Stary cmentarz w BełkuW
Stary cmentarz w Bełku

Stary cmentarz w Bełku – nieczynny, zabytkowy cmentarz wyznaniowy w Bełku, położony przy ul. Kościelnej, wokół kościoła św. Marii Magdaleny. Cmentarz wraz z kościołem wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem A/558/66.

Cmentarz ewangelicki w Bielsku-Białej (ul. Piłsudskiego)W
Cmentarz ewangelicki w Bielsku-Białej (ul. Piłsudskiego)

Cmentarz ewangelicki w Bielsku-Białej przy ul. Piłsudskiego – czynny cmentarz ewangelicki znajdujący się w centrum Bielska-Białej, przy ul. Piłsudskiego 15.

Cmentarz żydowski w Bielsku-BiałejW
Cmentarz żydowski w Bielsku-Białej

Cmentarz żydowski w Bielsku-Białej – czynny cmentarz żydowski znajdujący się w Bielsku-Białej, w dzielnicy Aleksandrowice, przy ul. Cieszyńskiej 92.

Stary Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-BiałejW
Stary Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej

Stary Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej – nieczynny cmentarz ewangelicki znajdujący się w Bielsku-Białej, przy ulicy Andrzeja Frycza-Modrzewskiego na tak zwanym Bielskim Syjonie.

Cmentarz Jeruzalem w BytomiuW
Cmentarz Jeruzalem w Bytomiu

Cmentarz Jeruzalem w Bytomiu – cmentarz parafialny założony w 1920 roku w Bytomiu-Rozbarku, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, administrowany przez parafię św. Jacka w Bytomiu.

Cmentarz Mater DolorosaW
Cmentarz Mater Dolorosa

Cmentarz Mater Dolorosa − położony jest w Bytomiu przy ulicy Piekarskiej 71. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków dnia 26 XI 1987.

Cmentarz żydowski w BytomiuW
Cmentarz żydowski w Bytomiu

Nowy cmentarz żydowski w Bytomiu – żydowski cmentarz założony w 1866 roku w Bytomiu, był wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego od 31 grudnia 2010 do 16 czerwca 2011, jeden z trzech czynnych cmentarzy żydowskich w województwie śląskim. Ponownie wpisany do rejestru zabytków decyzją z 27 grudnia 2011.

Stary cmentarz żydowski w BytomiuW
Stary cmentarz żydowski w Bytomiu

Stary cmentarz żydowski w Bytomiu – żydowski cmentarz w Bytomiu, założony w 1720 roku, zlikwidowany w 1965 roku, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Cmentarz ewangelicki w CieszynieW
Cmentarz ewangelicki w Cieszynie

Cmentarz ewangelicki w Cieszynie – położony w Cieszynie przy ul. Bielskiej na Górnym Przedmieściu. Administratorem cmentarza jest parafia ewangelicko - augsburska w Cieszynie, mieszcząca się w Cieszynie, Plac Kościelny 6. Pełna nazwa cmentarza, to Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Cieszynie.

Cmentarz ewangelicko-augsburski w CzęstochowieW
Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie

Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie − jedyny w Częstochowie cmentarz dla zmarłych wyznania ewangelicko-augsburskiego, założony w 1858 roku.

Cmentarz Komunalny w CieszynieW
Cmentarz Komunalny w Cieszynie

Cmentarz Komunalny w Cieszynie przy ulicy Katowickiej został uruchomiony w 1891 roku, kiedy na potrzeby miasta przestał wystarczać cmentarz przy kościele św. Jerzego z 1884 roku. Jest to obecnie największa nekropolia miasta.

Nowy Cmentarz Żydowski w CieszynieW
Nowy Cmentarz Żydowski w Cieszynie

Nowy Cmentarz Żydowski przy ulicy Hażlaskiej w Cieszynie jest jedną z dwóch izraelickich nekropolii w mieście.

Stary Cmentarz Żydowski w CieszynieW
Stary Cmentarz Żydowski w Cieszynie

Stary Cmentarz Żydowski przy ulicy Hażlaskiej 39 w Cieszynie jest jedną z dwóch izraelickich nekropolii w mieście i zarazem najstarszą z nich.

Cmentarz Kule w CzęstochowieW
Cmentarz Kule w Częstochowie

Cmentarz Kule w Częstochowie – nekropolia położona na niewielkim wzgórzu, na północ od centrum Częstochowy. Ulokowana w pobliżu stanowiącej przedmieście osady Kule w 1882, po przeniesieniu cmentarza z rejonu ulic Fabrycznej i Ogrodowej. Pierwszych pochówków dokonano dwa lata później.

