Arkonia (korporacja)W
Arkonia (korporacja)

Korporacja akademicka Arkonia – ideowo-wychowawcze stowarzyszenie skupiające męską młodzież akademicką narodowości polskiej powstałe 9 maja 1879 roku w Rydze na tamtejszej Politechnice. Celami Arkonii jest krzewienie patriotyzmu wśród swoich członków i w społeczeństwie, kształtowanie postaw moralnych młodzieży, godności osobistej i honoru, integracja środowiska, a także organizowanie życia towarzyskiego. Formy organizacyjne Arkonii zaczerpnięte są z wzorów korporacji niemieckich i wzbogacone o silną nutę samokształceniowo-wychowawczą.

Festiwal Nauki w WarszawieW
Festiwal Nauki w Warszawie

Festiwal Nauki w Warszawie – coroczna impreza odbywająca się w przedostatnim tygodniu września w Warszawie, mająca za cel popularyzację nauki.

Goethe-Institut w WarszawieW
Goethe-Institut w Warszawie

Goethe-Institut w Warszawie – oddział Goethe-Institut, niemieckiej instytucji kulturalnej, utworzony w 1990 w Warszawie.

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii NaukW
Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk został utworzony w 1957 roku. Prowadzone są w nim różnorodne badania z zakresu biologii molekularnej, biochemii, biofizyki, genomiki, proteomiki, transkryptomiki.

Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN – utworzone w 1918 w Warszawie, największe nieuniwersyteckie centrum badań biologicznych w Polsce, podległe Polskiej Akademii Nauk. Instytut zajmuje się biologią molekularną i komórkową, biochemią oraz neurobiologią, ściśle współpracując z renomowanymi placówkami zagranicznymi.

Instytut Cervantesa w WarszawieW
Instytut Cervantesa w Warszawie

Instytut Cervantesa w Warszawie – powstała w 1994 placówka organizacji promocji kultury hiszpańskiej. Organizacyjnie wchodzi w skład komórek Ambasady Hiszpanii w Polsce.

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii NaukW
Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie. Obecnie tematyka badań w IChF jest skoncentrowana wokół aktualnych problemów fizykochemii. Jednostka ma prawo do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w zakresie chemii.

Instytut Chemii Organicznej Polskiej Akademii NaukW
Instytut Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk

Instytut Chemii Organicznej PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie. Tematyka badań w IChO jest skoncentrowana wokół problemów współczesnej chemii organicznej. Jednostka posiada prawo do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w zakresie chemii.

Instytut EnergetykiW
Instytut Energetyki

Instytut Energetyki – instytut badawczy związany z energetyką, znajdujący się w Warszawie.

Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra KaliskiegoW
Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego

Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego, IFPiLM – instytut badawczy znajdujący się w Warszawie w dzielnicy Bemowo.

Instytut Fizyki Polskiej Akademii NaukW
Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk

Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk Wydziału Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych z siedzibą w Warszawie.

Instytut Francuski w WarszawieW
Instytut Francuski w Warszawie

Instytut Francuski w Warszawie – francuska instytucja kulturalna, utworzona w 1925 przez władze Uniwersytetu Paryskiego z inicjatywy Stowarzyszenia Francja-Polska w Paryżu. Jego działalność została przerwana przez wybuch drugiej wojny światowej. Ponownie otwarty w 1946, został zawieszony na skutek zimnej wojny, na początku 1950, kiedy wydalono z kraju francuskich profesorów związanych z Instytutem.

Instytut Głuchoniemych w WarszawieW
Instytut Głuchoniemych w Warszawie

Instytut Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego – placówka szkolno-wychowawcza dla dzieci i młodzieży z wadą słuchu założona w 1817 roku. Mieści się przy placu Trzech Krzyży 4/6 w Warszawie. Walnie przyczyniła się do powstania i rozwoju polskiego języka migowego i edukacji osób głuchych.

Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii NaukW
Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk

Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk. Siedziba główna Instytutu mieści się w Warszawie, w dwóch połączonych kamienicach przy Rynku Starego Miasta nr 29 i nr 31. Instytut powołano do istnienia w 1953 roku jako jednostka PAN. Jego twórcą oraz pierwszym dyrektorem był Tadeusz Manteuffel, historyk średniowiecza. W tym samym miejscu mają swoją siedzibę władze Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Miłośników Historii. Aktualnym dyrektorem Instytutu jest prof. Wojciech Kriegseisen.

Instytut KolejnictwaW
Instytut Kolejnictwa

Instytut Kolejnictwa – instytut badawczy, którego główną działalnością jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowo-badawczych związanych z transportem kolejowym. Jego siedziba znajduje się w Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe, na Grochowie, przy ul. Józefa Chłopickiego 50. Instytut posiada również tor doświadczalny o długości 7,7 km zlokalizowany w Węglewie koło Żmigrodu, służący m.in. do testowania pojazdów szynowych i ich elementów oraz sieci trakcyjnej.

