
Babiniec – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Śląskiego Grzbietu.
Carlsthal – huta szkła, a później kolonia położona na terenie wcześniejszej osady Babelsbruch w Górach Izerskich. Obecnie znajduje się tutaj kilka budynków należących administracyjnie do Szklarskiej Poręby. Działa tutaj m.in. schronisko turystyczne „Orle”.

Schronisko Turystyczne „Chatka Robaczka” – prywatne schronisko turystyczne, położone w Białej Dolinie w Górach Izerskich, w granicach administracyjnych Szklarskiej Poręby. Znajduje się w pochodzącym z XVII wieku budynku po kapitalnym remoncie. Schronisko jest obiektem całorocznym, posiadającym 30 miejsc noclegowych w budynku oraz pole namiotowe. Do obiektu można dojechać samochodem.

Chybotek – granitowa grupa skalna (chybotek) w Górach Izerskich, w województwie dolnośląskim, w miejscowości Szklarska Poręba. Głaz najwyżej położony o średnicy ok. 4 m daje się rozkołysać.

Cicha Równia – - szczyt 1001 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.

Czarna Góra – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich położone w Wysokim Grzbiecie.

Czerwone Skałki – grupa granitowych skałek w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, na Wysokim Grzbiecie, na wysokości 952 m n.p.m. Do 1945 roku stanowiły pomnik przyrody nieożywionej.

Danek – wzniesienie w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego.

Gonciarek – szczyt w Karkonoszach w zachodniej części Pogórza Karkonoskiego.

Izerskie Garby – wzniesienie o wysokości 1084 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Wysokim Grzbiecie.

Kamiennik − szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, na granicy państwowej z Czechami. Poniżej szczytu, na wys. 1293,7 znajduje się punkt pomiarowy, co spowodowało, że w przewodnikach i na wielu mapach szczytowi przypisano zaokrągloną wysokość 1294.

Kobyła – szczyt 906 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.

Kocierz – szczyt w Karkonoszach w obrębie Śląskiego Grzbietu.

Kozi Grzbiet – szczyt 945 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.

Krogulec – szczyt wysokości 1001 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.

Mumlawski Wierch – szczyt w Karkonoszach w obrębie Śląskiego Grzbietu.
Polana Jakuszycka – najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego na Dolnym Śląsku i w Polsce.

Przedział – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Śląskiego Grzbietu.

Przełęcz Szklarska – przełęcz oddzielająca Karkonosze od Gór Izerskich.
Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery – torfowiskowy rezerwat przyrody w województwie dolnośląskim położony w gminie Mirsk oraz częściowo na terenie gminy miejskiej Szklarska Poręba. Obejmuje m.in. część Hali Izerskiej, a przy jego granicy znajduje się schronisko turystyczne Chatka Górzystów.
Schronisko „Kamieńczyk” to prywatne schronisko turystyczne położone w Karkonoszach, obok słynnego wodospadu Kamieńczyka.

Schronisko na Szrenicy – wysokogórskie schronisko turystyczne w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy.

Schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem” – schronisko górskie w Karkonoszach w woj. dolnośląskim na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Najbliższe miasto to Szklarska Poręba.

Schronisko Na Hali Szrenickiej − wysokogórskie schronisko turystyczne w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy.

Skalnica – szczyt w Karkonoszach w obrębie Pogórza Karkonoskiego.

Sokolnik – szczyt w Karkonoszach w zachodniej części Śląskiego Grzbietu.
Stacja turystyczna „Orle” – stacja turystyczna w Górach Izerskich, pozostałość po powstałej przy hucie szkła osadzie (kolonii) Carlsthal. Obecnie w granicach Szklarskiej Poręby. Położona jest u stóp góry Granicznik nad dopływem rzeki Izery – strumieniem Kamionek, około 4 km na zachód od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach.

Szrenica – szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie.

Tkacka Góra – szczyt 897 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.

Warzelnia – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Leży na terenie Szklarskiej Poręby.

Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Sudetach, położony na trasie ze Szklarskiej Poręby na grzbiet główny Karkonoszy. Wodospad miał status pomnika przyrody, obecnie jest to obszar ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego.
Wysoka Kopa – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w masywie Wysokiego Grzbietu.

Wysoki Kamień – szczyt w Sudetach Zachodnich, położony w Wysokim Grzbiecie, tuż nad Szklarską Porębą. Ze szczytu rozciąga się panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Na grzbiecie biegnącym na zachód od głównego szczytu aż do przełęczy Rozdroże pod Zwaliskiem występują trzy wybitne skaliste wyniesienia o wysokościach 1050, 1025 Zawalidroga i 1023 (bezimienne). Grzbietem tym biegnie szlak czerwony.

Złoty Widok – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego.
Zwalisko lub Wieczorny Zamek – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.