
Druga wojna domowa w Libii – konflikt zbrojny na terenie Libii rozpoczęty w następstwie I wojny domowej oraz konfliktu wewnętrznego mającego miejsce od 1 listopada 2011 do 16 maja 2014. U jego podstaw leży destablizacja sytuacji politycznej po obaleniu wieloletniego przywódcy kraju, pułkownika Mu’ammara al-Kaddafiego, oraz dążenie różnych grup do przejęcia władzy w kraju.

Atak na konsulat USA w Bengazi – skoordynowany atak terrorystyczny przeprowadzony w nocy z 11 na 12 września 2012 r. w libijskim mieście Bengazi przez bojowników islamskich z organizacji terrorystycznych Ansar asz-Szari’a i Al-Ka’ida Islamskiego Maghrebu na konsulat amerykański. W wyniku przeprowadzonego ataku zginęło 4 obywateli USA, w tym amerykański ambasador w Libii J. Christopher Stevens.

Chalifa Bilkasim Haftar – libijski wojskowy, dowódca armii podczas wojny czadyjsko-libijskiej. Powrócił do ojczyzny w 2011 roku, aby wesprzeć powstanie przeciw Muammarowi Kaddafiemu.

Konflikt wewnętrzny w Libii – jeden z efektów długofalowych wojny domowej w Libii z 2011. Po obaleniu Mu’ammara al-Kaddafiego, nowe władze libijskie nie były w stanie powołać zjednoczonych sił zbrojnych oraz rozbroić milicji, które walczyły z lojalistami Kadafiego w czasach wojny domowej. Ponadto upadek Kadafiego wzniecił konflikty między skłóconymi od lat plemionami na południu kraju.

Mahdi al-Harati – libijski powstaniec, dowódca brygady, która w sierpniu 2011 zajęła Trypolis w czasie libijskiej wojny domowej. Dowódca brygady Liwa al-Umma walczącej w Syrii.

Narodowa Armia Wyzwoleńcza, dawniej Libijska Armia Ludowa − libijskie siły zbrojne utworzone podczas wojny w Libii w 2011 roku przez byłych członków libijskiej armii, którzy wypowiedzieli posłuszeństwo Muammarowi al-Kaddafiemu i przeszli na stronę demonstrantów podporządkowując się Narodowej Radzie Tymczasowej jako organowi zwierzchniemu.

Narodowa Rada Tymczasowa – ciało powołane 5 marca 2011 w Bengazi przez przeciwników reżimu Muammara al-Kaddafiego podczas wojny domowej w Libii, pełniące funkcję organu władzy do 8 sierpnia 2012.

Siłami opozycji w Libii lub siłami rebelianckimi – nazywa się ugrupowania prowadzące walkę z rządem Muammara al-Kaddafiego. Zalicza się do nich m.in. organizacje prowadzące walkę zbrojną z reżimem, libijskich dyplomatów, który już nie wspierają Kaddafiego i kierowanego przez niego rządu oraz wojskowych, którzy przeszli na stronę protestujących.

Strefa zakazu lotów nad Libią została ustanowiona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ 17 marca 2011, w celu zapobiegania atakom sił lojalnych Muammarowi Kaddafiemu na wojska rebeliantów, a zwłaszcza na ludność cywilną.

Wolne Libijskie Siły Powietrzne są siłami powietrznymi Libijskiej Rady Narodowej, składającymi się z wojskowych, którzy wypowiedzieli posłuszeństwo Muammarowi Kaddafiemu i dołączyli do sił opozycji podczas powstania w Libii w 2011.