Cmentarz św. Rocha w CzęstochowieW
Cmentarz św. Rocha w Częstochowie

Cmentarz św. Rocha w Częstochowie – nekropolia położona w zachodniej części Częstochówki.

Cmentarz żydowski w CzęstochowieW
Cmentarz żydowski w Częstochowie

Cmentarz żydowski w Częstochowie – położony jest przy ul. Złotej w dzielnicy Dąbie, obok terenów Huty Częstochowa.

Cmentarz ewangelicki przy ul. Francuskiej w KatowicachW
Cmentarz ewangelicki przy ul. Francuskiej w Katowicach

Cmentarz ewangelicki przy ul. Francuskiej w Katowicach – nekropolia przy ul. Francuskiej w Katowicach, będąca własnością katowickiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Rozciąga się między ulicami: Francuską, Powstańców Śląskich i Konstantego Damrota, graniczący z cmentarzem katolickim. W lutym 1993 została wpisana do rejestru zabytków.

Cmentarz przy ul. Francuskiej w KatowicachW
Cmentarz przy ul. Francuskiej w Katowicach

Cmentarz katolicki przy ul. Francuskiej w Katowicach – nekropolia założona w 1870 w związku z budową kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej wartościowych pod względem historycznym nekropolii w Katowicach. Graniczy z cmentarzem ewangelickim położonym przy tej samej ulicy.

Cmentarz przy ulicy Wróblewskiego w KatowicachW
Cmentarz przy ulicy Wróblewskiego w Katowicach

Cmentarz przy ulicy Wróblewskiego w Katowicach − najstarsza nekropolia miasta, zlokalizowana w dzielnicy Bogucice, przy ulicy Walerego Wróblewskiego i ulicy Podhalańskiej.

Cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej w KatowicachW
Cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej w Katowicach

Cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej jest zlokalizowany w parku im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach.

Cmentarz żydowski w KatowicachW
Cmentarz żydowski w Katowicach

Cmentarz żydowski w Katowicach − cmentarz znajdujący się przy ul. Kozielskiej 16, w dzielnicy Śródmieście.

Cmentarz żydowski w KrzepicachW
Cmentarz żydowski w Krzepicach

Cmentarz żydowski w Krzepicach – kirkut, który został założony w I połowie XVIII w., zajmuje powierzchnię 1,4 ha. Do naszych czasów zachowało się 640 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1749 r. Cmentarz jest jednym z największych skupisk żeliwnych macew w Europie – jest ich tu około czterystu, większość pochodzi z połowy XIX w. W 2000 r. został uporządkowany i odnowiony w ramach akcji Antyschematy przez młodzież polską i izraelską.

Cmentarz żydowski w MilówceW
Cmentarz żydowski w Milówce

Cmentarz żydowski w Milówce – powstał około 1891 r., zajmuje powierzchnię 0,5 ha. Inskrypcje zawierają napisy w językach hebrajskim, jidysz, niemieckim i polskim. Zachowało się około stu całych i dwudziestu zniszczonych nagrobków.

Cmentarz w RajczyW
Cmentarz w Rajczy

Cmentarz w Rajczy – rzymskokatolicki cmentarz parafialny, założony w połowie XIX wieku w Rajczy w powiecie żywieckim, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Cmentarz parafialny w RędzinachW
Cmentarz parafialny w Rędzinach

Cmentarz parafialny w Rędzinach – cmentarz parafialny rzymskokatolickiej parafii św. Otylii w Rędzinach koło Częstochowy.

Cmentarz ewangelicki w Siemianowicach ŚląskichW
Cmentarz ewangelicki w Siemianowicach Śląskich

Cmentarz ewangelicki w Siemianowicach Śląskich – cmentarz założony w 1886 roku w Siemianowicach Śląskich, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Cmentarz żydowski w WilamowicachW
Cmentarz żydowski w Wilamowicach

