Andruty kaliskie – lekko słodkie, cienkie wafle wypiekane od początku XIX wieku w Kaliszu i Kaliskiem; produkt tradycyjny, produkt regionalny.

Archiwum Państwowe w Kaliszu – archiwum państwowe utworzone w 1950 w Kaliszu zarządzeniem Ministra Oświaty jako Oddział Powiatowy Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Emaus – nazwa zwyczaju ludowego urządzanego w Poniedziałek Wielkanocny w niektórych miejscowościach Polski, Czech i Słowacji. Najbardziej popularny jest emaus krakowski, forma odpustu, odbywającego się w Poniedziałek Wielkanocny przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu, nad rzeką Rudawą, tj. u zbiegu ulic Emaus, św. Bronisławy i Tadeusza Kościuszki na jej prawym brzegu i Tadeusza Kościuszki, Senatorskiej, Kasztelańskiej i Flisackiej na lewym brzegu rzeki. Tradycyjnie uroczystą sumę odpustową w Poniedziałek Wielkanocny odprawia arcybiskup Krakowa.

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu – galeria sztuki współczesnej w Kaliszu, założona w 1977 przez Centralne Biuro Wystaw Artystycznych jako Biuro Wystaw Artystycznych w Kaliszu (BWA), od 1979 gromadzi zbiory własne, od 1989 samorządowa instytucja kultury m. Kalisza.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu – publiczna biblioteka w Kaliszu, samorządowa instytucja kultury założona w 1907; od początku istnienia nosi imię Adama Asnyka.

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (TWB) – teatr w Kaliszu, wojewódzka instytucja kultury, założony w 1801 przez Wojciecha Bogusławskiego, honorowa scena narodowa, trzeci najstarszy teatr dramatyczny w Polsce; od 1936 nosi imię założyciela, od 1961 organizuje Kaliskie Spotkania Teatralne; budynek teatru wzniesiony w latach 1920–1923 według projektu Czesława Przybylskiego został wpisany do rejestru zabytków w 1979; od 1 września 2017 dyrektorem teatru jest Bartosz Zaczykiewicz.
Turki, turki wielkanocne – wielkanocny zwyczaj ludowy związany ze strażą przy Grobie Pańskim znany w Kaliskiem, Rzeszowskiem, na Mazowszu Płockim (Góra) i w okolicach Koziegłów.

Zdjęcie z krzyża – obraz Petera Paula Rubensa, ołtarzowy, datowany na lata 1615–1617, skradziony z katedry św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu w 1973.