
Noam Chomsky – amerykański językoznawca, filozof, działacz polityczny. Profesor językoznawstwa w Massachusetts Institute of Technology, współtwórca gramatyki transformacyjno-generatywnej, wniósł wkład w rozwój psycholingwistyki, informatyki. Laureat Nagrody Kioto w dziedzinie nauk podstawowych z 1988 roku. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Język jest według Chomsky’ego nieskończonym zbiorem zdań, generowanych za pomocą skończonej liczby reguł i słów, cechą szczególną rodzaju ludzkiego. Opracował tzw. hierarchię Chomsky’ego – klasyfikację gramatyk języków formalnych.

Patricia Smith Churchland – kanadyjska filozof. Pracuje w znacznej mierze w obszarze filozofii umysłu i neurofilozofii, zajmuje się też neuroetyką. Od roku 1984 wykłada na University of California w San Diego. Badania wykonuje we współpracy z mężem, również filozofem, Paulem M. Churchlandem

Daniel Clement Dennett – amerykański filozof, profesor filozofii na Uniwersytecie Tuftsa, reprezentant nowego ateizmu.
Saul Aaron Kripke – amerykański filozof i logik. Pionier badań nad semantyką logiki modalnej. „Naming and Necessity” stanowiła punkt przełomowy w badaniach semantycznych. Obok prac Hilarego Putnama była to pierwsza zapowiedź eksternalizmu semantycznego. Jednocześnie Kripke atakował w niej teorię identyczności umysł–ciało. Praca „Wittgenstein on Rules and Private Language” jest jednym z punktów odniesienia w analizie tekstów późnego Wittgensteina. Obecnie wykłada w City University of New York.
Thomas Metzinger – niemiecki filozof. Aktualnie jest dyrektorem grupy filozofii teoretycznej przy departamencie filozofii na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji oraz adiunktem we Frankfurt Institute for Advanced Studies.

Edgar Morin, właściwie Edgar Nahoum – francuski filozof, socjolog i politolog, pochodzenia żydowskiego obrządku sefardyjskiego z Azji Środkowej o dalekim pochodzeniu włoskim.
Thomas Nagel – amerykański filozof. Jego najbardziej znanym tekstem jest artykuł Jak to jest być nietoperzem?, w którym krytykuje redukcjonistyczne poglądy w filozofii umysłu.

Hilary Putnam – amerykański filozof.

John Rogers Searle – amerykański filozof. Z badań nad filozofią języka przeszedł do badań na gruncie filozofii umysłu. Badania nad umysłem są jego zdaniem naturalnym krokiem w badaniach nad językiem, a sama filozofia języka ma być częścią filozofii umysłu.

Burrhus Frederic Skinner – amerykański psycholog, jeden z twórców i najważniejszych przedstawicieli behawioryzmu, rozwijał teorię warunkowania instrumentalnego. Stworzył paradygmat badawczy znany jako eksperymentalna analiza zachowania.