
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej – bydgoski zespół folklorystyczny istniejący od 1958 r.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Cepelia FIL-Wilamowice – zespół pieśni i tańca z Wilamowic, prezentujący folklor, stroje i pieśni śpiewane w języku wilamowskim.

Zespół Pieśni i Tańca Ludowego "Dzieci Podlasia" - powstał w roku 1983r. przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Międzyrzecu Podlaskim.

Grojcowianie – to regionalny zespół wykonujący muzykę górali żywieckich z Beskidu Żywieckiego. Pochodzą z Wieprza w gminie Radziechowy-Wieprz. Powstał w 1995 roku i nadal prężnie się rozwija. Bierze udział w licznych festiwalach nie tylko na terenie Polski, ale i poza jej granicami. ,,Grojcowianie” byli obecni m.in. w Turcji, Austrii, Portugalii, Bułgarii, Liwie, Chorwacji, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Włoszech i wielu innych. Obecnie istnieją dwie grupy ,,Mali Grojcowianie” oraz ,,Grojcowianie”, a sam zespół liczy około 80 członków. Nie zajmują się tylko odtwórstwem regionalnej muzyki, tworzą również nowe utwory w miejscowej gwarze. Stroje dla zespołu projektuje Jadwiga Jurasz.

Zespół Tańca Ludowego „Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej, – najstarszy zespół folklorystyczny w Polsce, założony w 1947 roku przez Jadwigę Hryniewiecką. Siedziba zespołu mieści się przy ul. Piotrkowskiej 282a w pofabrycznym kompleksie Białej Fabryki Ludwika Geyera w Łodzi.

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR im. Zygmunta Kamińskiego – jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Gdańskiego. "JANTAR" to grupa tańczących, śpiewających studentów oraz absolwentów niemal wszystkich wydziałów UG, a także innych trójmiejskich uczelni. Zespół wykonuje nie tylko tańce regionalne. W swym repertuarze posiada także układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, których powagę i dostojeństwo podkreślają piękne stroje z epoki Księstwa Warszawskiego lub staropolskie kontusze.
Zespół Pieśni i Tańca „Kielce” – polski zespół artystyczny, odwołujący się do muzyki ludowej, tańca i folkloru.

Klepaczanki - powstały w 1985 roku zespół folklorystyczny działający we wsi Klepacze. Repertuar zespołu oparty jest na starych piosenkach ludowych, przyśpiewkach okolicznościowych, pieśniach patriotycznych i religijnych.

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” – reprezentacyjna grupa folklorystyczna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zespół Regionalny „Kowalnia”, zespół folklorystyczny „Kowalnia” ze Stróż. W repertuarze zespołu znajdują się: muzyka ludowa, tańce, przyśpiewki i obrzędy ludowe związane z miejscową kulturą Pogórza Środkowobeskidzkiego, okolic Bobowej, Łużnej i Stróż. Stroje ludowe „Kowalni” to tradycyjne stroje miejscowej grupy etnicznej pogórzan.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” – amatorski zespół muzyczno-taneczny, który ma w repertuarze polskie tańce narodowe, a także tańce i przyśpiewki z okolic: Łowicza, Lublina, Krakowa, Rzeszowa oraz Kaszub, Kurpi Zielonych, Śląska, Spisza i Nowego Sącza. „Krąg” powstał w 1969 roku. Jego twórcą, choreografem i kierownikiem była Dobrosława Słupińska. Zespół tworzy grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, których łączy wspólna pasja – miłość do polskich pieśni i tańców. W „Kręgu” mieszkańcy Szczecina i okolic uczą się śpiewu i tańca oraz zachowania tożsamości narodowej, poszanowania tradycji, współżycia w grupie, patriotyzmu i tolerancji. Obecnie Zespół funkcjonuje w ramach Pracowni Tradycji Polskiej w Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie.

Zespół Pieśni i Tańca Lublin im. Wandy Kaniorowej został założony w 1948 przez Wandę Kaniorową.

