Wojna domowa w Libii (od 2014)W
Wojna domowa w Libii (od 2014)

Druga wojna domowa w Libii – konflikt zbrojny na terenie Libii rozpoczęty w następstwie I wojny domowej oraz konfliktu wewnętrznego mającego miejsce od 1 listopada 2011 do 16 maja 2014. U jego podstaw leży destablizacja sytuacji politycznej po obaleniu wieloletniego przywódcy kraju, pułkownika Mu’ammara al-Kaddafiego, oraz dążenie różnych grup do przejęcia władzy w kraju.

Atak na konsulat USA w BengaziW
Atak na konsulat USA w Bengazi

Atak na konsulat USA w Bengazi – skoordynowany atak terrorystyczny przeprowadzony w nocy z 11 na 12 września 2012 r. w libijskim mieście Bengazi przez bojowników islamskich z organizacji terrorystycznych Ansar asz-Szari’a i Al-Ka’ida Islamskiego Maghrebu na konsulat amerykański. W wyniku przeprowadzonego ataku zginęło 4 obywateli USA, w tym amerykański ambasador w Libii J. Christopher Stevens.

Chalifa HaftarW
Chalifa Haftar

Chalifa Bilkasim Haftar – libijski wojskowy, dowódca armii podczas wojny czadyjsko-libijskiej. Powrócił do ojczyzny w 2011 roku, aby wesprzeć powstanie przeciw Muammarowi Kaddafiemu.

Konflikt wewnętrzny w Libii (2011–2014)W
Konflikt wewnętrzny w Libii (2011–2014)

Konflikt wewnętrzny w Libii – jeden z efektów długofalowych wojny domowej w Libii z 2011. Po obaleniu Mu’ammara al-Kaddafiego, nowe władze libijskie nie były w stanie powołać zjednoczonych sił zbrojnych oraz rozbroić milicji, które walczyły z lojalistami Kadafiego w czasach wojny domowej. Ponadto upadek Kadafiego wzniecił konflikty między skłóconymi od lat plemionami na południu kraju.

Mahdi al-HaratiW
Mahdi al-Harati

Mahdi al-Harati – libijski powstaniec, dowódca brygady, która w sierpniu 2011 zajęła Trypolis w czasie libijskiej wojny domowej. Dowódca brygady Liwa al-Umma walczącej w Syrii.

Narodowa Armia Wyzwoleńcza (Libia)W
Narodowa Armia Wyzwoleńcza (Libia)

Narodowa Armia Wyzwoleńcza, dawniej Libijska Armia Ludowa − libijskie siły zbrojne utworzone podczas wojny w Libii w 2011 roku przez byłych członków libijskiej armii, którzy wypowiedzieli posłuszeństwo Muammarowi al-Kaddafiemu i przeszli na stronę demonstrantów podporządkowując się Narodowej Radzie Tymczasowej jako organowi zwierzchniemu.

Narodowa Rada TymczasowaW
Narodowa Rada Tymczasowa

Narodowa Rada Tymczasowa – ciało powołane 5 marca 2011 w Bengazi przez przeciwników reżimu Muammara al-Kaddafiego podczas wojny domowej w Libii, pełniące funkcję organu władzy do 8 sierpnia 2012.

Siły opozycji (Libia)W
Siły opozycji (Libia)

Siłami opozycji w Libii lub siłami rebelianckimi – nazywa się ugrupowania prowadzące walkę z rządem Muammara al-Kaddafiego. Zalicza się do nich m.in. organizacje prowadzące walkę zbrojną z reżimem, libijskich dyplomatów, który już nie wspierają Kaddafiego i kierowanego przez niego rządu oraz wojskowych, którzy przeszli na stronę protestujących.

Strefa zakazu lotów nad LibiąW
Strefa zakazu lotów nad Libią

Strefa zakazu lotów nad Libią została ustanowiona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ 17 marca 2011, w celu zapobiegania atakom sił lojalnych Muammarowi Kaddafiemu na wojska rebeliantów, a zwłaszcza na ludność cywilną.

Wolne Libijskie Siły PowietrzneW
Wolne Libijskie Siły Powietrzne

Wolne Libijskie Siły Powietrzne są siłami powietrznymi Libijskiej Rady Narodowej, składającymi się z wojskowych, którzy wypowiedzieli posłuszeństwo Muammarowi Kaddafiemu i dołączyli do sił opozycji podczas powstania w Libii w 2011.