Archiwum Główne Akt DawnychW
Archiwum Główne Akt Dawnych

Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie (AGAD) – centralne archiwum państwowe w Warszawie utworzone w 1808 przez księcia warszawskiego Fryderyka Augusta jako Archiwum Ogólne Krajowe.

Archiwum Państwowe w WarszawieW
Archiwum Państwowe w Warszawie

Archiwum Państwowe w Warszawie – instytucja państwowa, której funkcją jest gromadzenie, przechowywanie opracowywanie i udostępnianie materiałów archiwalnych z obszaru m.st. Warszawy i Mazowsza.

Beit WarszawaW
Beit Warszawa

Beit Warszawa – nazwa używana przez: Fundację Beit Warszawa, stowarzyszenie Towarzystwo Kultury Żydowskiej Beit Warszawa oraz postępową gminę żydowską funkcjonująca w ramach Związku Postępowych Gmin Żydowskich w RP.

Bielański Ośrodek KulturyW
Bielański Ośrodek Kultury

Bielański Ośrodek Kultury (BOK) – placówka społeczno-kulturalna dzielnicy Bielany, znajduje się przy ul. Goldoniego 1 w Warszawie.

Centrum Myśli Jana Pawła IIW
Centrum Myśli Jana Pawła II

Centrum Myśli Jana Pawła II – instytucja kultury m.st. Warszawy, zajmująca się badaniem, dokumentowaniem i upowszechnianiem nauczania Jana Pawła II. Centrum kładzie szczególny nacisk na pracę z młodzieżą, stanowi miejsce spotkań osób zainspirowanych pontyfikatem Jana Pawła II. Instytucja rozpoczęła pracę 1 kwietnia 2006 r.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek UjazdowskiW
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – instytucja kultury w Warszawie powołana w 1985 roku, której siedzibą jest budynek Zamku Ujazdowskiego.

Cyrk Braci Staniewskich w WarszawieW
Cyrk Braci Staniewskich w Warszawie

Cyrk Braci Staniewskich – cyrk i murowany budynek cyrku znajdujący się na rogu ulic Ordynackiej i Okólnik w Warszawie. Funkcjonował od 1883 do 1939 roku. Został zniszczony w wyniku bombardowania Warszawy w 1939.

Czeskie Centrum w WarszawieW
Czeskie Centrum w Warszawie

Czeskie Centrum w Warszawie − instytucja promocji kultury czeskiej w Warszawie.

Dolina SzwajcarskaW
Dolina Szwajcarska

Dolina Szwajcarska – warszawski ogród wypoczynkowo-rozrywkowy powstały w 1786 r., istniejący do powstania warszawskiego. Zajmował obszar od ulicy Pięknej do alei Róż po przebitą w XIX wieku ulicę Fryderyka Chopina.

DotleniaczW
Dotleniacz

Dotleniacz – publiczna instalacja Joanny Rajkowskiej, wystawa Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, której głównymi elementami są: wzbogacony tlenem sztuczny staw wkomponowany w trawnik miejski i futurystyczne ławki opodal.

Fabryka TrzcinyW
Fabryka Trzciny

Fabryka Trzciny – nieistniejące centrum kulturalne i artystyczne w Warszawie założone 2003 przez Wojciecha Trzcińskiego.

Festiwal Komiksowa WarszawaW
Festiwal Komiksowa Warszawa

Festiwal Komiksowa Warszawa – coroczny konwent komiksowy, odbywający się w maju w Warszawie od 2010 roku. Organizatorami Festiwalu są Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, Stowarzyszenie Twórców Contur oraz stołeczny Dom Kultury Śródmieście. Od 2011 roku FKW odbywa się w ramach Warszawskich Targów Książki. W naturalny sposób stał się sukcesorem nie kontynuowanych Warszawskich Spotkań Komiksowych.

Festiwal Otwarte MieszkaniaW
Festiwal Otwarte Mieszkania

Festiwal Otwarte Mieszkania – organizowana przez warszawski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami impreza o charakterze kulturalnym, w ramach której dla zwiedzających udostępniane są wnętrza wybranych mieszkań.

Filmoteka Narodowa – Instytut AudiowizualnyW
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny – polska państwowa instytucja kultury zlokalizowana w Warszawie, jednostka budżetowa podlegająca Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z siedzibą w Warszawie. Powstała w kwietniu 1955. Do 1970 istniała pod nazwą Centralne Archiwum Filmowe, do 1987 jako Filmoteka Polska, a następnie jako Filmoteka Narodowa. Od 1 marca 2017, po połączeniu z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, pod obecną nazwą.

