BodhisattwaW
Bodhisattwa

Bodhisattwa – w buddyzmie tradycji mahāyāna istota, która przez systematyczne ćwiczenie wyzwalających działań dąży do stanu buddy, kierując się altruistyczną motywacją przynoszenia pożytku innym.

AwalokiteśwaraW
Awalokiteśwara

Awalokiteśwara (skt. अवलोकितेश्वर trl. Avalokiteśvara, ang. Avalokiteshvara, dosł. Pan patrzący w dół ; tyb. སྤྱན་རས་གཟིགས།, Wylie: spyan ras gzigs, wymowa: Czenrezig lub Cienrezig – jest jednym z najważniejszych bodhisattwów w buddyzmie mahajany i wadżrajany, uosabiającym współczucie.

GuanyinW
Guanyin

Guanyin – główna postać chińskiego panteonu buddyjskiego, odpowiednik indyjskiego bodhisattwy Awalokiteśwary, przedstawiany w postaci kobiecej. W Chinach Guanyin jest także tradycyjnie czczona w ludowej religii jako bogini miłosierdzia, litości i płodności.

HachimanW
Hachiman

Hachiman – w mitologii japońskiej bóg wojny i boski opiekun Japonii oraz narodu japońskiego. Łączony jest również z rolnictwem, płodnością oraz rybołówstwem. Uważany za patrona rodu Minamoto.

JizōW
Jizō

Jizō  lub Jizō-bosatsu – japoński odpowiednik bodhisattwy Ksitigarbha. Drugie co do popularności bóstwo buddyjskie po Kannon.

KsitigarbhaW
Ksitigarbha

Ksitigarbha – jeden z najważniejszych bodhisattwów w buddyzmie mahajana.

ManjushriW
Manjushri

Manjushri (skr. मञ्जुश्री, Mañjuśrī, Manjushri, Mandziuśri – w buddyzmie Bodhisattwa Mądrości.

SamantabhadraW
Samantabhadra

Samantabhadra. Samantabhadra oznacza z sanskrytu "zawsze dobry" lub "niezmienna dobroć".

Tārā (buddyzm)W
Tārā (buddyzm)

Tara (Wyzwolicielka) lub Ārya Tārā – w buddyzmie tybetańskim żeński bodhisattwa, uosobienie współczucia i miłosierdzia, uważana za małżonkę (śakti) Awalokiteśwary. Jest "matką wyzwolenia". Tara jest tantrycznym bóstwem, której praktyka jest używana przez praktykujących wadżrajanę do rozwinięcia określonych wewnętrznych właściwości i zrozumienia zewnętrznych, wewnętrznych i tajemnych nauk o współczuciu i pustce.

Thangtong GjalpoW
Thangtong Gjalpo

Thangtong Gjalpo zwany Czagzampa lub Drubthob – tybetański jogin, bodhisattwa, mahasiddha, terton, egzorcysta, filozof, wynalazca, inżynier, konstruktor, architekt, urbanista, malarz, rzeźbiarz, poeta, kompozytor, dramaturg, metalurg, kowal, ludwisarz, hutnik, lekarz, geolog i polityk.

WadźrasattwaW
Wadźrasattwa

Wadźrasattwa – jeden z bodhisattwów w buddyzmie mahajana i wadźrajana. W języku tybetańskim nazywany jest Dordże Sempa, po chińsku 金剛薩埵 pinyin: Jīn gāng sà duǒ; jap. Kongōsatta. Jest ważną postacią w dwóch ezoterycznych sutrach: Mahawajroczana Sutra oraz Wadźraśekhara Sutra.

WadżrapaniW
Wadżrapani

Diament w Ręce – w buddyzmie tybetańskim bodhisattwa będący ucieleśnieniem mocy i energii wszystkich buddów.