
Zabytki Szczecina – poniżej przedstawione są zabytki chronione prawnie znajdujące się w granicach administracyjnych miasta Szczecina. Zabytki podzielone są pomiędzy administracyjne dzielnice i osiedla wydzielone poprzez Urząd Miasta Szczecin.
Baszta Panieńska także Baszta Siedmiu Płaszczy – budowla zlokalizowana jest w pobliżu Odry u stóp Zamku Książąt Pomorskich przy ulicy Panieńskiej 47 w Szczecinie. Wpisana do rejestru zabytków pod nr 8 z 11 czerwca 1954 roku.

Brama Królewska – jedna z bram miejskich Szczecina, znajdująca się na pl. Hołdu Pruskiego. Powstała latach 1725–1728 z okazji zajęcia miasta przez Prusy według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe.

Brama Portowa, hist. niem. Berliner Tor – jedna z bram miejskich Szczecina, zbudowana w stylu barokowym w latach 1725–1727 według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe.

Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie – zabytkowy budynek administracyjny oddany do użytku w 1911 roku, położony przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Pomnik Bartolomeo Colleoniego w Szczecinie – konny posąg słynnego kondotiera, znajdująca się w Szczecinie zabytkowa kopia renesansowego pomnika Bartolomeo Colleoniego dłuta Andrei del Verrocchio.

Czerwony Ratusz w Szczecinie, dawny ratusz miejski, zwany też Nowym. Znajduje się przy pl. Batorego.

Dom Grotha – zabytkowy drewniany budynek mieszkalny z przyległym ogrodem, znajdujący się przy ulicy Dubois 6 na szczecińskim Drzetowie-Grabowie.

Domki Profesorskie – usytuowane są przy pl.Żołnierza 6-11 i ul.Mariackiej 26 w Szczecinie, pierwotnie należały do zespołu kolegiaty pw. Najświętszej Marii Panny.

Dworek myśliwski w Dąbiu – zabytkowy budynek dawnego książęcego pałacyku myśliwskiego, znajdujący się w szczecińskim Dąbiu, przy ul. Dziennikarskiej 39.

Posąg Flory w Szczecinie – barokowy pomnik usytuowany na Placu Orła Białego, przedstawiający Florę, rzymską boginię urodzaju i wiosny.

Fontanna Orła Białego w Szczecinie – znajduje się na pl. Orła Białego. Projekt najstarszej zachowanej barokowej fontanny wykonał berliński architekt Johann Fryderyk Grael. Zrealizowany został w latach 1729–1732 został przez rzeźbiarza Johanna Konrada Kocha oraz kamieniarza Angerera.

Gmach Główny Muzeum Narodowe w Szczecinie – jedna z sześciu siedzib Muzeum Narodowego w Szczecinie mieszcząca się na Wałach Chrobrego.

Poczta nr 2 – Urząd Pocztowy Poczty Polskiej w Szczecinie mieszczący się przy ul. Dworcowej na Nowym Mieście.

Kamienica Loitzów – jeden z najbardziej znanych i najcenniejszych zabytków Szczecina z epoki późnego gotyku, jeden z niewielu przykładów dawnego budownictwa mieszczańskiego w mieście.

Kamienica przy al. Papieża Jana Pawła II 42 w Szczecinie – zabytkowy budynek mieszkalny z lokalami usługowymi, znajdujący się na narożniku alei Papieża Jana Pawła II i ulicy Śląskiej, na obszarze szczecińskiego osiedla Centrum, w dzielnicy Śródmieście.

Kamienica przy ul. Malczewskiego 34 w Szczecinie – zabytkowy budynek mieszkalny, położony na obszarze szczecińskiego osiedla Centrum, w dzielnicy Śródmieście. Jest to jedyna zachowana przedwojenna kamienica w kwartale ograniczonym dzisiejszymi ulicami Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Józefa Piłsudskiego i aleją Wyzwolenia, a także jeden z nielicznych ocalałych przedwojennych budynków w tej części miasta. Dnia 24 czerwca 2004 r. budynek wpisano do rejestru zabytków.

Kamienica przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7 w Szczecinie – zabytkowy budynek mieszkalno-usługowy, który znajduje się na obszarze szczecińskiego osiedla Centrum, w dzielnicy Śródmieście.

Kamienica przy ul. Śląskiej 38 w Szczecinie – zabytkowy budynek mieszkalno-usługowy, znajdujący się na obszarze szczecińskiego osiedla Centrum, w dzielnicy Śródmieście. Wraz z bliźniaczą kamienicą przy ulicy Rayskiego 29 tworzy południowo-zachodnią pierzeję placu Grunwaldzkiego.

Kamienica przy ul. św. Wojciecha 1 w Szczecinie – zabytkowy budynek mieszkalno-usługowy, zlokalizowany na obszarze szczecińskiego osiedla Centrum, w dzielnicy Śródmieście. Budynek ten, z zachowaną w dużej części oryginalną ornamentyką, jest jednym z niewielu szczecińskich przykładów architektury secesji.

Kamienice przy ul. Kuśnierskiej 10, 12, 12a i 12b – zespół czterech kamienic, zlokalizowanych na ulicy Kuśnierskiej, na terenie szczecińskiego osiedla Stare Miasto, w dzielnicy Śródmieście. Są to jedyne zachowane budynki mieszkalne z przedwojennej zabudowy ulicy Kuśnierskiej, a także jedne z niewielu szczecińskich kamienic staromiejskich odbudowanych po zniszczeniach II wojny światowej.