Fotoplastikon WarszawskiW
Fotoplastikon Warszawski

Fotoplastikon Warszawski – fotoplastykon znajdujący się w Warszawie w kamienicy Hoserów w Alejach Jerozolimskich 51. Jest oddziałem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Gwara warszawskaW
Gwara warszawska

Gwara warszawska – gwara miejska języka polskiego występująca w Warszawie.

HałastraW
Hałastra

Hałastra – awangardowa żydowska ekspresjonistyczno-futurystyczna grupa literacko-artystyczna działająca w Warszawie w latach 1922–1924, skupiona m.in. wokół pisma o tym samym tytule.

Imprezy cykliczne w WarszawieW
Imprezy cykliczne w Warszawie

Imprezy cykliczne w Warszawie

Instytut Propagandy SztukiW
Instytut Propagandy Sztuki

Instytut Propagandy Sztuki (IPS) – instytucja utworzona w czerwcu 1930 z inicjatywy artystów i historyków sztuki, w celu propagowania nowoczesnej polskiej sztuki.

Instytut Słowacki w WarszawieW
Instytut Słowacki w Warszawie

Instytut Słowacki w Warszawie − instytucja promocji kultury słowackiej w Warszawie.

Marsz dla Życia i RodzinyW
Marsz dla Życia i Rodziny

Marsz dla Życia i Rodziny – manifestacja w postaci przemarszu ulicami Warszawy i wielu innych miast Polski, w 2006 uzupełniona także przez koncert. Według organizatorów, marsz jest manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych oraz poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Masa PowstańczaW
Masa Powstańcza

Masa Powstańcza – organizowany od 2007 roku przejazd rowerzystów i rolkarzy ulicami Warszawy, którego celem jest upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego. Inicjatywa powstała przy współudziale Warszawskiej Masy Krytycznej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Przejazd odbywa się co roku, w okolicach 1 sierpnia.

Międzynarodowe Targi Książki w WarszawieW
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

Międzynarodowe Targi Książki – organizowane najpierw w Poznaniu, następnie od 1958 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, integrujące wydawców, księgarzy, autorów i czytelników. Czołowa tego rodzaju impreza handlowo-kulturalna w krajach Europy Środkowej. Od początku organizowana przez Centralę Handlu Zagranicznego Ars Polona w Warszawie. Targi w 2010 były ostatnimi.

Miss Supranational 2012W
Miss Supranational 2012

Miss Supranational 2012 – czwarta gala Miss Supranational, w której to miejsce organizacji wywołało wiele kontrowersji: konkurs ponownie miał zawitać do Płocka, następnie brano pod uwagę Opole i Toruń, później zdecydowano się na Sopot w nowo odświeżonym amfiteatrze Operze Leśnej, konkurs miał odbyć się 15 września, ostatecznie jednak gala zawitała do stolicy kraju Warszawy w Studio TV „Hala Mera”, w dniu 14 września 2012. W konkursie miała wziąć udział rekordowa liczba powyżej 95 uczestniczek z różnych krajów świata, ale ostatecznie skończyło się na 53 uczestniczek. Galę finałową poprowadzili: Kuba Klawiter i Marcin Kwaśny. Po rocznej przerwie Miss Supranational wróciło do telewizji TV4, ponieważ rok wcześniej galę tę transmitowała stacja Polsat. W części artystycznej wystąpili: Afromental, IRA oraz Chemia.

Multimedialny Park Fontann w WarszawieW
Multimedialny Park Fontann w Warszawie

Multimedialny Park Fontann – kompleks czterech fontann znajdujący się na skwerze 1 Dywizji Pancernej WP pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na warszawskim Nowym Mieście.

Ośrodek FilaryW
Ośrodek Filary

Ośrodek Filary – ośrodek edukacyjny znajdujący się w Warszawie w dzielnicy Siekierki przy ul. Gościniec 12.

PagartW
Pagart

Pagart, właśc. Przedsiębiorstwo Państwowe Polska Agencja Artystyczna „Pagart” – agencja artystyczna powstała w Warszawie 31 grudnia 1956, mająca na celu m.in. promowanie polskich artystów. Początkowo siedziba agencji mieściła się w Warszawie przy ulicy Senatorskiej 13/15, natomiast od 6 lutego 1970 przy warszawskim pl. Zwycięstwa 9.

Pańska skórkaW
Pańska skórka

Pańska skórka – tradycyjny cukierek domowej roboty, zawijany w papierek i sprzedawany głównie w Warszawie.

