John BaildonW
John Baildon

John Baildon – hutnik, przemysłowiec, inżynier, uważany za ojca współczesnego hutnictwa żelaza.

Stefan BiestekW
Stefan Biestek

Stefan Leon Biestek – pułkownik piechoty Wojska Polskiego.

Agata BuzekW
Agata Buzek

Agata Bronisława Buzek – polska aktorka i modelka, laureatka Orła za pierwszoplanową rolę w filmie Rewers. Córka byłego premiera Jerzego Buzka i Ludgardy Buzek.

Mieczysław ChorążyW
Mieczysław Chorąży

Mieczysław Rajmund Chorąży – polski lekarz, onkolog, profesor nauk medycznych, doktor honoris causa dwóch polskich uczelni, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, wieloletni kierownik Zakładu Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii w Gliwicach, oddziale Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Kawaler Orderu Orła Białego.

Alfred FigaszewskiW
Alfred Figaszewski

Alfred Jan Figaszewski – duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, wieloletni proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gliwicach.

Agnieszka GóreckaW
Agnieszka Górecka

Agnieszka "Nera" Górecka – polska wokalistka i autorka tekstów. Górecka działalność artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 90. w gliwickim zespole MidnightDate. W 2003 roku dołączyła do blackmetalowej formacji Darzamat. Do 2009 roku z grupą nagrała trzy albumy studyjne SemiDevilish (2004), Transkarpatia (2005) oraz Solfernus' Path (2009). W 2009 roku utworzyła solowy projekt pod nazwą NeraNature. Początkowo zaanonsowano udział w projekcie perkusisty Macieja "Darkside" Kowalskiego znanego m.in. z występów w Crionics i Thy Disease oraz gitarzysty Krzysztofa "Chrisa" Michalaka – członka Darzamat. Ostatecznie stanowisko gitarzysty objął Marek Goerlitz. Z kolei perkusistą został Wojciech Sajfert. Skład uzupełnił także basista – Marek "Markus" Tkocz.

Katarzyna GroniecW
Katarzyna Groniec

Katarzyna Groniec – polska piosenkarka, członkini Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video.

Wojciech HajdukW
Wojciech Hajduk

Wojciech Hajduk – polski prawnik i urzędnik państwowy, sędzia, w latach 2012–2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Jan Holly alias CzuchowskiW
Jan Holly alias Czuchowski

Jan Holly alias Czuchowski – szlachcic z rodu Holly, brat Henryka Holly, pan na Starym Dębieńsku i Czuchowie. W latach 1654–1661 był właścicielem Dębieńska Starego. Był on także właścicielem jednej części miasteczka Pilchowice, druga część należała do Jerzego Kozłowskiego. Według najstarszego protokołu wizytacyjnego z 1679 r. uiszczał roczny czynsz w wysokości trzech talarów na utrzymanie proboszcza w Dębieńsku Wielkim oraz dwa talary rocznie na kościół parafialny w Dębieńsku. Ustanowił także fundację w wysokości 100 talarów na rzecz kościoła Wszystkich Świętych w Gliwicach, z której czynsz wynosił 6 talarów rocznie. Kapitał znajdował się w majątku Czuchów. Proboszcz gliwicki zgodnie z nią zobowiązany był odprawić co miesiąc w ołtarzu św. Mikołaja mszę O zmarłych za duszę fundatora. Czynsz uiszczany był na Wielkanoc. Zmarł prawdopodobnie przed 1687 r. Pochowany został prawdopodobnie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach.

Andrzej Krzysztof HollyW
Andrzej Krzysztof Holly

Andrzej Krzysztof Holly – szlachcic z rodu Holly, pan na Rachowicach i Starym Dębieńsku.

Jan Krzysztof HollyW
Jan Krzysztof Holly

Jan Krzysztof Holly – szlachcic z rodu Holly, pan na Dębieńsku Starym, współpatron kościoła parafialnego w Dębieńsku Wielkim. Był asesorem przy sądzie ziemskim i w latach 1730–1742 pisarzem ziemskim księstwa raciborskiego.

Tadeusz Isakowicz-ZaleskiW
Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Tadeusz Isakowicz-Zaleski, właściwie Tadeusz Bohdan Zaleski, pseudonim „Jacek Partyka”, „Jan Kresowiak”, „Ksiądz Robak” – polski Ormianin, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, działacz społeczny, historyk Kościoła, wieloletni uczestnik opozycji antykomunistycznej w PRL, poeta.

Zdzisław Kamiński (1946–1989)W
Zdzisław Kamiński (1946–1989)

Zdzisław Kamiński, ps. „Danek” – polski dziennikarz, popularyzator nauki, współprowadzący programu Sonda.

