
Stanisław Adamski – polski duchowny rzymskokatolicki, działacz społeczny i polityczny, biskup diecezjalny katowicki w latach 1930–1967.

Wacław Cegiełka – polski działacz społeczny i polityczny, burmistrz Ostrowa Wielkopolskiego.

Bernard Chrzanowski herbu Nowina – polski działacz społeczny i polityczny, adwokat, kurator szkolny, prezes Związku Sokołów Wielkopolskich, senator IV kadencji w II RP.

Józef Czyżewski – polski drukarz, działacz narodowy w Gdańsku.

Włodzimierz Dąbrowski – polski prawnik i adwokat, działacz niepodległościowy na Górnym Śląsku, wicemarszałek Sejmu Śląskiego.

Józef Dreyza – polski działacz społeczny i narodowy na Górnym Śląsku, powstaniec śląski, organizator Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Tadeusz Drzażdżyński – polski prawnik z tytułem doktora, urzędnik ministerialny, działacz gospodarczy w II Rzeczypospolitej.

Władysław Dominik Grabski – polski polityk narodowej demokracji, ekonomista i historyk, minister skarbu oraz dwukrotny premier II Rzeczypospolitej, autor reformy walutowej.

Kazimierz Jaroszyk, – działacz narodowy i społeczny na Warmii i Mazurach, członek Naczelnej Rady Ludowej w 1918 roku.

Jan Kędzior – śląski działacz społeczny i polityczny, chrześcijański demokrata, poseł na Sejm Śląski i senator III kadencji w II RP, współpracownik Wojciecha Korfantego i przyjaciel Stanisława Krzyżowskiego.

Tomasz Klenczar – polski inżynier górniczy, mierniczy, działacz plebiscytowy.

Tadeusz Kłos – członek Naczelnej Rady Ludowej, działacz spółdzielczy, rolnik.

Wojciech Korfanty – polski przywódca narodowy Górnego Śląska, związany z chrześcijańską demokracją. Jedna z najważniejszych postaci Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Jeden z ojców niepodległej Polski.

Franciszek Leon Kręcki – polski prawnik, dyrektor banku, działacz kaszubski i polonijny w Gdańsku.

Arkadiusz Lisiecki – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny katowicki w latach 1926–1930.

Alfons Mańkowski – polski historyk Kościoła katolickiego, duchowny katolicki, członek Polskiej Akademii Umiejętności.

Czesław Gorgoniusz Meissner – polski lekarz, polityk II RP, powstaniec wielkopolski.

Władysław Mieczkowski – adwokat, bankowiec, działacz polityczny, poseł do parlamentu II Rzeszy Niemieckiej z ramienia Narodowej Demokracji, członek Naczelnej Rady Ludowej w 1918 roku.

Leon Bolesław Pluciński – ziemianin, polski polityk narodowy, poseł na Sejm (1922–1930), wicemarszałek Sejmu (1925-1927), drugi Komisarz Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku w okresie od lipca 1921 do października 1923.

Leon Janta-Połczyński – polski ziemianin, prawnik, polityk, działacz społeczny, minister rolnictwa i dóbr państwowych w pięciu rządach II RP, senator I i III kadencji, członek Naczelnej Rady Ludowej w 1918 roku.

Paweł Pośpiech – ksiądz, poseł do Reichstagu i Sejmu, członek Naczelnej Rady Ludowej w 1918 roku, polski działacz narodowy, redaktor i wydawca „Gazety Ludowej”.

Józef Prądzyński – ksiądz prałat, senator RP, organizator życia społeczno-gospodarczego i katolickiego w Wielkopolsce, współzałożyciel w 1939 konspiracyjnej organizacji "Ojczyzna". Filister hc i duszpasterz Korporacji Studentów Uniwersytetu Poznańskiego Baltia, senator I kadencji w II RP, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Kazimierz Raszewski herbu Grzymała – polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, kawalerzysta, uczestnik I wojny światowej, powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej.

Cyryl Ratajski, ps. Górski, Wartski, Wrzos, Celestyn Radwański – polski polityk, prezydent Poznania, minister spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego, podczas II wojny światowej Delegat Rządu na Kraj od 3 grudnia 1940 do 5 sierpnia 1942.

Józef Rymer – polski górnik, działacz społeczny, polityk, jeden z przywódców III powstania śląskiego, poseł na Sejm Ustawodawczy RP, pierwszy wojewoda śląski mianowany w 1922.

Karol Rzepecki – księgarz, działacz społeczny i polityczny, redaktor „Sokoła”, poseł na Sejm I kadencji w II RP, członek Naczelnej Rady Ludowej w 1918 roku.

Władysław Seyda – polski prawnik, polityk endecki, doktor prawa, adwokat i sędzia.
Stanisław Sierakowski – hrabia, polski działacz narodowy w Republice Weimarskiej i III Rzeszy, pierwszy prezes ZPwN i Związku Mniejszości Narodowych w Niemczech, poseł do Sejmu Pruskiego.

Aleksander Skowroński – polski duchowny katolicki, prałat, działacz narodowy i społeczny na Górnym Śląsku.

Zofia Sokolnicka – polska polityk i działaczka wojenna, posłanka na Sejm Ustawodawczy oraz I kadencji w II RP, członkini Naczelnej Rady Ludowej w 1918.

Wojciech Sosiński – polski działacz związkowy i polityczny, poseł parlamentu pruskiego, później polskiego i śląskiego.

Antoni Stychel – polski ksiądz i polityk, prezes Związku Katolickich Towarzystw Robotników Polskich, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz senator I kadencji w II RP, członek Naczelnej Rady Ludowej w 1918 roku.

Wojciech Trąmpczyński – polski polityk, prawnik, działacz Narodowej Demokracji, marszałek Sejmu i Senatu. Stał na czele władz administracyjnych podczas powstania wielkopolskiego. Był marszałkiem Sejmu Ustawodawczego (1919–1922), następnie w latach 1922–1927 marszałkiem Senatu I kadencji. Został członkiem dożywotnim Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Melchior Józef Wierzbicki – prawnik, polski działacz narodowy i społeczny, organizator polskich władz politycznych i gospodarczych w Bydgoszczy w 1920 r.

Mateusz Jerzy Zabłocki – polski duchowny katolicki, starszy kapelan Wojska Polskiego, powstaniec wielkopolski, działacz społeczno-polityczny, kawaler Orderu Virtuti Militari.