Parada SchumanaW
Parada Schumana

Parada Schumana – coroczna parada organizowana przez euroentuzjastów i zwolenników Unii Europejskiej na ulicach Warszawy.

Rajd na AutyzmW
Rajd na Autyzm

Rajd na Autyzm – organizowany od 2006 roku przejazd rowerzystów i rolkarzy ulicami Warszawy, którego celem jest pomoc osobom z autyzmem oraz promocja wiedzy na ich temat. Inicjatywa powstała przy współudziale Warszawskiej Masy Krytycznej oraz Fundacji Synapsis.

Sala KongresowaW
Sala Kongresowa

Sala Kongresowa – sala widowiskowa znajdująca się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Stołeczna EstradaW
Stołeczna Estrada

Stołeczna Estrada – samorządowa instytucja kultury działająca od 1955 r. Jest największą instytucją zajmującą się organizowaniem i prowadzeniem działalności kulturalnej w Warszawie. Głównym zadaniem Stołecznej Estrady jest realizacja wydarzeń kulturalnych skierowanych do mieszkańców Warszawy.

Syrena (squat)W
Syrena (squat)

Syrena – warszawski skłot mieszczący się w kamienicy przy ul. Wilczej 30.

Towarzystwo im. Fryderyka ChopinaW
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie – centralny ośrodek chopinowski o zasięgu i znaczeniu międzynarodowym, kontynuator działalności sekcji im. Chopina działającej od 1899 r. przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Siedziba towarzystwa znajduje się w Warszawie, w Centrum Chopinowskim przy ul. Tamka 43, a pierwsza powojenna siedziba znalazła się w Zamku Ostrogskich przy ul. Okólnik 1, gdzie do dziś działa Muzeum Fryderyka Chopina, teraz zarządzane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Towarzystwo Zachęty Sztuk PięknychW
Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych

Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych (TZSP) – organizacja skupiająca artystów i miłośników sztuki, założona w Warszawie w 1860. Głównym celem jej działalności było wspieranie i popularyzacja sztuki polskiej, co realizowano poprzez tworzenie kolekcji sztuki narodowej, niesienie pomocy młodym artystom (stypendia), działalność wydawnicza oraz organizowanie wystaw i konkursów, a także nagradzanie publiczności reprodukcjami.

Warszawa w kwiatach i zieleniW
Warszawa w kwiatach i zieleni

Warszawa w kwiatach i zieleni – konkurs na najpiękniejsze ukwiecenie obiektów miejskich odbywający się w Warszawie.

Warszawska Masa KrytycznaW
Warszawska Masa Krytyczna

Warszawska Masa Krytyczna – warszawska inicjatywa społeczna działająca na rzecz udogodnień dla rowerzystów. W latach 1998–2016 działała w formie comiesięcznych przejazdów pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni, głównie rowerzystów i rolkarzy, odbywający się w Warszawie w ostatni piątek każdego miesiąca przez cały rok. Warszawska Masa Krytyczna rozpoczynała się o godzinie 18:00 na placu Zamkowym. Impreza miała charakter niekomercyjny, organizowała ją grupa wolontariuszy przy współpracy ze stowarzyszeniem Zielone Mazowsze.

Warszawskie Targi KsiążkiW
Warszawskie Targi Książki

Warszawskie Targi Książki – impreza targowa o charakterze międzynarodowym, poświęcona książce. W 2010 roku miała miejsce pierwsza edycja targów w PKiN, które odbywają się cyklicznie w maju. Od 2018 zostały przeniesione na PGE Narodowy.

Warszawskie Targi SztukiW
Warszawskie Targi Sztuki

Warszawskie Targi Sztuki – coroczne cykliczne wydarzenie kulturalno-handlowe organizowane od 2003 roku w Warszawie.

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława MoniuszkiW
Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne imienia Stanisława Moniuszki (WTM) – towarzystwo z siedzibą w Warszawie zajmujące się propagowaniem kultury muzycznej.

Święto WarszawyW
Święto Warszawy

Święto Warszawy – święto lokalne, obchodzone 4 czerwca w Warszawie. Wcześniej w obchodzone w latach 1991-2002 w dniu 21 kwietnia. W 2003 roku miało się ono odbyć w dniu 1 sierpnia, lecz przepis je wprowadzający uchylono przed tą datą.

Zły (powieść)W
Zły (powieść)

Zły – wielowątkowa powieść kryminalna Leopolda Tyrmanda, której akcja toczy się w Warszawie na początku lat 50. XX wieku.