Teresa KowalskaW
Teresa Kowalska

Teresa Kowalska – profesor chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizująca się w technikach chromatograficznych, autorka ponad 200 artykułów naukowych w znaczących czasopismach naukowych, członkini rad redakcyjnych kilku czasopism naukowych, tłumaczka literatury pięknej, autorka kilkunastu artykułów na temat poezji haiku i tematów pokrewnych.

Bronisław KrawczukW
Bronisław Krawczuk

Bronisław Krawczuk – polski malarz prymitywista.

Andrzej MachnikW
Andrzej Machnik

Andrzej Machnik, pseud. Młody – polski taternik i himalaista związany z gliwickim Klubem Wysokogórskim.

Józef MitręgaW
Józef Mitręga

Józef Mitręga – powstaniec śląski, hutnik, działacz PPR i PZPR, odznaczony Orderem Budowniczego Polski Ludowej.

Andrzej MusialikW
Andrzej Musialik

Andrzej Musialik – polski architekt, autor Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.

Krzysztof Korwin-PiotrowskiW
Krzysztof Korwin-Piotrowski

Krzysztof Korwin-Piotrowski – polski reżyser i scenarzysta filmowy.

Marta PodgórnikW
Marta Podgórnik

Marta Podgórnik – poetka, krytyczka literacka, redaktorka, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury, nominowana do „Paszportu Polityki” (2001), laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2012 za tomik Rezydencja surykatek, który został ponadto nominowany do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego - Orfeusz (2012) oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2012). Za tomik Zawsze nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2016 oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2016. W 2018 nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tomik Zimna książka. Laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2019) za tomik poezji Mordercze ballady.

Hans von PoellnitzW
Hans von Poellnitz

Hans von Poellnitz a właściwie Johannes Heinrich August Friedrich von Poellnitz – niemiecki architekt, aktywny na Śląsku, Słowacji i w Niemczech, związany z koncernem Ballestremów.

Wojciech PszoniakW
Wojciech Pszoniak

Wojciech Zygmunt Pszoniak – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, pedagog.

Antoni RadlińskiW
Antoni Radliński

Antoni Radliński – polski inżynier chemik i polityk, minister przemysłu chemicznego w latach 1957–1970.

Wiesław RozłuckiW
Wiesław Rozłucki

Wiesław Jan Rozłucki – polski ekonomista, współzałożyciel Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i pierwszy prezes jej zarządu (1991–2006).

Jerzy SamiecW
Jerzy Samiec

Jerzy Samiec – polski biskup luterański, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, od 2016 prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Karl SchabikW
Karl Schabik

Karl Schabik – niemiecki architekt, radca budowlany i radny miasta Gliwice (1919–1945).

Stanisław SojkaW
Stanisław Sojka

Stanisław Joachim Sojka, występujący także jako Soyka i Stanisław Soyka – polski wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor, aranżer.

Wincenty StyczyńskiW
Wincenty Styczyński

Wincenty Styczyński – polski działacz narodowy, lekarz, w latach 1919-1922 radny miejski, przewodniczący frakcji polskiej w Gliwicach.

Jarosław SzymczykW
Jarosław Szymczyk

Jarosław Jakub Szymczyk – polski policjant, doktor nauk humanistycznych, generalny inspektor Policji, komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie w latach 2007–2008, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach w latach 2008–2012, komendant wojewódzki Policji w Kielcach w latach 2012–2015, komendant wojewódzki Policji w Katowicach w latach 2015–2016, komendant główny Policji od 2016.

Oskar TroplowitzW
Oskar Troplowitz

Oskar Troplowitz – niemiecki farmaceuta, współwynalazca kremu Nivea.

Krystyna Ungeheuer-MietelskaW
Krystyna Ungeheuer-Mietelska

Krystyna Ungeheuer-Mietelska – polska tancerka, choreograf i pedagog.

Wojciech WaleczekW
Wojciech Waleczek

Wojciech Bolesław Waleczek – polski pianista, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Jan WoźniakowskiW
Jan Woźniakowski

Jan Stefan Woźniakowski, ps. „Czywar” – żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej, pułkownik artylerii Wojska Polskiego.

Adam ZagajewskiW
Adam Zagajewski

Adam Zagajewski – polski poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, sygnatariusz Listu 59 (1975), od 1976 objęty cenzurą, w latach 1982–2002 na emigracji we Francji, od 1983 redaktor „Zeszytów Literackich”; laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004) i Nagrody Księżnej Asturii (2017), w latach 1973–1983 członek Związku Literatów Polskich, od 1979 członek Polskiego PEN Clubu, od 2006 członek Polskiej Akademii Umiejętności; nauczyciel akademicki, tłumacz literacki.

Sławomir ŻurawlowW
Sławomir Żurawlow

Sławomir Żurawlow – polski żołnierz, podpułkownik, I Sekretarz PZPR Górnośląskiej Brygady WOP. Żołnierz organu bezpieczeństwa państwa.