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie – jeden z barokowych ołtarzy bazyliki archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie, znajdujący się w prezbiterium świątyni. Przed tym ołtarzem odbywały się liczne koronacje oraz konsekracje biskupie.

Ołtarz Pana Jezusa Ukrzyżowanego (bazylika archikatedralna św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie)W
Ołtarz Pana Jezusa Ukrzyżowanego (bazylika archikatedralna św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie)

Ołtarz Pana Jezusa Ukrzyżowanego zwany również Ołtarzem cudownego krucyfiksu królowej Jadwigi – jeden z ołtarzy katedry wawelskiej. Od 1987 roku w mensie ołtarza znajduje się trumienka z szczątkami świętej Jadwigi Andegaweńskiej. Wcześniej szczątki królowej spoczywały w nagrobku z białego marmuru.

Ołtarz Świętego Stanisława w katedrze na WaweluW
Ołtarz Świętego Stanisława w katedrze na Wawelu

Ołtarz Świętego Stanisława – ołtarz baldachimowy w katedrze wawelskiej, stanowiący mauzoleum Świętego Stanisława ze Szczepanowa, biskupa krakowskiego i męczennika. Zajmuje centralną część świątyni. Głównymi elementami ołtarza są srebrna-trumna relikwiarz, dzieło Piotra von der Rennena oraz baldachim, dzieło Jana Trevano, ufundowany przez biskupa Marcina Szyszkowskiego.

Sień katedralna na WaweluW
Sień katedralna na Wawelu

Sień katedralna, dawniej Kaplica świętego Mikołaja – sień Katedry Wawelskiej, prowadząca do kapitularza katedralnego. Znajduje się w północnej nawie bocznej, pomiędzy kaplicami Maciejowskiego, a Czartoryskich.

Skarbiec Katedralny na WaweluW
Skarbiec Katedralny na Wawelu

Skarbiec Katedralny na Wawelu – budynek wchodzący w skład zespołu archikatedralnego Bazyliki Wawelskiej, mieszczący wewnątrz zabytkowe utensilia, paramenty liturgiczne, regalia, klejnoty i pamiątki historyczne.

Wieża Srebrnych DzwonówW
Wieża Srebrnych Dzwonów

Wieża Srebrnych Dzwonów, zw. także Wikaryjską – jedna z wież katedry wawelskiej.

Wieża Zegarowa na WaweluW
Wieża Zegarowa na Wawelu

Wieża Zegarowa (Salomonowa) – jedna z trzech wież Katedry Wawelskiej, najwyższa budowla Wzgórza Wawelskiego.

Wieża Zygmuntowska na WaweluW
Wieża Zygmuntowska na Wawelu

Wieża Zygmuntowska – wieża w Katedrze na Wawelu, druga co do wielkości, została wzniesiona w 1 połowie XIV wieku jako baszta obronna.

Zakrystia katedralna na WaweluW
Zakrystia katedralna na Wawelu

Zakrystia katedralna, dawniej Kaplica świętej Małgorzaty – zakrystia Katedry Wawelskiej. Znajduje się północnym ramieniu ambitu, na wschód od kaplicy Zebrzydowskiego. Od północy przylega do Skarbca Katedralnego, natomiast od południa do kaplicy Gamrata.