
January Bronisław Bień – polski inżynier, specjalista inżynierii środowiska, profesor zwyczajny Politechniki Częstochowskiej i rektor tej uczelni od 2005 do 2008, senator V kadencji.

Elżbieta Ewa Bieńkowska z domu Moycho – polska urzędniczka służby cywilnej.

Stanisław Bretsznajder – polski chemik, nauczyciel akademicki i naukowiec, uznawany za prekursora zastosowań modelowania matematycznego w technologii chemicznej i twórcę oryginalnej polskiej szkoły naukowej.

Jerzy Karol Buzek – polski polityk i inżynier, profesor nauk technicznych. Prezes Rady Ministrów w latach 1997–2001, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009–2012.
Władysław Dominik Derdacki – polski architekt.

Władysław Karol Dobrucki – polski profesor zwyczajny nauk technicznych. Prodziekan Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w latach 1972–1975.

Bernard Drzęźla – polski inżynier górnictwa, profesor nauk technicznych, senator V kadencji.

Jan Eysymontt – podpułkownik inżynier saperów Wojska Polskiego.

Zygmunt Frankiewicz – polski samorządowiec, inżynier i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk technicznych, w latach 1993–2019 prezydent Gliwic, senator X kadencji.

Stanisław Fryze – polski naukowiec, inżynier elektryk, współtwórca podstaw elektrotechniki teoretycznej, profesor Politechniki Lwowskiej i Politechniki Śląskiej.

Józef Tadeusz Gawłowski – polski architekt i projektant, profesor zwyczajny doktor inżynier architektury.

Zygmunt Gogolewski – polski inżynier, specjalista w dziedzinie konstrukcji maszyn elektrycznych, profesor, nauczyciel akademicki, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.
Antoni Guzik – polski inżynier mechaniki, specjalizujący się w technice cieplnej i termodynamice; nauczyciel akademicki i trzeci rektor Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu (1981–1982); żołnierz Armii Krajowej o pseudonimie Zięba.
Maria Wanda Jastrzębska – polska inżynier elektronik, nauczyciel akademicki; związana z uczelniami technicznymi w Gliwicach i Opolu.

Adolf Joszt – polski profesor technologii chemicznej, prekursor biotechnologii i ochrony środowiska.

Stefan Kaufman – polski inżynier budownictwa, profesor zwyczajny i pedagog, członek Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, założyciel i pierwszy przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów Budowlanych, specjalista w dziedzinie konstrukcji żelbetowych i pierwszy w Polsce promotor konstrukcji sprężonych, organizator i dziekan oraz doktor honoris causa Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.

Zygmunt Aleksander Klemensiewicz – polski chemik i fizyk, profesor chemii fizycznej i elektroniki Politechniki Lwowskiej, taternik i alpinista.
Roman Klus – polski mechanik, specjalizujący się w mechanice technicznej i stereomechanice; nauczyciel akademicki związany z uczelniami w Gliwicach i Opolu.

Gabriel Kniaginin – polski inżynier, specjalista w dziedzinie odlewnictwa żelaza i staliwa.

Ryszard Antoni Knosala – polski polityk i inżynier, profesor nauk technicznych, poseł na Sejm V kadencji, senator VII i VIII kadencji, były rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Józef Maria Stefan Kossecki – polski inżynier, politolog, cybernetyk społeczny, dziennikarz, publicysta, nauczyciel akademicki i polityk.
Marcin Tomasz Krupa – polski samorządowiec i nauczyciel akademicki, od 2014 prezydent Katowic, od 2017 przewodniczący Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Marian Krzaklewski – polski polityk, działacz związkowy, w latach 1991–2002 przewodniczący NSZZ „Solidarność”, założyciel i lider AWS, poseł na Sejm III kadencji. Kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2000.

Agnieszka Marzena Labus – polski naukowiec, inżynier architekt, doktor nauk technicznych w zakresie architektury i urbanistyki o specjalności planowanie przestrzenne, urbanista i wykładowca akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Jest założycielką i Prezesem Fundacji Laboratorium Architektury 60+ - pierwszej w Polsce pracowni zajmującej się innowacyjnym podejściem do planowania i projektowania dla starzejącego się społeczeństwa. Od lutego 2017r. Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej (CITT).

