Maria z NazaretuW
Maria z Nazaretu

Maria z Nazaretu, – matka Jezusa Chrystusa, żona Józefa z Nazaretu, jedna z głównych osób w wierze wielu wyznań chrześcijańskich, znana jest także w innych religiach. Maria wymieniana jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego, a także w każdej pozostałej Modlitwie eucharystycznej.

Agatangel (męczennik)W
Agatangel (męczennik)

Agatangel Rzymianin – męczennik wczesnochrześcijański, święty Kościoła katolickiego, Cerkwi prawosławnej oraz Kościołów orientalnych.

Antoni WielkiW
Antoni Wielki

Antoni Wielki (Opat), Święty Antoni, – egipski pustelnik, opat i ojciec pustyni; tradycyjnie uznawany za twórcę anachoretyzmu, jednej z odmian ruchu monastycznego.

Archanioł UrielW
Archanioł Uriel

Uriel – według tradycji judaistycznej i w niektórych wierzeniach chrześcijańskich to jeden z archaniołów. Jego imię może być analogiczne z imieniem Uriah.

Atanazy (metropolita Malankary)W
Atanazy (metropolita Malankary)

Atanazy – duchowny Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, w latach 1918-1953 metropolita Malankary. Przez Kościół syryjski uznawany jest za świętego.

Emidiusz (biskup)W
Emidiusz (biskup)

Emidiusz – święty Kościoła katolickiego, męczennik, biskup.

Grzegorz z ParumaliW
Grzegorz z Parumali

Grzegorz z Parumali – duchowny Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, w latach 1877-1902 biskup Niranam. Święty Kościołów malankarskiego i syryjskiego.

Józef ChnaniszoW
Józef Chnaniszo

Józef Chnaniszo – duchowny Asyryjskiego Kościoła Wschodu, w latach 1918-1977 biskup Szamisdanu. Przez Kościół asyryjski uznany za świętego.

Klemens (biskup Ankary)W
Klemens (biskup Ankary)

Klemens, biskup Ankary – męczennik wczesnochrześcijański, święty Kościoła katolickiego, Cerkwi prawosławnej oraz Kościołów orientalnych.

Marutas z MezopotamiiW
Marutas z Mezopotamii

Marutas z Mezopotamii, również Marut lub Maruta – syryjski mnich, biskup Martyropolis (Maiferkat) w Mezopotamii, uznawany za świętego przez Kościół katolicki, prawosławny, wschodni i koptyjski.

Paisjusz WielkiW
Paisjusz Wielki

Paisjusz Wielki, gr. Όσιος Παΐσιος ο Μέγας; kopt. Ⲁⲃⲃⲁ Ⲡⲓϣⲱ; Abba Pišoi ozn. „podniesiony” – święty mnich chrześcijański, wspominany w dniu 19 czerwca według kalendarza juliańskiego. Prowadził życie ascety, czym zyskał naśladowców. Założył w Pustyni Nitryjskiej wspólnotę mniszą, nad którą sprawował opiekę duszpasterską. Paisjuszowi przypisuje się dar prorokowania, a także szczególną opiekę nad jego życiem aniołów pańskich.

Poncjusz PiłatW
Poncjusz Piłat

Poncjusz Piłat – od 26 do 36/37 n.e. rzymski prefekt Judei, będącej wówczas częścią rzymskiej prowincji Syrii. Zgodnie z chrześcijańskimi Ewangeliami oraz tzw. świadectwem Flawiusza przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok śmierci. Szczegóły jego życia przed okresem pełnienia funkcji w Judei nie są znane, a po okresie namiestnictwa są obiektem szeregu legend.

Symeon bar SabbaW
Symeon bar Sabba

Symeon bar Sabba, biskup i katolikos Seleucji i Ktezyfontu, cs. Prepodobnyj Simieon Persidskij – męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, patriarcha Seleucji-Ktezyfonu.

Szenute z AtripeW
Szenute z Atripe

Szenute z Atripe, Sanutius – mnich egipski i przeor Deir el-Abiad w Sohag, założyciel szeregu gmin i klasztorów, archimandryta, reformator życia monastycznego oraz jeden z twórców cenobityzmu, święty Kościoła koptyjskiego.

Trofim, Dorymedon i SabacjuszW
Trofim, Dorymedon i Sabacjusz

Trofim, Dorymedon i Sabacjusz – męczennicy chrześcijańscy, święci Kościoła katolickiego, ormiańskiego i syryjskiego.