
Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie (AGAD) – centralne archiwum państwowe w Warszawie utworzone w 1808 przez księcia warszawskiego Fryderyka Augusta jako Archiwum Ogólne Krajowe.

Archiwum Państwowe w Warszawie – instytucja państwowa, której funkcją jest gromadzenie, przechowywanie opracowywanie i udostępnianie materiałów archiwalnych z obszaru m.st. Warszawy i Mazowsza.

Beit Warszawa – nazwa używana przez: Fundację Beit Warszawa, stowarzyszenie Towarzystwo Kultury Żydowskiej Beit Warszawa oraz postępową gminę żydowską funkcjonująca w ramach Związku Postępowych Gmin Żydowskich w RP.

Bielański Ośrodek Kultury (BOK) – placówka społeczno-kulturalna dzielnicy Bielany, znajduje się przy ul. Goldoniego 1 w Warszawie.
Centrum Myśli Jana Pawła II – instytucja kultury m.st. Warszawy, zajmująca się badaniem, dokumentowaniem i upowszechnianiem nauczania Jana Pawła II. Centrum kładzie szczególny nacisk na pracę z młodzieżą, stanowi miejsce spotkań osób zainspirowanych pontyfikatem Jana Pawła II. Instytucja rozpoczęła pracę 1 kwietnia 2006 r.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – instytucja kultury w Warszawie powołana w 1985 roku, której siedzibą jest budynek Zamku Ujazdowskiego.

Cyrk Braci Staniewskich – cyrk i murowany budynek cyrku znajdujący się na rogu ulic Ordynackiej i Okólnik w Warszawie. Funkcjonował od 1883 do 1939 roku. Został zniszczony w wyniku bombardowania Warszawy w 1939.

Czeskie Centrum w Warszawie − instytucja promocji kultury czeskiej w Warszawie.

Dolina Szwajcarska – warszawski ogród wypoczynkowo-rozrywkowy powstały w 1786 r., istniejący do powstania warszawskiego. Zajmował obszar od ulicy Pięknej do alei Róż po przebitą w XIX wieku ulicę Fryderyka Chopina.

Dotleniacz – publiczna instalacja Joanny Rajkowskiej, wystawa Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, której głównymi elementami są: wzbogacony tlenem sztuczny staw wkomponowany w trawnik miejski i futurystyczne ławki opodal.
Fabryka Trzciny – nieistniejące centrum kulturalne i artystyczne w Warszawie założone 2003 przez Wojciecha Trzcińskiego.
Festiwal Komiksowa Warszawa – coroczny konwent komiksowy, odbywający się w maju w Warszawie od 2010 roku. Organizatorami Festiwalu są Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, Stowarzyszenie Twórców Contur oraz stołeczny Dom Kultury Śródmieście. Od 2011 roku FKW odbywa się w ramach Warszawskich Targów Książki. W naturalny sposób stał się sukcesorem nie kontynuowanych Warszawskich Spotkań Komiksowych.

Festiwal Otwarte Mieszkania – organizowana przez warszawski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami impreza o charakterze kulturalnym, w ramach której dla zwiedzających udostępniane są wnętrza wybranych mieszkań.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny – polska państwowa instytucja kultury zlokalizowana w Warszawie, jednostka budżetowa podlegająca Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z siedzibą w Warszawie. Powstała w kwietniu 1955. Do 1970 istniała pod nazwą Centralne Archiwum Filmowe, do 1987 jako Filmoteka Polska, a następnie jako Filmoteka Narodowa. Od 1 marca 2017, po połączeniu z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, pod obecną nazwą.

Fotoplastikon Warszawski – fotoplastykon znajdujący się w Warszawie w kamienicy Hoserów w Alejach Jerozolimskich 51. Jest oddziałem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Gwara warszawska – gwara miejska języka polskiego występująca w Warszawie.

Hałastra – awangardowa żydowska ekspresjonistyczno-futurystyczna grupa literacko-artystyczna działająca w Warszawie w latach 1922–1924, skupiona m.in. wokół pisma o tym samym tytule.

Imprezy cykliczne w Warszawie

Instytut Propagandy Sztuki (IPS) – instytucja utworzona w czerwcu 1930 z inicjatywy artystów i historyków sztuki, w celu propagowania nowoczesnej polskiej sztuki.
Instytut Słowacki w Warszawie − instytucja promocji kultury słowackiej w Warszawie.

Marsz dla Życia i Rodziny – manifestacja w postaci przemarszu ulicami Warszawy i wielu innych miast Polski, w 2006 uzupełniona także przez koncert. Według organizatorów, marsz jest manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych oraz poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Masa Powstańcza – organizowany od 2007 roku przejazd rowerzystów i rolkarzy ulicami Warszawy, którego celem jest upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego. Inicjatywa powstała przy współudziale Warszawskiej Masy Krytycznej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Przejazd odbywa się co roku, w okolicach 1 sierpnia.

