
Rurykowicze – ród ruski wywodzący się od legendarnego wodza Waregów – Ruryka I, pochodzącego najprawdopodobniej z Półwyspu Jutlandzkiego. Kniaziowie z tej dynastii zdołali skupić pod swymi rządami część Waregów, plemion słowiańskich i plemion ugrofińskich i tym samym dali początek Rusi Kijowskiej. Z czasem ludność wareska uległa całkowitej asymilacji ze Słowianami. Dynastia ta sprawowała rządy w Wielkiem Księstwie Moskiewskim i Carstwie Rosyjskim do 1610 roku. Jej ostatnimi przedstawicielami, którzy zasiadali na tronie Rosji byli carowie Fiodor I Iwanowicz, syn Iwana IV Groźnego oraz Wasyl IV Szujski. Potomkiem Ruryka z rodu książąt jarosławskich był także premier Rosji Gieorgij Lwow, sprawujący urząd w 1917 roku.

Aładinowie – rosyjska szlachecka rodzina będąca gałęzią staroruskiej familii Monastyrewych. Rod, wywodzący się od dynastii Rurykowiczów. Założyciel rodu - Lew Daniłowicz Oładia-Monastyrew.

Sołominowie – rosyjska szlachecka rodzina będąca gałęzią staroruskiej familii Aładinowych. Ród, wywodzący się od dynastii Rurykowiczów. Założyciel rodu - Iwan Jakowlewicz Aładin-Monastyrew.
Agafia, pol. Agata, – księżna mazowiecka z dynastii Rurykowiczów, żona księcia Konrada I Mazowieckiego.

Aleksander twerski – książę nowogrodzki 1325-1327, wielki książę twerski 1326-1327, 1338-1339 oraz włodzimierski 1326-1327.

Anastazja Jarosławówna - księżniczka ruska z dynastii Rurykowiczów, królowa Węgier.

Andrzej Jarosławowicz – trzeci syn wielkiego księcia Jarosława Wsiełowodowicza, książę suzdalski, w latach 1249-1252 wielki książę włodzimierski.

Andrzej III Aleksandrowicz – wielki książę włodzimierski w latach 1281–1283 i 1294–1304, syn Aleksandra Newskiego, brat Dymitra oraz Daniela Moskiewskiego.

Anna Jarosławówna – księżniczka kijowska, królowa Francji z dynastii Rurykowiczów, córka Jarosława I Mądrego i jego prawdopodobnie drugiej żony, Ingegerdy szwedzkiej.

Św. Anna Kaszyńska – rosyjska księżniczka z dynastii Rurykowiczów, kanonizowana w 1650.

Dobroniega Maria – ruska księżniczka z dynastii Rurykowiczów, polska księżna, żona Kazimierza I Odnowiciela.

Dymitr Aleksandrowicz – wielki książę Włodzimiersko-Suzdalski w latach 1277-1281 i 1283-1294, drugi syn Aleksandra Newskiego.

Dymitr Iwanowicz – następca tronu Wszechrusi w latach 1490–1502, kniaź twerski w latach 1498–1502.

Dymitr Iwanowicz (1552-1553) - pierwszy carewicz wszechruski.

Dymitr III Suzdalski, ros. Дмитрий Константинович Суздальский – książę suzdalski od 1356, wielki książę suzdalsko-niżnonowogrodzki od 1365 i wielki książę włodzimierski (1360-1362). Prawnuk młodszego brata Aleksandra Newskiego, księcia suzdalskiego Andrzeja Jarosławowicza. Czasem jest nazywany Dymitrem Konstantynowiczem Starszym, ponieważ miał młodszego brata o tym samym imieniu, nie posiadającego własnego księstwa.

Dymitr Jurijewicz Szemiaka ros. Дмитрий Юрьевич Шемяка – wielki książę moskiewski w latach 1445 i 1446-1447 z dynastii Rurykowiczów w opozycji do Wasyla II Ślepego, książę zwenigorodzki i galicki od 1434 do 1436??

Dymitr Michajłowicz Twerski, znany też jako Dymitr Groźnooki lub Dymitr Groźne Oczy – książę twerski od 1318 roku do śmierci, wielki książę włodzimierski od 1322 roku do śmierci jako Dymitr II.

Dymitr carewicz – młodszy syn cara Rosji Iwana IV Groźnego i jego siódmej żony Marii Nagoj, książę uglicki, święty prawosławny.

Elżbieta Jarosławówna – księżniczka kijowska, córka Jarosława I Mądrego i Ingegerdy szwedzkiej.

Eufrozyna – księżniczka kijowska z dynastii Rurykowiczów, królowa Węgier jako żona Gejzy II.

Eufrozyna Połocka – księżniczka Księstwa połockego, święta mniszka prawosławna szczególną czcią otaczana na Białorusi, pierwsza kobieta-święta na wschodniosłowiańskim obszarze.

Eupraksja – księżniczka kijowska, córka Wsiewołoda I i jego drugiej żony - Anny. Była wnuczką księcia Jarosława I Mądrego.

Nikołaj Fiodorowicz Fiodorow – rosyjski filozof prawosławny, członek ruchu kosmizmu rosyjskiego i prekursor filozofii transhumanizmu. Był zwolennikiem osiągnięcia przy pomocy metod naukowych radykalnego przedłużenia ludzkiego życia, ludzkiej nieśmiertelności i wskrzeszenia zmarłych ludzi. Zapowiadał podbój kosmosu, nie obawiał się przeludnienia Ziemi, zapowiadał zasiedlanie innych planet. Ze względu na tryb życia i swoją postawę nazywany bywał moskiewskim Sokratesem.

