Wojciech BarteckiW
Wojciech Bartecki

Wojciech Bartecki – polski działacz narodowy w zaborze pruskim, adwokat i notariusz. Ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, a następnie studia prawnicze we Wrocławiu. W 1884 r. osiadł w Nowym Tomyślu, gdzie początkowo pracował jako sędzia, a potem jako notariusz i adwokat. W trudnych czasach Kulturkampfu doprowadził do budowy świątyni katolickiej w tym mieście. Później zabiegał każdorazowo o przysyłanie do Nowego Tomyśla księdza-Polaka. Za działalność na rzecz utrzymania polskości podlegał stałej kontroli policyjnej. Zmarł dwa miesiące po oswobodzeniu Nowego Tomyśla przez powstańców wielkopolskich. Uczczono go tablicą pamiątkową przy ul. Piłsudskiego oraz nazwą sąsiedniej ulicy.

Witold CelichowskiW
Witold Celichowski

Witold Celichowski – polski działacz polityczny, adwokat.

Feliks SzołdrskiW
Feliks Szołdrski

Feliks Antoni Ignacy Szołdrski h. Łodzia – starościc i starosta łęczycki, syn posła na sejm 1730 roku z województwa łęczyckicego Stefana Szołdrskiego i jego żony Teofili z Działyńskich i wnuk Ludwika Szołdrskiego. Mąż Katarzyny z Lipskich h. Grabie. Po śmierci swej matki w 1790 właściciel dóbr bnińskich i kórnickich.

Kazimierz HołogaW
Kazimierz Hołoga

Kazimierz Hołoga – polski lekarz chirurg, Sługa Boży.

Zdzisław JarmużekW
Zdzisław Jarmużek

Zdzisław Szczepan Jarmużek – polski polityk, lekarz psychiatra, senator III, IV i V kadencji (1993–2005).

Zdzisław KościańskiW
Zdzisław Kościański

Zdzisław Kościański – polski historyk, regionalista, pisarz i doktor nauk humanistycznych.

Zdzisław PołącarzW
Zdzisław Połącarz

Zdzisław Franciszek Połącarz, pseudonim Zdzich – polski malarz, grafik, rysownik, działacz społeczny.

Franciszek RostW
Franciszek Rost

Franciszek Ksawery Rost – major lekarz Wojska Polskiego, doktor medycyny, powstaniec wielkopolski i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, ofiara zbrodni katyńskiej.

Emilia SczanieckaW
Emilia Sczaniecka

Emilia Sczaniecka herbu Ossoria – polska działaczka społeczna i narodowościowa, zasłużyła się m.in. pomocą niesioną rannym w czasie powstania listopadowego (1830–1831) w Królestwie Polskim.