Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, z siedzibą w Lublinie, zajmujący się badaniem właściwości fizycznych materiałów oraz procesów istotnych dla środowiska przyrodniczego, zrównoważonej produkcji rolniczej i przetwórstwa płodów rolnych.

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii NaukW
Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk – instytut badawczy Polskiej Akademii Nauk utworzony w 1949 w Warszawie. Instytut ma siedzibę w kamienicy Jacobsona przy alei „Solidarności” 105.

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii NaukW
Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (CAMK) – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, mieszczący się w Warszawie przy ul. Bartyckiej 18. Posiada oddział w Toruniu.

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii NaukW
Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk

Centrum Badań Kosmicznych PAN – instytut naukowy III Wydziału Polskiej Akademii Nauk z siedzibą przy ul. Bartyckiej 18 A w Warszawie. Powołany został decyzją Prezydium PAN 29 września 1976 roku, a działalność rozpoczął 1 kwietnia 1977 roku. W 2010 zatrudniał 180 osób, w tym 13 profesorów i 15 profesorów nadzwyczajnych różnych specjalności, bardzo często technicznych. Od 1991 roku współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną.

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii NaukW
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk – instytut badawczy Polskiej Akademii Nauk powołany 24 lipca 1948, początkowo podległy Ministerstwu Oświaty, następnie Ministerstwu Szkół Wyższych i Nauki. W 1951 Instytutowi nadano statut. Od 1952 jest placówką Wydziału I Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk; pozostając w strukturach PAN, w 1998 uzyskał osobowość prawną. Prowadzone w nim badania dotyczą głównie historii literatury polskiej, teorii literatury, historii kultury, dokumentacji literackiej i leksykografii.

Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii NaukW
Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk

Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie zajmujący się badaniami z pogranicza matematyki, informatyki, ekonometrii, organizacji i zarządzania.

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii NaukW
Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk został utworzony w 1957 roku. Prowadzone są w nim różnorodne badania z zakresu biologii molekularnej, biochemii, biofizyki, genomiki, proteomiki, transkryptomiki.

Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii NaukW
Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk

Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk został założony w 1975 roku i jest największym centrum inżynierii biomedycznej w Polsce. Zakres badań Instytutu w dziedzinie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej odpowiada najnowszym kierunkom badań w nauce światowej, a badania te mają charakter interdyscyplinarny. Według oceny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Instytut znajduje się w kategorii naukowej A.

Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN – utworzone w 1918 w Warszawie, największe nieuniwersyteckie centrum badań biologicznych w Polsce, podległe Polskiej Akademii Nauk. Instytut zajmuje się biologią molekularną i komórkową, biochemią oraz neurobiologią, ściśle współpracując z renomowanymi placówkami zagranicznymi.

Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii NaukW
Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk

Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk – samodzielna jednostka naukowo-badawcza Polskiej Akademii Nauk.

Instytut Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii NaukW
Instytut Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk

Instytut Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk – ośrodek badawczy z zakresu botaniki Polskiej Akademii Nauk znajdujący się w Dzielnicy II Grzegórzki w Krakowie przy ul. Lubicz 46.

Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Budownictwa Wodnego PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, założony w 1953 roku w Gdańsku. Jego misją jest zastosowanie metod technicznych badań podstawowych i rozwój technologii gospodarczego korzystania z wód.

Instytut Chemii Organicznej Polskiej Akademii NaukW
Instytut Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk

Instytut Chemii Organicznej PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie. Tematyka badań w IChO jest skoncentrowana wokół problemów współczesnej chemii organicznej. Jednostka posiada prawo do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w zakresie chemii.

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii NaukW
Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie. Obecnie tematyka badań w IChF jest skoncentrowana wokół aktualnych problemów fizykochemii. Jednostka ma prawo do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w zakresie chemii.

Instytut Dendrologii Polskiej Akademii NaukW
Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk

Instytut Dendrologii w Kórniku jest placówką naukową Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi badania w zakresie nauk biologicznych, ma uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk biologicznych w dyscyplinie biologia.

Europejskie Regionalne Centrum EkohydrologiiW
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii

Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii – placówka Polskiej Akademii Nauk powstała pod auspicjami UNESCO, mająca za zadanie kompleksowe podejście do rozwiązywania problemów z wodą. Jej rolą jest także koordynowanie prac innych instytucji, które zajmują się ekohydrologią.

Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii NaukW
Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk

Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Pałacu Staszica w Warszawie. Jego podstawowym celem działania jest prowadzenie zaawansowanych badań w zakresie filozofii i socjologii. Oprócz działalności naukowej Instytut prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą oraz popularyzatorską.

Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii Nauk jest instytutem naukowym będącym jednostką Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk. Siedziba Instytutu mieści się w Jabłonnie koło Warszawy. Instytut został powołany w 1955 r., a jego twórcą, organizatorem i długoletnim dyrektorem był prof. Jan Kielanowski, którego imię Instytut nosi od 1990 r. Obecnie dyrektorem Instytutu jest dr hab. Andrzej Herman, profesor instytutu. W Instytucie prowadzone są badania podstawowe i prace rozwojowe w zakresie fizjologii żywienia zwierząt, metabolizmu i wykorzystania składników pokarmowych oraz substancji aktywnych biologicznie zawartych w paszach, a także w zakresie neuroendokrynologii, endokrynologii wzrostu, rozwoju i rozrodu zwierząt gospodarskich i laboratoryjnych. Ważny obszar stanowią badania nad symbiotycznymi mikroorganizmami zasiedlającymi przewód pokarmowy zwierząt przeżuwających oraz badania dotyczące rozwoju struktury i funkcji przewodu pokarmowego u zwierząt nowo narodzonych.

Instytut Fizyki Polskiej Akademii NaukW
Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk

Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk Wydziału Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych z siedzibą w Warszawie.

Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN – ośrodek badań z dziedziny fizyki jądrowej Polskiej Akademii Nauk, znajdujący się w Krakowie, w Bronowicach Wielkich przy ulicy Walerego Eliasza-Radzikowskiego 152. Został utworzony w roku 1955 dzięki staraniom prof. Henryka Niewodniczańskiego. W roku 1988 Instytutowi nadano imię prof. Henryka Niewodniczańskiego. Współtwórcą Instytutu w jego obecnym kształcie był prof. Marian Mięsowicz.

Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii NaukW
Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk

Instytut Genetyki Roślin PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Poznaniu.

Instytut Geofizyki Polskiej Akademii NaukW
Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk

Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie, zajmujący się badaniem oraz monitorowaniem procesów geofizycznych. Jest członkiem Centrum Badań Ziemi i Planet – GeoPlanet. Od 2015 r. dyrektorem Instytutu jest prof. dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora

Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk powstały w 1952 początkowo jako "Instytut Geografii PAN". W 1974 zmienił nazwę na "Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN", zaś w 1998 otrzymał imię Stanisława Leszczyckiego. Główna siedziba instytutu mieści się w Warszawie przy ul.Twardej 51/55.

Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii NaukW
Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk

Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk. Siedziba główna Instytutu mieści się w Warszawie, w dwóch połączonych kamienicach przy Rynku Starego Miasta nr 29 i nr 31. Instytut powołano do istnienia w 1953 roku jako jednostka PAN. Jego twórcą oraz pierwszym dyrektorem był Tadeusz Manteuffel, historyk średniowiecza. W tym samym miejscu mają swoją siedzibę władze Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Miłośników Historii. Aktualnym dyrektorem Instytutu jest prof. Wojciech Kriegseisen.

Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii NaukW
Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk

Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk – instytut badawczy z siedzibą w Gliwicach zajmujący się badaniami z zakresu modelowania sieci komputerowych, przetwarzania obrazów, multimediów, eksploracji 3D i informatyki kwantowej.

Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii NaukW
Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk

Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie i ośrodkami badawczymi w Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu.

Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk – jedyna w Polsce placówka naukowo-badawcza zajmująca się badaniem języka polskiego we wszystkich jego aspektach i odmianach, założona w 1973 roku.

Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Gdańsku. Został założony w 1956 roku.

Instytut Matematyczny Polskiej Akademii NaukW
Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk

Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk.

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN – instytut Polskiej Akademii Nauk zajmujący się badaniami w zakresie biologii medycznej oraz medycyny klinicznej.

Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego PAN - instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Krakowie. Został założony w 1953 roku. Obecną nazwę uzyskał w 1994 roku. Posiada uprawnienia do stopni naukowych doktora nauk technicznych w zakresie inżynierii materiałowej i metalurgii, doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie inżynierii materiałowej i metalurgii.

Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii NaukW
Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk

Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi, w którym prowadzi się badania z zakresu chemii organicznej, chemii i fizyki polimerów, spektroskopii NMR i masowej oraz biochemii i biologii molekularnej.

Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii NaukW
Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk

Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Pałacu Staszica w Warszawie zajmujący się prowadzeniem badań naukowych w dziedzinie teorii ekonomii i analiz gospodarczych, upowszechnianiem wiedzy ekonomicznej i propagowaniem polskiej myśli naukowej za granicą.

Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą we Wrocławiu, zajmujący się badaniem fizykochemicznych struktur ciała stałego oraz jej wpływu na własności fizyczne, chemiczne i spektroskopowe, ze szczególnym naciskiem położonym na badania w niskich temperaturach.

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii NaukW
Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, z siedzibą w Sopocie, został utworzony w 1983 jako kontynuacja Morskiej Stacji PAN, istniejącej w Sopocie od 1953.

Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii NaukW
Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk

Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Krakowie.

Instytut Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego Polskiej Akademii Nauk zajmuje się badaniami z zakresu paleontologii. Jego siedziba znajduje się w Warszawie.

Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie.

Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii NaukW
Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk

Instytut Podstaw Informatyki PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, który prowadzi badania podstawowe i aplikacyjne oraz kształci kadry naukowe w dziedzinach takich jak: informatyka teoretyczna, sztuczna inteligencja, lingwistyka komputerowa. Instytut mieści się w Warszawie przy ul. Jana Kazimierza 5.

Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego PAN - instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Krakowie. Został założony w 1953 roku. Obecną nazwę uzyskał w 1994 roku. Posiada uprawnienia do stopni naukowych doktora nauk technicznych w zakresie inżynierii materiałowej i metalurgii, doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie inżynierii materiałowej i metalurgii.

Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii NaukW
Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk

Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Pałacu Staszica w Warszawie. Jest jedną z najpoważniejszych pod względem znaczenia i potencjału kadrowego placówek naukowo-badawczych Polskiej Akademii Nauk w jej dziale nauk społecznych. Pełni funkcję koordynującą i jednoczącą badania podstawowe w dziedzinie nauk prawnych zarówno z perspektywy teoretycznej, jak również z uwagi na związki z praktyką prawniczą.

Instytut Psychologii Polskiej Akademii NaukW
Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk

Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie przy ul. Stefana Jaracza 1.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii NaukW
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie – jednostka prowadząca badania podstawowe w dziedzinach nauk rolniczych, weterynaryjnych oraz biologicznych. Wyniki badań mają zastosowanie w przemyśle spożywczym, przetwórczym, w hodowli zwierząt, a także w medycynie weterynaryjnej i ludzkiej.

Instytut Slawistyki Polskiej Akademii NaukW
Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk

Instytut Slawistyki PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie.

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii NaukW
Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie. Prowadzi badania w następujących dziedzinach: historia, socjologia, geopolityka i teoria polityki. Instytut zatrudnia socjologów, politologów, historyków, prawników i filozofów.

Instytut Sztuki Polskiej Akademii NaukW
Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowo-badawczy Polskiej Akademii Nauk utworzony w 1949 w Warszawie jako Państwowy Instytut Sztuki, od 1959 w strukturze Polskiej Akademii Nauk.

Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii NaukW
Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk

Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk założony w 1972 roku. Jego misją jest zastosowanie metod wysokociśnieniowych do badań podstawowych i rozwój technologii opartych na wysokich ciśnieniach.

Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii NaukW
Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk

Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk – geneza muzeum sięga Gabinetu Zoologicznego powstałego w 1819 przy ówczesnym Królewskim Uniwersytecie Warszawskim i rozwijającego się do 1862 pod kierownictwem Feliksa Pawła Jarockiego. Następcą Jarockiego był Władysław Taczanowski, który po objęciu funkcji kierownika zmienił Gabinet w miejsce eksponowania zbiorów o charakterze edukacyjno-naukowym. W 1864 Taczanowski nawiązał kontakt z Konstantym i Aleksandrem Branickimi, którzy współpracowali z Gabinetem finansując powiększające kolekcję ekspedycje do Ameryki Południowej i Afryki. Taczanowski kierował Gabinetem do 1890, a po nim Nikołaj Nasonow i Jakow Szczełkanowcew. Władysław Taczanowski współpracował z Branickimi przy powołaniu prywatnego Muzeum Zoologicznego, które zostało otwarte dla publiczności przez Ksawerego Branickiego w 1887 Jego kierownikiem został Jan Sztolcman.