Józef Adam Ledwoń – polski inżynier budownictwa przemysłowego, profesor nauk technicznych Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Częstochowskiej, specjalista w zakresie budownictwa na terenach górniczych.
Wacław Leśniański – polski chemik, profesor technologii chemicznej.

Adam Lisik – polski architekt, nauczyciel akademicki i pracownik naukowy Politechniki Śląskiej, a później Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości, profesor nauk technicznych.

Antoni Andrzej Motyczka – polski naukowiec, inżynier, polityk, senator VI, VII i VIII kadencji.

Franciszek Kazimierz Nowotny – polski biochemik, technolog żywności, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie.
Antoni Marian Plamitzer – polski elektrotechnik; nauczyciel akademicki związany z uczelniami we Lwowie, Gliwicach i Opolu; należał do jednych z głównych twórców politechnik w Gliwicach i Opolu.

Krystian Karol Probierz – polski geolog i nauczyciel akademicki, profesor nauk technicznych, w latach 2002–2008 dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, senator IX kadencji.
Włodzimierz Roniewicz – profesor inżynier.

Janusz Wojciech Steinhoff – polski inżynier i polityk. W okresie 1997–2001 minister gospodarki, a w latach 2000–2001 wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka, poseł na Sejm X, I i III kadencji, w latach 2004–2008 przewodniczący Partii Centrum.

Zbigniew Strzelecki – polski inżynier, górnik, pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zasłużony dla ratowania wielu starych miast w Polsce.

Edward Sucharda – polski chemik, profesor Politechniki Lwowskiej, jej prorektor 1933–1935 i rektor 1938–1939, członek Polskiej Akademii Umiejętności, prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego (1947).
Józef Szczepan Suchy – polski inżynier mechanik budowy i eksploatacji maszyn, specjalizujący się w metodach numerycznych, odlewnictwie i technologii bezwiórowej, nauczyciel akademicki związany z uczelniami technicznymi w Gliwicach, Opolu, Warszawie i Krakowie; pierwszy rektor Politechniki Opolskiej po przekształceniu w nią Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu (1996–1999).
Józef Szarawara – inżynier-chemik, nauczyciel akademicki i naukowiec, działający w wielu obszarach technologii i inżynierii chemicznej, termodynamiki stosowanej oraz kinetyki i inżynierii reakcji chemicznych.

Marian Taniewski – polski chemik, specjalizujący się w organicznej technologii chemicznej.

Aleksander Jan Michał Tarnawski ps. Upłaz, Wierch – polski inżynier chemik, podporucznik broni pancernych Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, cichociemny, major Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

Józef Joachim Telega – polski inżynier, biomechanik.

Jerzy Julian Węgierski – polski inżynier budnownictwa specjalizujący się w zakresie budownictwa kolejowego, wojskowy i pisarz, profesor nauk technicznych, profesor Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej, wykładowca Politechniki Śląskiej i Politechniki Warszawskiej.

Tadeusz Leszek Wierzbicki – polski profesor nauk technicznych, inżynier chemik, specjalista z zakresu technologii wody i ścieków, były prorektor Politechniki Białostockiej.

Dr hab. Krzysztof Zamasz – polski ekonomista, Profesor Politechniki Śląskiej i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Członek zarządu Tauron Polska Energia S.A. w latach 2008–2012, następnie prezes zarządu ENEA S.A. w latach 2013–2015, od 2017 do czerwca 2018 członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Działając z ramienia Luma Holding od lipca 2018 do sierpnia 2019 r., zrealizował polski projekt inwestycyjny w Rwandzie i D.R. Congo. Od sierpnia 2019 Doradca Prezesa Zarządu ds. Rozwoju Grupy Veolia, od września 2019 Dyrektor ds. Energii w Veolia Energia Polska.

Wojciech Zieliński – chemik, profesor i rektor Politechniki Śląskiej.
Prof. dr hab. inż. Andrzej Ziębik - dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej w Gliwicach (1993–2006), przewodniczący Prezydium Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN od 2003. Wykładowca akademicki w Politechnice Śląskiej.
Eustachy Żyliński – polski matematyk zajmujący się teorią liczb, algebrą, logiką i podstawami matematyki.