Gryfina – księżna krakowska, żona Leszka Czarnego od 1265.

Grzymisława – księżniczka ruska, księżna krakowska, małżonka księcia Leszka Białego.
Helena Iwanowna – żona Aleksandra Jagiellończyka, wielka księżna litewska i niekoronowana królowa Polski, córka wielkiego księcia moskiewskiego Iwana III i Zofii (Zoe) Paleolog – bratanicy ostatniego cesarza bizantyńskiego, Konstantyna Dragazesa.

Hołowczyńscy – ród kniaziowski (książęcy) pieczętujący się herbem Łabędź, a biorący swoje nazwisko od Hołowczyna, położonego nad rzeką Wabicz wpadającą do Druci w Powiecie Mohylewskim.

Iwan Iwanowicz ros. Иоа́нн Иоа́ннович – carewicz rosyjski z dynastii Rurykowiczów, drugi syn Iwana Groźnego i Anastazji Zacharyny.

Iwan Iwanowicz Młodszy – książę twerski, następca tronu Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. W 1477 uczyniony współwładcą przez ojca.

Jarosław Jarosławowicz ros. Ярослав Ярославич – pierwszy książę twerski od 1247 do śmierci jako Jarosław I, książę pskowski w 1253, książę nowogrodzki w latach 1255-6 i 1266-7 jako Jarosław V, dziesiąty wielki książę włodzimierski od 1263 do śmierci jako Jarosław III. W linii prostej protoplasta rodu Tielatiewskich.

Jerzy Dymitrowicz zwenigrodzki ros. Ю́рий Дми́триевич – wielki książę moskiewski w 1434 z dynastii Rurykowiczów w opozycji do Wasyla II Ślepego, książę zwenigorodzki i galicki od 1434 do 1421, książę Dmitrowa w latach 1431-1434.

Julianna Aleksandrowna Twerska, ros. Ульяна Александровна Тверская – córka wielkiego księcia Aleksandra twerskiego oraz Anastazji halickiej, druga żona księcia litewskiego Olgierda. Matka króla Polski Władysława II Jagiełły.

Andriej Michajłowicz Kurbski, Krupski – dowódca wojskowy, polityk, jeden z najbliższych współpracowników cara Iwana IV Groźnego.

Książę Gieorgij Jewgienjewicz Lwow – rosyjski arystokrata, prawnik i polityk liberalny. W 1906 deputowany do Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego I kadencji. Od 1915 współprzewodniczący Wszechrosyjskiego Związku Ziemstw i Miast. Od 15 marca do 20 lipca 1917 przewodniczący Rządu Tymczasowego Rosji i jednocześnie minister spraw wewnętrznych. Od 1918 przebywał na emigracji.

Łukomscy herbu Roch Odmienny – ród kniaziowski (książęcy), pochodzący według jednych od Giedyminowiczów, według innych od Rurykowiczów, który wziął swoje nazwisko od miejscowości Łukomla w dawnym województwie połockim, potem zaś witebskim w Wielkim Księstwie Litewskim, nad rzeką Ułą.

Malmfryda kijowska - królowa Danii, córka księcia kijowskiego Mścisława i jego żony Krystyny szwedzkiej.

Michał III Jarosławicz, ros. Михаил I Ярославич – książę twerski w latach 1285-1318 i wielki książę włodzimierski w latach 1304-1318. Święty Cerkwi prawosławnej.

Dymitr Michajłowicz Pożarski – kniaź z rodu Rurykowiczów, przywódca powstania ludowego, które wyparło wojska polsko-litewskie z Rosji, w czasie wojny polsko-rosyjskiej (1609–1618).

Sineus i Truwor – według najstarszej ruskiej kroniki, bracia Ruryka, którzy w 862 roku wraz z nim przybyli na zaproszenie Słowien, Krywiczów, Czudów i Wesów w celu przejęcia władzy i załagodzenia waśni między plemionami. Po tym gdy przybyli do Nowogrodu, podzielili się w ten sposób iż Ruryk zajął Nowogród, Sineus Biełooziersk a Truwor miał objąć władzę w Izborsku.

Wasyl II Ślepy, ros. Василий II Васильевич Тёмный, Wasilij II Wasilijewicz Tiomnyj – wielki książę moskiewski w latach 1425–1462 z dynastii Rurykowiczów.

Wasyl Jurjewicz Kosooki ros. Васи́лий Ю́рьевич Косо́й – wielki książę moskiewski w 1434 z dynastii Rurykowiczów w opozycji do Wasyla II Ślepego, książę zwenigrodzki formalnie od 1421 do 1448, książę Dmitrowa w latach 1435-6.

Wasyl Kwasznia – książę kostromski od 1246, wielki książę włodzimierski od 1273. Syn Jarosława II. Młodszy brat Aleksandra Newskiego.

Wsiewołod Mścisławicz – książę nowogrodzki (1117–1136).

Zofia – księżniczka ruska, królowa duńska.

Żyżemscy – ród kniaziowski (książęcy) pochodzenia ruskiego, który wziął swoje nazwisko od miejscowości Żyżma nad rzeczką Żyżmą w powiecie lidzkim, będący gałęzią dynastii Rurykowiczów i ich linii panującej nad księstwem smoleńskim.