
Hartmut Bagger – generał niemiecki w stanie spoczynku, od 1996 do 1999 Generalny Inspektor Bundeswehry.
Fryderyk Bartsch – jezuita, teolog, biblista i kaznodzieja, rektor Kolegium Jezuitów w Braniewie (1584–1590) i Akademii Wileńskiej (1590–1592), spowiednik króla Zygmunta III.

Rainer Candidus Barzel – niemiecki polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Sprawował funkcję przewodniczącego CDU od 1971 do 1973 i był kandydatem partii na stanowisko kanclerza w wyborach w 1972, jednak przegrał z Willy Brandtem z SPD.

Dieter Georg Baumewerd – niemiecki architekt, znany głównie z projektowania i budowy obiektów sakralnych.

Szymon Berent – polski jezuita, kompozytor, profesor Akademii Wileńskiej (1619–21), prefekt bursy muzycznej w Braniewie (1641–48); spowiednik i kaznodzieja księcia Albrychta Stanisława Radziwiłła (1626-33), przewodnik i spowiednik królewicza Aleksandra Karola Wazy w podróży do Niemiec i Italii (1634).

Bartosz Marek Białkowski – polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza w angielskim klubie Millwall F.C., oraz w reprezentacji Polski. Uczestnik Mistrzostw Świata 2018.
Szymon (Paweł) Bocchorn – Warmiak, jezuita, teolog, rektor Kolegium Jezuitów w Braniewie, regens seminarium duchownego, misjonarz, asceta.
Stanisław Chlebowski – polski malarz i rysownik.
Barbara Stanisława Chrobak z domu Kaniecka, primo voto Ciastek, secundo voto Ciastek-Zalewska – polska urzędniczka, działaczka związkowa i polityk, posłanka na Sejm VIII kadencji.
Wiesław Jerzy Grudziński – polski historyk wojskowości, generał dywizji Wojska Polskiego, dowódca Garnizonu Warszawa (2010–2016).
Piotr Tomasz Gursztyn – polski historyk, dziennikarz prasowy i telewizyjny.

Reinhold Paul Huhn – żołnierz wojsk granicznych NRD postrzelony przez aktywistę pomagającego w ucieczkach do Berlina Zachodniego i zaliczany tym samym do śmiertelnych ofiar Muru Berlińskiego.

Paweł Antoni Jedzink – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy poznański w latach 1915–1918.

Waldemar Kontewicz – polski poeta, prozaik, tłumacz.

Tomasz Lisowski – polski piłkarz występujący na obrońcy.

Johann Oestreich – przedsiębiorca w Braniewie oraz mecenas edukacji.
Wojciech Adam Penkalski – polski przedsiębiorca, doktor nauk społecznych, poseł na Sejm VII kadencji.
Regina Protmann CSC – błogosławiona katolicka, założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy (katarzynek).

Tomasz Ptak – polski piłkarz występując na pozycji bramkarza w Zatoce Braniewo.
Michael Radau – niemiecki teolog, jezuita, rektor kolegium w Królewcu i w Collegium Hosianum w Braniewie.
Jan Schmidt – jezuita, teolog, prof. filozofii, regens seminarium diecezjalnego w Braniewie (1679–1682), Kolegium Jezuitów w Reszlu (1689–1692), misjonarz w Moskwie (1684–1688).

Arthur Schwarz – niemiecki przedsiębiorca, założyciel i wieloletni dyrektor berlińskiej firmy fotograficznej Neue Photographische Gesellschaft.

Gerhard Steffen – Warmiak, działacz społecznik, inicjator i organizator kontaktów pomiędzy przed- i powojennymi mieszkańcami Braniewa, drugi fundator kościoła św. Małgorzaty w Pierzchałach, Honorowy Obywatel Miasta Braniewa.

Georg III Stobäus von Palmburg – duchowny katolicki, w latach 1584–1618 biskup diecezji Lavant.

Rüdiger Stüwe – niemiecki pisarz.

Gustaw von Tempsky, niem. Gustavus Ferdinand von Tempsky – pruski szlachcic z rodu o polskich korzeniach, żołnierz, poszukiwacz przygód, artysta i korespondent gazet. Jedna z najbarwniejszych postaci w historii XIX-wiecznej Nowej Zelandii. Jego imieniem nazwano park narodowy oraz ulice w stołecznym Wellington i innych miastach.

Szymon Wichmann, niem. Simon Wichmann – wieloletni i zasłużony burmistrz Starego Miasta Braniewa w XVII wieku.

August Willich, właśc. Johann August Ernst von Willich – pruski oficer wywodzący się z rodziny szlacheckiej. Uczestnik Wiosny Ludów 1848-1849, rewolucjonista, a jako generał uczestnik wojny secesyjnej 1861-1865. Barwna i nietuzinkowa postać w historii XIX-wiecznej Europy i USA.