Antegnati – włoska rodzina organmistrzów i muzyków, działająca we Włoszech od XV do XVII wieku.

Bartolomeo di Francesco Cristofori – włoski muzyk i twórca instrumentów muzycznych, uważany za wynalazcę fortepianu.
Gustaw Arnold Fibiger I – polski budowniczy fortepianów, przemysłowiec, założyciel Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger w Kaliszu (1878).

Orville H. Gibson – lutnik, założyciel firmy znanej obecnie jako Gibson Guitar Corporation, która zajmuje się produkcją gitar i innych instrumentów muzycznych. Jego imieniem został także nazwany japoński oddział Gibsona, istniejący w latach 1988-1998 Orville by Gibson.

Ignacy Mielnicki – budowniczy harmonii 3-rzędowych, muzykant ludowy.

Adam Noworyta – polski kompozytor, pianista, pedagog, dyrektor fabryki pianin i fortepianów w Brzegu.

Roberto Regazzi – włoski lutnik, poeta i pacyfista.
Gasparo da Salò – włoski lutnik i wirtuoz kontrabasu.

Antoine Joseph Sax, zwany Adolphe – belgijski budowniczy instrumentów muzycznych, konstruktor saksofonu.
Paolo Soprani – włoski fabrykant akordeonów. Urodził się w okolicach Castelfidardo we Włoszech, był synem wieśniaków Antonio i Lucia Soprani. Pierwszy akordeon zbudował w 1863 r. na wzór instrumentu opatentowanego pod nazwą "accordeon" w 1829 r. w Wiedniu przez konstruktora Cyrilla Demiana. Legenda głosi, że Paolo Soprani po raz pierwszy zobaczył akordeon, gdy jego rodzice użyczyli noclegu austriackiemu pielgrzymowi, który posiadał taki instrument i zagrał na nim rodzinie Soprani. Paolo Soprani był wystarczająco inteligentny, żeby poznać zasadę działania instrumentu i w następnym roku zaczął z pomocą swoich braci wytwarzać podobne instrumenty, które nazywał "armonische", w swoim przydomowym warsztacie.

Eduard Sponnagel – fortepianomistrz.

Antonio Stradivari, Antonius Stradivarius – włoski lutnik, przedstawiciel kremońskiej szkoły lutniczej, jeden z najwybitniejszych budowniczych instrumentów w historii lutnictwa.

Georg Wolkenhauer – założyciel firmy powstałej w 1853 w Szczecinie, początkowo działającej jako warsztat naprawczy i skład instrumentów. W latach 1874-1920 miała siedzibę w Pałacu Velthusena. Firma Georg Wolkenhauer prowadzona była następnie przez jego spadkobierców.