Cmentarz żydowski w Wilamowicach – powstał w 1891 roku jako miejsce pochówku Żydów z pobliskiego Skoczowa. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z roku założenia nekropolii i kryje szczątki Perel Zabarski. Cmentarz ma powierzchnię 1 ha i zachowało się na nim około 20 nagrobków. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez nazistów a płyty nagrobne trafiły do firmu Jeikner, gdzie znajdowały się do końca wojny. Po jej zakończeniu część nagrobków wróciła na swoje miejsce przeniesiona przez krewnych pochowanych na kirkucie osób. Pozostałe macewy trafiły na cmentarz jesienią 1958 roku dzięki interwencji Leopolda Rozenthala. Po wyjeździe ze Skoczowa ostatnich Żydów nekropolia zaczęła popadać w ruinę, a władze miejskie zaczęły rozważać jej likwidację. Rozebrano wówczas dom przedpogrzebowy. Cmentarz uporządkowano w 1996 roku, grupując ocalałe nagrobki w podwójny krąg wokół pomnika upamiętniającego ofiary Holocaustu.

Cmentarz żydowski w ZabrzuW
Cmentarz żydowski w Zabrzu

Cmentarz żydowski w Zabrzu – cmentarz żydowski w Zabrzu położony przy ul. Cmentarnej. Kirkut ten został założony w 1872. Powodem jego założenia było powstanie gminy żydowskiej w Zabrzu oraz utrudnienia w grzebaniu zmarłych, gdyż najbliższe kirkuty znajdowały się wówczas w Bytomiu i Gliwicach. Działka na cmentarz została podarowana gminie żydowskiej przez księcia Guidona Henckla von Donnersmarcka. Większością spraw związanych z uroczystościami pogrzebowymi zajmowało się Święte Bractwo "Chewra Kadisza". Wyjątkowość tego kirkutu wynika z zestawienia w jednym miejscu skromnych macew z monumentalnymi grobowcami rodzinnymi, które należy uznać za symbol częściowej asymilacji społeczności żydowskiej z pruską. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 2,2 ha.

Cmentarz żydowski w Zawierciu-KromołowieW
Cmentarz żydowski w Zawierciu-Kromołowie

Cmentarz żydowski w Zawierciu-Kromołowie – został założony w XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 0,5 ha na której zachowało się około 920 nagrobków oraz dom przedpogrzebowy. Inskrypcje nagrobne są w języku hebrajskim, jidysz i polskim. Cmentarz znajduje się przy ul. Piaskowej 32. Cmentarz jest otoczony murowanym ogrodzeniem.

Nowy cmentarz żydowski w ŻarkachW
Nowy cmentarz żydowski w Żarkach

Nowy cmentarz żydowski w Żarkach – cmentarz żydowski w Żarkach położony przy ul. Polnej. Pierwotnie istniały w Żarkach trzy cmentarze żydowskie, z których przetrwał jedynie kirkut przy ul. Polnej zwany również Nowym Cmentarzem Żydowskim. Kirkut ten został założony w 1821 r. i zajmuje 1,5 hektara nieogrodzonej powierzchni, na której do dzisiaj zachowało się ponad 700 nagrobków. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1835 roku.

Cmentarz Przemienienia Pańskiego w ŻywcuW
Cmentarz Przemienienia Pańskiego w Żywcu

Cmentarz Przemienienia Pańskiego w Żywcu – cmentarz parafialny parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny, znajdujący się w żywieckiej dzielnicy Śródmieście, przy ul. Komonieckiego.

Cmentarz przy ulicy Sienkiewicza w ŻywcuW
Cmentarz przy ulicy Sienkiewicza w Żywcu

Cmentarz przy ulicy Sienkiewicza w Żywcu – cmentarz w Żywcu, w dzielnicy Śródmieście.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w ŻywcuW
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Żywcu

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Żywcu – cmentarz wojskowy w Żywcu położony przy ul. Moszczanickiej, na którym pochowani są żołnierze radzieccy polegli w walkach o Żywiecczyznę w 1945 roku.

Cmentarz żydowski w ŻywcuW
Cmentarz żydowski w Żywcu

Cmentarz żydowski w Żywcu – znajduje się przy ul. Stolarskiej w dzielnicy Zabłocie, sąsiaduje z cmentarzem katolickim w Zabłociu. Powstał w XIX wieku. Ma powierzchnię 0,5 ha. Na cmentarzu znajduje się około 500 zachowanych macew, najstarsza należy do Zymela, pochowanego w 1853 roku, a ostatnia – z 1946 roku. Nagrobki wykonane są głównie z piaskowca, granitu i wapienia. Do niedawna na terenie cmentarza znajdował się dom przedpogrzebowy, jednak w 2005 roku uległ on spaleniu i zawaleniu.