Joachim Stefan BartoszewiczW
Joachim Stefan Bartoszewicz

Joachim Stefan Bartoszewicz – polski polityk endecki, publicysta, działacz niepodległościowy, prawnik, lekarz. Ojciec malarza Włodzimi

Franciszek Bujak (historyk)W
Franciszek Bujak (historyk)

Franciszek Bujak – polski historyk dziejów gospodarczych i społecznych Polski.

Józef BuzekW
Józef Buzek

Józef Buzek – polski statystyk, ekonomista, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy i senator I kadencji w II RP.

Zygmunt ChrzanowskiW
Zygmunt Chrzanowski

Zygmunt Chrzanowski − polski polityk, minister.

Jan CzekanowskiW
Jan Czekanowski

Jan Czekanowski – polski antropolog, etnograf, statystyk, podróżnik i językoznawca.

Kazimierz DłuskiW
Kazimierz Dłuski

Kazimierz Dłuski – polski lekarz ftyzjatra i społecznik oraz działacz polityczny związany z polskim ruchem socjalistycznym, szwagier Marii Skłodowskiej-Curie.

Roman DmowskiW
Roman Dmowski

Roman Stanisław Dmowski – polski polityk, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej, poseł II i III Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego. Współzałożyciel Narodowej Demokracji, główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Polski działacz niepodległościowy, postulujący w pierwszym etapie zjednoczenie wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i ententą, zaś w opozycji do państw centralnych. Związany z ruchem neoslawistycznym. Pod koniec I Wojny Światowej stał na czele Komitetu Narodowego Polski, który był uznany przez państwa Ententy za namiastkę rządu polskiego na emigracji i przedstawicielstwo interesów Polski. Delegat Polski na konferencję paryską w 1919 i sygnatariusz traktatu pokojowego w Wersalu. Zagorzały przeciwnik polityczny Józefa Piłsudskiego i jego projektu tworzenia państwa federacyjnego – wizji wielowyznaniowej i wielonarodowościowej Polski, twórca inkorporacyjnej koncepcji państwa narodowego, zakładającej polonizację ludności niepolskiej. Jeden z ojców niepodległej Polski.

Franciszek DoleżalW
Franciszek Doleżal

Franciszek Tomasz Doleżal – polski ekonomista, wiceminister przemysłu i handlu.

Medard DownarowiczW
Medard Downarowicz

Medard Downarowicz herbu Przyjaciel, ps. „Chart”, „Henryk” – polski działacz polityczny, od 1904 członek PPS, minister, poseł. W latach 1914–1915 w Legionach Polskich, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, wolnomularz, założyciel Unii Narodowo-Państwowej w 1922.

Antoni Górski (profesor)W
Antoni Górski (profesor)

Antoni Górski, herbu Bożawola – polski prawnik i ekonomista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie, polityk konserwatywny, poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego i austriackiej Rady Państwa, członek delegacji polskiej na konferencję paryską w 1919., członek Komisji Kodyfikacyjnej II Rzeczypospolitej Polskiej.

Władysław GrabskiW
Władysław Grabski

Władysław Dominik Grabski – polski polityk narodowej demokracji, ekonomista i historyk, minister skarbu oraz dwukrotny premier II Rzeczypospolitej, autor reformy walutowej.

Oskar HaleckiW
Oskar Halecki

Oskar Halecki – polski historyk, mediewista, bizantynolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i uczelni zagranicznych, członek Polskiej Akademii Umiejętności, działacz emigracyjny, członek Koła Krakowskiego Towarzystwa Historycznego.

Władysław KonopczyńskiW
Władysław Konopczyński

Władysław Konopczyński, pseud. Dantyszek, Korzonek – polski historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i Polskiej Akademii Umiejętności, członek Koła Krakowskiego Towarzystwa Historycznego, współtwórca i pierwszy redaktor naczelny Polskiego Słownika Biograficznego, erudyta i poliglota, poseł na Sejm I kadencji w II RP.

Stanisław Kozicki (polityk)W
Stanisław Kozicki (polityk)

Stanisław Kozicki – polski polityk i publicysta ruchu narodowego, współpracownik Romana Dmowskiego.

Stanisław KutrzebaW
Stanisław Kutrzeba

Stanisław Marian Kutrzeba, ps. „Władysław Wyrwa” – polski historyk prawa, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, jego rektor w latach 1932–1933, dwukrotnie dziekan Wydziału Prawa UJ. W latach 1926–1939 sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności, w 1939 wybrany na prezesa PAU.

