Dom SłówW
Dom Słów

Dom Słów – instytucja artystyczno–edukacyjna, utworzona 3 października 2014 roku w kamienicy przy ulicy Żmigród 1 w Lublinie. Wykształciła się z Izby Drukarstwa, która powstała w 2007 roku gdy pomieszczenia po dawnej Izbie Pamięci Drukarstwa Polskiego przejął Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN".

Muzeum Biblii (Amsterdam)W
Muzeum Biblii (Amsterdam)

Bijbels Museum – jedyne z pierwszych muzeów w Europie poświęcone Biblii, z siedzibą w Amsterdamie przy kanale Herengracht 366. Budynek był siedzibą Holenderskiego Towarzystwa Biblijnego od 1852 roku do 1975 roku. Od 1975 roku mieści się tu muzeum.

Muzeum Biblii (Tel Awiw)W
Muzeum Biblii (Tel Awiw)

Muzeum Biblii – jest muzeum położonym w osiedlu Lew ha-Ir w zachodniej części miasta Tel Awiw, w Izraelu. Znajduje się ono w historycznym budynku Domu Dizengoffa. Muzeum prezentuje kolekcję zbiorów dotyczących historii narodu żydowskiego, która jest nierozerwalnie związana z Biblią.

Muzeum Drukarstwa w CieszynieW
Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie powstało w 1996 dla upamiętnienia tradycji drukarskich na Śląsku Cieszyńskim. W swoich zbiorach posiada maszynę typograficzną z zestawem czcionek, matryc chemigraficznych i drzeworytniczych, prasy dociskowe i urządzenia introligatorskie.

Muzeum Druku Zvi AssafW
Muzeum Druku Zvi Assaf

Muzeum Druku Zvi Assaf – muzeum historyczne położone w mieście Safed, na północy Izraela. Przedstawia ono historię drukarstwa w mieście.

Muzeum Książki ArtystycznejW
Muzeum Książki Artystycznej

Muzeum Książki Artystycznej – łódzkie muzeum powołane w 1993 przez fundację Correspondance des Arts, założoną w 1990 przez Janusza Tryzno jako rozwinięcie działającego od 1980 wydawnictwa o tej samej nazwie. Muzeum ma swoją siedzibę w Łodzi, w willi Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego 24 – jest organizacją pożytku publicznego. Muzeum prowadzi i wspiera działalność związaną z książką artystyczną oraz z ideą „korespondencji sztuk”. Głównym celem MKA jest inspiracja i kreacja w dziedzinie sztuki książki poprzez gromadzenie kolekcji książek artystycznych, w tym kolekcji „Polska Książka Artystyczna z przełomu XX/XXI w”, kolekcji „Książek o Książkach” oraz kolekcji urządzeń technicznych z dziedziny typografii w zakresie drukarstwa, papiernictwa, introligatorstwa. Dodatkowo ważnym czynnikiem dla inspiracji jest kulturalne dziedzictwo willi – siedziby MKA; pamięć o zasługach Henryka Grohmana jako kolekcjonera i mecenasa sztuki graficznej oraz zachowany, rzadki w Polsce wystrój kilku wnętrz w stylu Secesji Wiedeńskiej. MKA organizuje wystawy sztuki książki w kraju i za granicą, prowadzi działalność edukacyjną w postaci praktyk, warsztatów, konsultacji dla studentów i kontynuuje działalność twórczą wydawnictwa CdA w formie projektów z pogranicza przeszłości i przyszłości książki. Osiągnięcia MKA zostały odznaczone: Walter Tiemann Preis (1994), Schonste Bucher aus Aller Welt (1994), Nagrodą Miasta Łodzi (1997), Nagrodą Prezesa ZPAP (2006), nagrodą czasopism: Verte (1994) i Tygiel Kultury (2008), odznaką: Zasłużone dla Kultury Polskiej (2013).

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-ZdrojuW
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – placówka muzealna Samorządu Województwa Dolnośląskiego w miejscowości Duszniki-Zdrój, utworzona w 1968 r. w XVI/XVII-wiecznym młynie papierniczym nad Bystrzycą Dusznicką.

Muzeum Papieru i Druku w ŁodziW
Muzeum Papieru i Druku w Łodzi

Muzeum Papieru i Druku w Łodzi – muzeum zlokalizowane w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Muzeum Piśmiennictwa i DrukarstwaW
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa – muzeum w Grębocinie, założone w 2004 przez konserwatora zabytków Dariusza Subocza. Siedzibą muzeum jest poewangelicki kościół z XIII wieku. Muzeum gromadzi obiekty z zakresu piśmiennictwa, papiernictwa i drukarstwa europejskiego i azjatyckiego.

Muzeum Prasy Śląskiej w PszczynieW
Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie

Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie – muzeum założone w 1985 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, znajdujące się w Pszczynie przy ulicy Piastowskiej 26 w kamienicy z przełomu XVIII i XIX wieku.