Zespół Pieśni i Tańca "Łany" - reprezentacyjna grupa folklorystyczna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, działająca od 1974 roku. "Łany" skupiają wokół siebie studentów oraz absolwentów Uniwersytetu Przyrodniczego, jak również innych poznańskich uczelni. Głównym celem zespołu jest promowanie polskiego folkloru oraz polskich tańców narodowych.

Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” – zespół folklorystyczny założony w 1975 roku. Swoją działalność prowadzi w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. Kierownikiem zespołu w latach 1975-2017 była Władysława Maria Francuz – kawaler Orderu Uśmiechu. Przez pierwsze 15 lat „Małe Słowianki” były harcerskim szczepem – reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym ZHP Chorągwi Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Maśniaki – zespół powstały w 1967 r. przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan jako „Ludowy Teatr Ziemi Podhalańskiej”, później działający jako Zespół Pieśni i Tańca „Maśniaki”.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego – jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego.

Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń” – Zespół folklorystyczny z Torunia, założony 1 kwietnia 1964 roku przy Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Toruniu, gdy powołano tam Ośrodek Pracy Pozalekcyjnej. Siedziba zespołu mieści się w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu.

Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie” – zespół folklorystyczny powstały przy Politechnice Poznańskiej w 1973 roku z inicjatywy Zbigniewa Solaka pod nazwą Zespół Tańca Ludowego RU SZSP Politechniki Poznańskiej.
Zespół Tańca Ludowego "SANOK" – sanocki zespół folklorystyczny działający od 1993 roku, pod patronatem Sanockiego Domu Kultury. Zajęcia zespołu odbywają się w budynku SDK przy ul. Adama Mickiewicza 24.

Starówka – zespół artystyczny nawiązujący do tradycji warszawskiego folkloru, istniejący w latach 1953-1967.

Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie" – polski, folklorystyczny zespół muzyczno-taneczny działający w Szczecinie.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską; siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wilamowice” – jedyny zespół, którego program opiera się wyłącznie na wilamowskich tańcach i pieśniach, a jego członkowie występują w różnych wariantach tradycyjnych strojów wilamowskich. Większą część pieśni zespół wykonuje w języku wilamowskim, a swój repertuar opiera na obrzędach i zwyczajach charakterystycznych kulturowo dla Wilamowic: Pastorałkach Wilamowskich, Śmiergustach, Weselu Wilamowskim, Gregory, Pierzowiec.

Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna - polski zespół folklorystyczny mający swoją siedzibę w Wilnie.

Zespół Pieśni i Tańca „Olza” (ZPiT „Olza”) – reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca działający w Czeskim Cieszynie przy Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym w Republice Czeskiej.

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – pierwszy i jedyny w Polsce i w Europie Zespół folklorystyczny na Uczelni Medycznej. Założony w 1979 przez Krystynę Maciąg; siedziba zespołu mieści się w Domu Dom Studenta nr 3 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zespół Pieśni i Tańca Suszanie – najstarszy zespół folklorystyczny na Zaolziu, powstał przy miejscowym kole PZKO w Suchej Górnej.

Zespół Regionalny Błędowice – zespół folklorystyczny działający w Błędowicach w kraju morawsko-śląskim w Czechach, pokazujący tańce, pieśni i tradycje regionu.
Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy” to działająca w latach 1976 – 1996 reprezentacyjna grupa folklorystyczna Akademii Rolniczej w Szczecinie. W Zespole tańczyli, śpiewali i grali przede wszystkim studenci i absolwenci Akademii Rolniczej, a także innych uczelni szczecińskich. W ciągu 20 lat działalności „Żeńcy” koncertowali wielokrotnie na scenach krajowych i zagranicznych, biorąc udział w festiwalach folklorystycznych ogólnopolskich i międzynarodowych, koncertach okolicznościowych, szkoleniowych, charytatywnych i innych. W swoim programie prezentowali polski folklor, muzykę, taniec i śpiew z różnych regionów Polski oraz tańce narodowe.