Andrzej LubomirskiW
Andrzej Lubomirski

Andrzej Lubomirski książę herbu Szreniawa bez Krzyża – polski poseł, kurator literacki, działacz gospodarczy i społeczny, trzeci i ostatni ordynat przeworski.

Kazimierz NitschW
Kazimierz Nitsch

Kazimierz Ignacy Nitsch – polski językoznawca slawista, historyk języka polskiego, dialektolog. Był jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i w latach 1919–1958 redagował organ towarzystwa „Język Polski”. W 1901 rozpoczął badania dialektologiczne na Kaszubach. Prezes Polskiej Akademii Umiejętności.

Ignacy Jan PaderewskiW
Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone traktatu wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na suwerenność Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego.

Stanisław PatekW
Stanisław Patek

Stanisław Jan Patek – polski prawnik, adwokat, dyplomata, minister spraw zagranicznych, senator IV i V kadencji w II RP, wolnomularz, założyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Erazm PiltzW
Erazm Piltz

Erazm Piltz, pseudonim Scriptor, Swojak – polski publicysta, polityk. Po odzyskaniu niepodległości w służbie dyplomatycznej II Rzeczypospolitej jako poseł w Królestwie Serbów, Chorwatów i Słoweńców i w Czechosłowacji.

Franciszek Jan PułaskiW
Franciszek Jan Pułaski

Franciszek Jan Pułaski h. Ślepowron – polski historyk, historyk literatury, polityk i dyplomata. Długoletni (1926–1956) dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu, dyrektor programowy Polskiego Radia.

Eugeniusz RomerW
Eugeniusz Romer

Eugeniusz Mikołaj Romer – polski geograf, kartograf i geopolityk, twórca nowoczesnej kartografii polskiej, współzałożyciel wydawnictwa Książnica-Atlas, encyklopedysta.

Jan Emanuel RozwadowskiW
Jan Emanuel Rozwadowski

Jan Emanuel Rozwadowski herbu Trąby – polski polityk, działacz niepodległościowy.

Marian SeydaW
Marian Seyda

Marian Seyda – polski polityk i publicysta związany z ruchem narodowym, w II RP poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I kadencji, senator II i III kadencji, członek Komitetu Ministrów dla Spraw Kraju z ramienia Stronnictwa Narodowego od 8 listopada 1939 roku.

Konstanty SkirmuntW
Konstanty Skirmunt

Konstanty Skirmunt – polski polityk i dyplomata.

Wacław SobieskiW
Wacław Sobieski

Wacław Sobieski – polski historyk. Ojciec historyka Jakuba Sobieskiego.

Franciszek SokalW
Franciszek Sokal

Franciszek Sokal – polski inżynier, polityk, minister, dyplomata, członek loży wolnomularskiej w Warszawie w czasach II Rzeczypospolitej.

Michał Sokolnicki (dyplomata)W
Michał Sokolnicki (dyplomata)

Michał Hubert Sokolnicki – polski polityk i dyplomata oraz historyk, doktor filozofii.

Antoni SujkowskiW
Antoni Sujkowski

Antoni Sujkowski – polski geograf, polityk, minister, autor monografii Geografia ziem dawnej Polski (1918).

Włodzimierz TetmajerW
Włodzimierz Tetmajer

Włodzimierz Tetmajer – polski malarz i grafik, jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski; polityk. Brat przyrodni poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Stanisław August ThuguttW
Stanisław August Thugutt

Stanisław August Thugutt – polski polityk dwudziestolecia międzywojennego i publicysta. Działał w ruchu ludowym, spółdzielczym, Lidze Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Polskim Towarzystwie Krajoznawczym. W młodości członek, a następnie skarbnik Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), a później żołnierz Legionów Polskich, wolnomularz; działał także na rzecz obrony Pomorza przed germanizacją, w Kole Przyjaciół Kaszub, członek loży wolnomularskiej w Warszawie w czasach II Rzeczypospolitej.

Józef WielowieyskiW
Józef Wielowieyski

Józef Wielowieyski – polski działacz niepodległościowy, prawnik, dyplomata, ziemianin, polityk, senator III kadencji w II RP.

Andrzej Wierzbicki (polityk)W
Andrzej Wierzbicki (polityk)

Andrzej Wierzbicki – polski działacz gospodarczy, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I i IV kadencji w II Rzeczypospolitej, od 1919 dyrektor naczelny, od 1932 do 1939 prezes zarządu Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów („Lewiatan”).

Bohdan WiniarskiW
Bohdan Winiarski

Bohdan Stefan Winiarski – polski prawnik, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, sędzia i przewodniczący Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm II i III kadencji w II RP z listy Związku Ludowo-Narodowego oraz Stronnictwa Narodowego.