Instytut LotnictwaW
Instytut Lotnictwa

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa – polski, państwowy instytut badawczy z siedzibą w Warszawie istniejący od 1926 roku.

Instytut ŁącznościW
Instytut Łączności

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy – instytut utworzony w 1934 przez prof. inż. Janusza Groszkowskiego, obecnie instytut badawczy działający w obszarze telekomunikacji i technologii informacyjnych. Instytut Łączności ma siedzibę w Warszawie oraz oddziały w Gdańsku i we Wrocławiu.

Instytut Matematyczny Polskiej Akademii NaukW
Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk

Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk.

Instytut Mechaniki PrecyzyjnejW
Instytut Mechaniki Precyzyjnej

Instytut Mechaniki Precyzyjnej (IMP) – instytut badawczy, wcześniej jednostka badawczo-rozwojowa, związany z mechaniką precyzyjną, z siedzibą przy ul. Duchnickiej 3 w Warszawie.

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN – instytut Polskiej Akademii Nauk zajmujący się badaniami w zakresie biologii medycznej oraz medycyny klinicznej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki WodnejW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) – instytucja pełniąca służbę meteorologiczną i hydrologiczną na terytorium Polski.

Instytut Nauk Judaistycznych w WarszawieW
Instytut Nauk Judaistycznych w Warszawie

Instytut Nauk Judaistycznych w Warszawie – żydowska placówka naukowo-edukacyjna powstała w Warszawie w 1928 r. Druga po YIVO placówka tego typu w Polsce.

Instytut OftalmicznyW
Instytut Oftalmiczny

Instytut Oftalmiczny – instytut okulistyczny otworzony w Warszawie 31 sierpnia 1827 roku z pieniędzy złożonych w fundacji testamentowej księcia Edwarda Lubomirskiego.

Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „Orgmasz”W
Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „Orgmasz”

Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „Orgmasz” – instytut badawczy z siedzibą w Warszawie, będący częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie.

Instytut Slawistyki Polskiej Akademii NaukW
Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk

Instytut Slawistyki PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie. Powstał w 1954 roku.

Instytut SportuW
Instytut Sportu

Instytut Sportu – państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministra Sportu i Turystyki, z siedzibą w Warszawie w dzielnicy Bielany na Młocinach, przy ul. Trylogii 2/16.

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii NaukW
Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie. Prowadzi badania w następujących dziedzinach: historia, socjologia, geopolityka i teoria polityki. Instytut zatrudnia socjologów, politologów, historyków, prawników i filozofów.

Instytut Techniczny Wojsk LotniczychW
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) – jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej właściwa w sprawach naukowo-badawczego wspomagania eksploatacji techniki lotniczej.

Instytut Technologii Materiałów ElektronicznychW
Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych

Łukasiewicz - Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) – instytut naukowy, utworzony w 1979 roku, posiada status jednostki badawczo-rozwojowej. Ma siedzibę przy ul. Wólczyńskiej 133 w Warszawie. Jeden z instytutów wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Instytut Zdrowia w WarszawieW
Instytut Zdrowia w Warszawie

Narodowe Centrum Zdrowia Publicznego i Higieny – Instytut Zdrowia w Warszawie, NCZPiH-IZWW – samodzielna (pozaresortowa) instytucja naukowo-badawcza typu non-profit, prowadząca badania naukowe, prace rozwojowe i wdrożeniowe, działalność szkoleniową i ekspertyzową oraz działalność leczniczą. Instytut podejmuje również zadania z zakresu zdrowia publicznego i higieny, a w szczególności zadania z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki chorób.

Instytut Żywności i ŻywieniaW
Instytut Żywności i Żywienia

Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła – istniejący w latach 1963–2020 instytut naukowo-badawczy zajmujący się wpływem żywności na zdrowie człowieka oraz wyznaczaniem polskich norm i zaleceń żywieniowych.

Liceum WarszawskieW
Liceum Warszawskie

Liceum Warszawskie – państwowa męska szkoła średnia w Warszawie, najlepsza szkoła średnia w Królestwie Polskim, która istniała od 1804 do 1831 roku.

Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa SkalnegoW
Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (Ł-IMBiGS) – instytut badawczy, wcześniej jednostka badawczo-rozwojowa. Ma siedzibę w Warszawie przy ul. Racjonalizacji 6/8 i oddział zamiejscowy w Katowicach.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. ks. Franciszka ToporskiegoW
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. ks. Franciszka Toporskiego

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy – ośrodek wychowawczy, utworzony z inicjatywy ks. Franciszka Toporskiego w 1913 roku w Warszawie, przeznaczony dla chłopców pozbawionych rodziny, ubogich lub zdemoralizowanych.