Koszary Bramy Ślimaczej – znajdują się w Szczecinie przy obecnej ul. św. Ducha 1a u zbiegu z ul. Dworcową.

Most na Wyspę Jaskółczą – zabytkowy most w Szczecinie na Odrze Zachodniej, łączący ul. Kolumba z Wyspą Jaskółczą. Jedyny most w mieście, który przetrwał II wojnę światową.

Gmach Urzędu Pocztowego nr 1 w Szczecinie – monumentalny budynek pocztowy w Szczecinie przy alei Niepodległości na rogu ulicy Bogurodzicy. Budynek zabytkowy, sąsiaduje z Pałacem Ziemstwa Pomorskiego.

Wieża Quistorpa – wieża widokowa na Wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskim w Szczecinie (Osów), wzniesiona w latach 1900–1904; od końca II wojny światowej w stanie ruiny; wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa zachodniopomorskiego.

Ratusz Staromiejski w Szczecinie – wzniesiony przy Rynku Siennym, dziś przy ulicy Księcia Mściwoja II nr 8.

Stajnia książęca – zabytkowa budowla z około 1600 roku. Pierwotnie na piętrze mieścił się magazyn obroku. Część dolna służyła jako stajnia i ujeżdżalnia. Budynek położony jest przy ulicy Rycerskiej 3, tuż obok Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Stara Rzeźnia – dawny miejski zakład rzeźniczy, działający w Szczecinie na odrzańskiej wyspie Łasztownia, obecnie Centrum Kultury Euroregionu przy ul. Tadeusza Wendy 14.

Zamek Książąt Pomorskich – renesansowy zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry, historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców księstwa pomorskiego, oraz nazwa instytucji kultury, administrującej Zamkiem.

Szczecin Niebuszewo – dworzec kolejowy położony przy ul. Elizy Orzeszkowej 28a przy granicy osiedla Niebuszewo-Bolinko z Niebuszewem w Szczecinie. Znajduje się na nieczynnej dla ruchu pasażerskiego linii do Trzebieży. W pobliżu wiaduktu ul. Z. Krasińskiego znajduje się nastawnia „SN”.

Urząd Miasta Szczecin – jednostka organizacyjna miasta Szczecina.

Wały Chrobrego, przedtem znany jako Taras Hakena – taras widokowy o długości ok. 500 m w Szczecinie na skarpie wzdłuż Odry. Słynne założenie urbanistyczno-architektoniczne współtworzące, wraz z Muzeum Narodowym w Szczecinie, Zamkiem Książąt Pomorskich i katedrą pw. św. Jakuba, nadodrzańską sylwetę miasta, widoczną z głównych tras dojazdowych od wschodu biegnących przez mosty i wiadukty. Zaprojektowane i wzniesione według koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartau w latach 1902–1921 z inicjatywy nadburmistrza Hermanna Hakena, na cześć którego został taras pierwotnie nazwany.
Wieża Gocławska w Szczecinie – wieża Bismarcka z tarasem widokowym znajdująca się na Zielonym Wzgórzu na szczecińskim osiedlu Gocław. Była najdroższą z wybudowanych wież Bismarcka. Do wzgórza, na którym znajduje się wieża, można dotrzeć tramwajem linii numer 6. Kierować się należy do ulicy Narciarskiej i dalej turystycznym szlakiem pieszym oznakowanym kolorem żółtym.

Willa Augusta Horna – zabytkowa willa znajdująca się przy alei Wojska Polskiego 70 w Szczecinie. Jest to jeden z trzech drewnianych domów mieszkalnych zachowanych na terenie szczecińskiego Śródmieścia.

Willa Lentza – zabytkowa willa znajdująca się przy al. Wojska Polskiego 84 w Szczecinie.

Willa Gerloffa – zabytkowa willa znajdująca się przy alei Wojska Polskiego 97 w Szczecinie.

Willa Krugera – zabytkowa willa znajdująca się przy ulicy Moniuszki 20 w Szczecinie.

Willa Hoerdera w Szczecinie – zabytkowy dawny dom mieszkalny w Szczecinie, mieszczący się przy dzisiejszej al. Wojska Polskiego 76. Styl w jakim wybudowano budynek to eklektyzm z formami gotyckimi, barokowymi i renesansowymi. Willa znajduje się w rejestrze zabytków i stanowi siedzibę Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie.

Willa Grawitza – zabytkowa willa znajdująca się przy alei Wojska Polskiego 115 w Szczecinie.

Willa Grünebergów – zabytkowa willa znajdująca się w szczecińskich Zdrojach przy ul. Batalionów Chłopskich 61.

Willa Ippena – zabytkowa willa znajdująca się przy ulicy Piotra Skargi 14 w Szczecinie.

Willa Lindnera – zabytkowa willa znajdująca się przy alei Wojska Polskiego 211 w Szczecinie.

Willa Quistorpa – zabytkowa willa znajdująca się przy alei Wojska Polskiego 92 w Szczecinie.

Willa Quodbacha – zabytkowa willa znajdująca się przy alei Wojska Polskiego 66 w Szczecinie.

Willa Wellmera – zabytkowa willa znajdująca się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 11 w Szczecinie.

Willa Nellego – zabytkowa willa znajdująca się przy ul. Słowackiego 3 w Szczecinie.