Międzynarodowe Targi Książki – organizowane najpierw w Poznaniu, następnie od 1958 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, integrujące wydawców, księgarzy, autorów i czytelników. Czołowa tego rodzaju impreza handlowo-kulturalna w krajach Europy Środkowej. Od początku organizowana przez Centralę Handlu Zagranicznego Ars Polona w Warszawie. Targi w 2010 były ostatnimi.
Miss Supranational 2012 – czwarta gala Miss Supranational, w której to miejsce organizacji wywołało wiele kontrowersji: konkurs ponownie miał zawitać do Płocka, następnie brano pod uwagę Opole i Toruń, później zdecydowano się na Sopot w nowo odświeżonym amfiteatrze Operze Leśnej, konkurs miał odbyć się 15 września, ostatecznie jednak gala zawitała do stolicy kraju Warszawy w Studio TV „Hala Mera”, w dniu 14 września 2012. W konkursie miała wziąć udział rekordowa liczba powyżej 95 uczestniczek z różnych krajów świata, ale ostatecznie skończyło się na 53 uczestniczek. Galę finałową poprowadzili: Kuba Klawiter i Marcin Kwaśny. Po rocznej przerwie Miss Supranational wróciło do telewizji TV4, ponieważ rok wcześniej galę tę transmitowała stacja Polsat. W części artystycznej wystąpili: Afromental, IRA oraz Chemia.
Multimedialny Park Fontann – kompleks czterech fontann znajdujący się na skwerze 1 Dywizji Pancernej WP pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na warszawskim Nowym Mieście.

Ośrodek Filary – ośrodek edukacyjny znajdujący się w Warszawie w dzielnicy Siekierki przy ul. Gościniec 12.

Pagart, właśc. Przedsiębiorstwo Państwowe Polska Agencja Artystyczna „Pagart” – agencja artystyczna powstała w Warszawie 31 grudnia 1956, mająca na celu m.in. promowanie polskich artystów. Początkowo siedziba agencji mieściła się w Warszawie przy ulicy Senatorskiej 13/15, natomiast od 6 lutego 1970 przy warszawskim pl. Zwycięstwa 9.

Pańska skórka – tradycyjny cukierek domowej roboty, zawijany w papierek i sprzedawany głównie w Warszawie.
Parada Schumana – coroczna parada organizowana przez euroentuzjastów i zwolenników Unii Europejskiej na ulicach Warszawy.

Rajd na Autyzm – organizowany od 2006 roku przejazd rowerzystów i rolkarzy ulicami Warszawy, którego celem jest pomoc osobom z autyzmem oraz promocja wiedzy na ich temat. Inicjatywa powstała przy współudziale Warszawskiej Masy Krytycznej oraz Fundacji Synapsis.

Sala Kongresowa – sala widowiskowa znajdująca się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Stołeczna Estrada – samorządowa instytucja kultury działająca od 1955 r. Jest największą instytucją zajmującą się organizowaniem i prowadzeniem działalności kulturalnej w Warszawie. Głównym zadaniem Stołecznej Estrady jest realizacja wydarzeń kulturalnych skierowanych do mieszkańców Warszawy.

Syrena – warszawski skłot mieszczący się w kamienicy przy ul. Wilczej 30.

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie – centralny ośrodek chopinowski o zasięgu i znaczeniu międzynarodowym, kontynuator działalności sekcji im. Chopina działającej od 1899 r. przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Siedziba towarzystwa znajduje się w Warszawie, w Centrum Chopinowskim przy ul. Tamka 43, a pierwsza powojenna siedziba znalazła się w Zamku Ostrogskich przy ul. Okólnik 1, gdzie do dziś działa Muzeum Fryderyka Chopina, teraz zarządzane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych (TZSP) – organizacja skupiająca artystów i miłośników sztuki, założona w Warszawie w 1860. Głównym celem jej działalności było wspieranie i popularyzacja sztuki polskiej, co realizowano poprzez tworzenie kolekcji sztuki narodowej, niesienie pomocy młodym artystom (stypendia), działalność wydawnicza oraz organizowanie wystaw i konkursów, a także nagradzanie publiczności reprodukcjami.

Warszawa w kwiatach i zieleni – konkurs na najpiękniejsze ukwiecenie obiektów miejskich odbywający się w Warszawie.

Warszawska Masa Krytyczna – warszawska inicjatywa społeczna działająca na rzecz udogodnień dla rowerzystów. W latach 1998–2016 działała w formie comiesięcznych przejazdów pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni, głównie rowerzystów i rolkarzy, odbywający się w Warszawie w ostatni piątek każdego miesiąca przez cały rok. Warszawska Masa Krytyczna rozpoczynała się o godzinie 18:00 na placu Zamkowym. Impreza miała charakter niekomercyjny, organizowała ją grupa wolontariuszy przy współpracy ze stowarzyszeniem Zielone Mazowsze.
Warszawskie Targi Książki – impreza targowa o charakterze międzynarodowym, poświęcona książce. W 2010 roku miała miejsce pierwsza edycja targów w PKiN, które odbywają się cyklicznie w maju. Od 2018 zostały przeniesione na PGE Narodowy.

Warszawskie Targi Sztuki – coroczne cykliczne wydarzenie kulturalno-handlowe organizowane od 2003 roku w Warszawie.

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne imienia Stanisława Moniuszki (WTM) – towarzystwo z siedzibą w Warszawie zajmujące się propagowaniem kultury muzycznej.

Święto Warszawy – święto lokalne, obchodzone 4 czerwca w Warszawie. Wcześniej w obchodzone w latach 1991-2002 w dniu 21 kwietnia. W 2003 roku miało się ono odbyć w dniu 1 sierpnia, lecz przepis je wprowadzający uchylono przed tą datą.

Zły – wielowątkowa powieść kryminalna Leopolda Tyrmanda, której akcja toczy się w Warszawie na początku lat 50. XX wieku.