Narodowe Centrum SportuW
Narodowe Centrum Sportu

Narodowe Centrum Sportu–Rozliczenia sp. z o.o. – spółka celowa Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, powołana 4 października 2007 do zbudowania kompleksu sportowego na terenach byłego Stadionu Dziesięciolecia i zarządzania obiektami wchodzącymi w jego skład. Działa na podstawie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 oraz umowy z dnia 23 grudnia 2008 r. o powierzeniu spółce celowej zadań związanych z przygotowaniem i wykonaniem przedsięwzięcia Euro 2012, zawartej pomiędzy Spółką a Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Ministra Sportu i Turystyki.

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut BadawczyW
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, do 2020 Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie – placówka onkologiczna i państwowy instytut badawczy. Wywodzi się z Instytutu Radowego, założonego w 1932 roku z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie. Jest największą placówką onkologiczną w Polsce.

Państwowy Instytut Robót RęcznychW
Państwowy Instytut Robót Ręcznych

Państwowy Instytut Robót Ręcznych (PIRR) – instytucja kształcenia nauczycieli powstała na bazie kursów organizowanych od 1915 roku w Szkole Rzemieślniczej im. Karola Szlenkiera ufundowanej przez rodzinę Szlenkierów. Założycielem kursów, a później Instytutu, dzięki wsparciu rodziny Szlenkierów, był jego pierwszy dyrektor inż. Władysław Przanowski. Siedziba mieściła się w Warszawie przy ul. Górczewskiej 8, a po II wojnie światowej w Łodzi i Bielsku. Instytut istniał do 1950 r.

Państwowy Instytut Sztuki TeatralnejW
Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej

Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej (PIST) – państwowa szkoła teatralna utworzona w Warszawie w 1932 z inicjatywy Aleksandra Zelwerowicza i Leona Schillera.

Piknik NaukowyW
Piknik Naukowy

Piknik Naukowy – największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę, organizowana przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Odbywa się corocznie od 1997: początkowo na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie, od 2010 w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na Powiślu, a w ostatnich edycjach na Stadionie Narodowym.

Polski Instytut Sztuki FilmowejW
Polski Instytut Sztuki Filmowej

Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) jest państwową osobą prawną, która powstała w 2005 r. w celu wspierania rozwoju kinematografii. Instytut funkcjonuje na podstawie Ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii, Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej oraz statutu.

Prywatne Żeńskie Gimnazjum i Liceum Anny JakubowskiejW
Prywatne Żeńskie Gimnazjum i Liceum Anny Jakubowskiej

Prywatne Żeńskie Gimnazjum i Liceum Anny Jakubowskiej – nieistniejąca już szkoła o profilu humanistycznym, przy pl. Trzech Krzyży 18 w Warszawie. Szkoła została założona w 1918 r. przez Annę Jakubowską (1875-1948).

Respublica (korporacja)W
Respublica (korporacja)

Korporacja Akademicka Respublica, założona 1922 roku, skupia studentów i absolwentów uczelni wyższych w Warszawie.

Sarmatia (korporacja akademicka)W
Sarmatia (korporacja akademicka)

Sarmatia − korporacja akademicka założona została w Petersburgu 8 maja 1908 r. wśród studiujących tam Polaków. Jest jednym z najstarszych stowarzyszeń studentów i absolwentów uczelni warszawskich. Sarmatia jest szóstą, według zasad starszeństwa, polską korporacją akademicką.

Szkoła AplikacyjnaW
Szkoła Aplikacyjna

Szkoła Wojskowa Aplikacyjna – szkoła kształcąca kandydatów na oficerów Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego.

Szkoła Aplikacyjna Artylerii i InżynierówW
Szkoła Aplikacyjna Artylerii i Inżynierów

Szkoła Aplikacyjna Artylerii i Inżynierów – specjalistyczna wyższa szkoła wojskowa, utworzona w Warszawie w 1809. Jej siedziba mieściła się w gmachu Collegium Nobilium pijarów w Warszawie przy ul. Miodowej. Istniała do 1812.

Szkoła Mistrzów ReklamyW
Szkoła Mistrzów Reklamy

Szkoła Mistrzów Reklamy – prywatna szkoła reklamy, utworzona w 2006 jako pierwsza w Polsce szkoła reklamy typu „portfolio”, na wzór amerykańskich Miami Ad School czy Chicago Portfolio School.

Szkoła na WiejskiejW
Szkoła na Wiejskiej

Szkoła na Wiejskiej – prywatna pensja żeńska przy ul. Wiejskiej 5 w Warszawie, założona przez Jadwigę Kowalczykównę i Jadwigę Jawurkównę w roku 1903 i prowadzona przez jej założycielki do ich tragicznej śmierci w roku 1944.

