Województwo augustowskieW
Województwo augustowskie

Województwo augustowskie – województwo Królestwa Polskiego istniejące w latach 1816–1837 ze stolicą w Suwałkach.

Cmentarz mahometański (Suwałki)W
Cmentarz mahometański (Suwałki)

Cmentarz mahometański w Suwałkach – mizar znajdujący się przy ulicy Zarzecze. Wchodzi w skład kompleksu-zespołu cmentarzy siedmiu wyznań. Kompleks stanowi doskonały przykład wielokulturowości miasta. Wchodzące w jego skład cmentarze oddzielają niewysokie murki. Sąsiadują tu ze sobą groby rzymskokatolickie, ewangelickie, prawosławne, staroobrzędowców, żydowskie i muzułmańskie.

Gubernia suwalskaW
Gubernia suwalska

Gubernia suwalska – jednostka podziału terytorialnego Rosji w Królestwie Kongresowym, istniejąca w latach 1867–1915.

Korpus Ziemi SuwalskiejW
Korpus Ziemi Suwalskiej

Korpus Ziemi Suwalskiej – nazwa pierwszej na Suwalszczyźnie organizacji konspiracyjnej w czasie II wojny światowej.

Okręg wyborczy nr 43 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001)W
Okręg wyborczy nr 43 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001)

Okręg wyborczy nr 43 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001) obejmował województwo suwalskie. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1993. Wybieranych było w nim 5 posłów w systemie proporcjonalnym.

Stalag I FW
Stalag I F

Stalag I F Sudauen – obóz jeńców wojennych nieopodal Suwałk, obecnie na terenie osiedla Północ. Obóz funkcjonował w czerwcu i lipcu 1941 roku jako Oflag 68, a od jesieni 1942 jako Stalag I/F Sudauen. Powierzchnia obozu wynosiła ok. 50 ha. Na części byłego stalagu, obecnie mieści się Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

Województwo suwalskieW
Województwo suwalskie

Województwo suwalskie – województwo ze stolicą w Suwałkach, jedno z 49 istniejących w latach 1975–1998. Pod względem obszaru stanowiło drugie po olsztyńskim województwo w Polsce. Teren tego województwa wchodzi obecnie w skład województw warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.

Umowa suwalskaW
Umowa suwalska

Umowa suwalska – polsko-litewska umowa wojskowa podpisana 7 października 1920 w Suwałkach, dotyczyła porozumienia w sprawie zawieszenia broni i ustalenia linii demarkacyjnej na Suwalszczyźnie.