
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) – stowarzyszenie powstałe z połączenia w 1950 Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, grupujące turystów i krajoznawców. Towarzystwo stawia sobie za zadanie upowszechnianie na terenie Polski turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa.

Foto-Pam – zakłady powstałe w Jaśle po II wojnie światowej, z inicjatywy Gustawa Russa, syna Wilhelma. Były jednym z trzech zakładów w Polsce, produkujących widokówki z całego kraju, jak również składanki tematyczne, np. o Mikołaju Koperniku. Zakłady organizacyjnie powiązane były z PTTK. Widokówki produkowano techniką fotografii tradycyjnej, a z „Foto-Pam” współpracowali znani jasielscy fotografowie. Z biegiem czasu zakłady rozszerzyły produkcję o galanterię skórzaną i pantofle, a przy ul. Hanki Sawickiej wybudowano nowoczesny budynek produkcyjny, który posiadał zaplecze socjalne, włącznie z gabinetem lekarskim. Rozpoczęto też produkcję widokówek kolorowych. Zakład zatrudniał ok. 100 osób, w tym „chałupników” produkujących na własnym sprzęcie, w domu.
Pomnik stulecia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego – pomnik w formie głazu narzutowego, zlokalizowany na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu, w pobliżu wejścia na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan i niedaleko kościoła św. Józefa.

Studencka Baza Namiotowa Lubań – studencka baza namiotowa na polanie Wierch Lubania w Gorcach. Położona jest na wysokości około 1200 m n.p.m., na płaskim terenie pomiędzy dwoma wierzchołkami Lubania: zachodnim i wschodnim.

Szlak dookoła Wrocławia im. doktora Bronisława Turonia – żółty, oznakowany, pieszy szlak turystyczny, którego większość odcinków można przebyć także rowerem. Położony na Nizinie Śląskiej, przebiega przez wsie leżące w pobliżu Wrocławia i przez niektóre jego peryferyjne osiedla.

Szlak Dwudziestopięciolecia PTTK – zielony znakowany szlak turystyczny w województwie śląskim.

Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej – szlak pieszy, górski. Szlak przebiega w okolicach Wałbrzycha idąc od strony Świdnicy przez Witoszów, okolice Jeziora Zielonego (Daisy), Lubiechów, Książ, Szczawienko, Podzamcze, Piaskową Górę, Szczawno-Zdrój, Czerwone Wzgórze, Strugę, Chwaliszów, Dobromierz i dalej w kierunku Strzegomia.

Zamek w Rokitnicy w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja. Gród w Rokitnicy na prawym brzegu rzeki Kaczawy powstał w pierwszych latach XIII w. z inicjatywy księcia Henryka I Brodatego, wspomina o tym dokument z 1211 roku. Pierwsze kamienne mury zaczęto wznosić w połowie XIII w. W drugiej połowie XIII w. wzniesiono murowany budynek mieszkalny od strony północnej. Z 1319 roku pochodzi informacja o kaplicy zamkowej, którą dobudowano do budynku mieszkalnego. Zamek pełnił funkcje komory celnej na trakcie Legnica–Lwówek Śląski i strzegł pobliskich terenów złotonośnych. W XV w. stał się siedzibą rycerzy - raubritterów, w wyniku czego został zdobyty i zniszczony przez mieszczan wrocławskich i świdnickich w 1451 roku. Nigdy nie został odbudowany.

Ziemia – rocznik poświęcony tematyce krajoznawczej. Wydawany w Warszawie oraz Krakowie. Jako organ Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego od 1926 roku a od roku 1950 Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.