Szkoła Podstawowa Niepubliczna przy Fundacji Pomocy Ludziom NiepełnosprawnymW
Szkoła Podstawowa Niepubliczna przy Fundacji Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym

Szkoła Podstawowa Niepubliczna przy Fundacji Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym – niepubliczna szkoła specjalna w Warszawie, działająca przy Fundacji Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym. Szkoła powstała jako miejsce edukacji dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową, głównie z mózgowym porażeniem dziecięcym. Obecnie kształci uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, najczęściej sprzężoną z innymi niepełnosprawnościami.

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 6 w WarszawieW
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 6 w Warszawie

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 6 w Warszawie – szkoła specjalna w Warszawie, zajmująca się edukacją i terapią dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną współwystępującą z autyzmem. Jest pierwszą w województwie mazowieckim placówką ukierunkowaną na edukację tej grupy osób.

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej „Krybar” w WarszawieW
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej „Krybar” w Warszawie

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej „Krybar” w Warszawie – szkoła podstawowa znajdująca się w Warszawie przy ul. Drewnianej 8.

Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół NaukW
Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół Nauk

Towarzystwo Przyjaciół Nauk (TPN), inne nazwy: Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół Nauk (TWPN) (1800–1832), od 1808: Towarzystwo Królewskie Przyjaciół Nauk (TKPN) lub Warszawskie Towarzystwo Królewskie Przyjaciół Nauk (WTKPN) – towarzystwo naukowe zrzeszające badaczy różnych specjalności i zbierające się w okresie od listopada 1800 do kwietnia 1832, w Warszawie.

Warszawska Szkoła ReklamyW
Warszawska Szkoła Reklamy

Warszawska Szkoła Reklamy – dwuletnia policealna szkoła założona w 1993 r. w Warszawie przez Artura Waczko jako pierwsza komercyjna szkoła reklamy w Polsce z uprawnieniami szkoły publicznej. Początkowo pod nazwą Policealnego Studium Reklamy Handlowej, instytucja działała w strukturach Fundacji Przeciw Obojętności na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski. W 1998 r. Szkoła przyjęła nazwę marketingową Warszawska Szkoła Reklamy, a od 2000 r. zarząd nad nią przejęła spółka o tej samej nazwie.

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława MoniuszkiW
Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne imienia Stanisława Moniuszki (WTM) – towarzystwo z siedzibą w Warszawie zajmujące się propagowaniem kultury muzycznej.

WelecjaW
Welecja

Welecja – jedna z najstarszych korporacji akademickich w Polsce i jednocześnie jedno z najstarszych w Polsce stowarzyszeń akademickich. Powstała 26 października 1883 roku w Rydze na tamtejszej Politechnice, w wyniku rozłamu w uważanej za bardziej konserwatywną Arkonii. Welecja zrzeszała studentów pochodzenia polskiego wszystkich wyznań oraz wywodzących się z różnych warstw społecznych. Welecja stawiała sobie za cel wychowanie swych członków w duchu patriotyzmu, przyjaźni, honoru, pracy nad sobą, prawości i rzetelności. Przez ponad 130 lat jej funkcjonowania przez szeregi Welecji przeszło wielu wybintych naukowców, polityków, działaczy społecznych, przedsiębiorców i architektów. Do najbardziej znanych członków Welecji należał Prezydent RP Ignacy Mościcki, który został do niej przyjęty podczas swych studiów w Rydze.

Włoski Instytut Kultury w WarszawieW
Włoski Instytut Kultury w Warszawie

Włoski Instytut Kultury – włoska instytucja promocji kultury mieszcząca się w Warszawie w kamienicy Taubenhausa przy ul. Marszałkowskiej 72.

Zespół Szkół Łączności w WarszawieW
Zespół Szkół Łączności w Warszawie

Zespół Szkół Łączności w Warszawie – zespół szkół średnich znajdujący się na Saskiej Kępie, w dzielnicy Praga-Południe w Warszawie.

Zespół Szkół Nr 36 im. Marcina Kasprzaka w WarszawieW
Zespół Szkół Nr 36 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie

Zespół Szkół Nr 36 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie – zespół szkół średnich w Warszawie na Woli, od 1955 z siedzibą przy ul. Marcina Kasprzaka 19/21 w Warszawie. Patronem zespołu szkół jest Marcin Kasprzak, a przez wiele lat szkoła związana była z Zakładami Radiowymi im. Marcina Kasprzaka w Warszawie (ZRK).

Żydowski Instytut HistorycznyW
Żydowski Instytut Historyczny

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma – instytucja z siedzibą w Warszawie, zajmująca się badaniami nad dziejami i kulturą Żydów w Polsce.