Cesarstwo NiemieckieW
Cesarstwo Niemieckie

Cesarstwo Niemieckie, Rzesza Niemiecka – niemieckie państwo narodowe założone w 1871 przez Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza.

Czarno-biało-czerwona flaga NiemiecW
Czarno-biało-czerwona flaga Niemiec

Czarno-biało-czerwona flaga Niemiec – flaga, będąca symbolem dwóch historycznych niemieckich bytów państwowych: funkcjonującego od 1867 do 1871 roku Związku Północnoniemieckiego i istniejącego w latach 1871–1918 Cesarstwa Niemieckiego.

Gmach Sądu Rejonowego przy placu Wolności 10 w KatowicachW
Gmach Sądu Rejonowego przy placu Wolności 10 w Katowicach

Gmach Sądu Rejonowego przy placu Wolności 10 w Katowicach − pierwotnie willa z ogrodem, wzniesiona w latach 1907–1909 w Katowicach przy placu Wolności 10, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Godło Cesarstwa NiemieckiegoW
Godło Cesarstwa Niemieckiego

Cesarstwo Niemieckie powstało w wyniku zjednoczenia Niemiec w 1871 roku. Godłem II Rzeszy był czarny, jednogłowy orzeł zwrócony (heraldycznie) głową w prawo, z tarczą herbową Królestwa Prus na piersi, którą otaczał łańcuch Orderu Orła Czarnego – najwyższego odznaczenia Prus i Domu Hohenzollernów. Orzeł ten nosił koronę cesarską.

Godło Świętego Cesarstwa RzymskiegoW
Godło Świętego Cesarstwa Rzymskiego

Godłem Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego był czarny, dwugłowy orzeł na złotej tarczy herbowej. Herb ten pozostał znakiem niemieckich cesarzy I Rzeszy po rozpadzie państwa Karola Wielkiego. Początkowo był to złoty orzeł na czarnej tarczy. Cesarz Fryderyk II odwrócił barwy herbowe - od tego momentu orzeł był czarny, a pole było koloru złotego. Jeden z jego następców, Zygmunt Luksemburski, zastąpił orła jego dwugłowym odpowiednikiem, co dodatkowo miało podkreślać wyjątkowość władzy cesarskiej. Herb ten przybierał różne formy w zależności od władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

Herb Związku NiemieckiegoW
Herb Związku Niemieckiego

Na Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. w miejsce Świętego Cesarstwa Rzymskiego utworzono Związek Niemiecki, na którego czele stanęło Cesarstwo Austrii. Herb Austrii używany był do wydarzeń Wiosny Ludów.

Huńska mowaW
Huńska mowa

Huńska mowa – mowa wygłoszona przez cesarza Niemiec, Wilhelma II Hohenzollerna, 27 lipca 1900 roku, w Bremerhaven, podczas pożegnania korpusu niemieckiego wysyłanego do Chin w związku z powstaniem bokserów.

Konflikty marokańskieW
Konflikty marokańskie

Konflikty marokańskie – dwa konflikty na początku XX wieku na terenie Maroka w Afryce północno-zachodniej. Pierwszy, niemiecko-francuski w latach 1905–1906, wywołała demonstracja niemieckiego poparcia dla niepodległości Maroka, a tym samym powstrzymania wzrostu tam wpływów francuskich. Drugi, kryzys międzynarodowy w 1911 na tle zerwania przez Francję umowy o neutralności Maroka, zawartej po pierwszym kryzysie.

Konstytucja Rzeszy Niemieckiej 1871W
Konstytucja Rzeszy Niemieckiej 1871

Konstytucja Rzeszy Niemieckiej – konstytucja Rzeszy Niemieckiej uchwalona w 1871 r.

Paragraf językowyW
Paragraf językowy

Paragraf językowy – zapis w niemieckiej ustawie o stowarzyszeniach (Vereinsgesetz) z dnia 19 kwietnia 1908, przewidujący nakaz odbywania zgromadzeń publicznych wyłącznie w języku niemieckim.

Reforma monetarna w Niemczech w 1871 rokuW
Reforma monetarna w Niemczech w 1871 roku

Reforma monetarna w Niemczech w 1871 roku – reforma systemu pieniężnego przeprowadzona w zjednoczonych Niemczech po utworzeniu Cesarstwa Niemieckiego w 1871 roku.

ReichsbankW
Reichsbank

Reichsbank – były bank centralny Rzeszy. Rozpoczął działalność 1 stycznia 1876, krótko po zjednoczeniu Niemiec i powstaniu Cesarstwa Niemieckiego. Bank powstał na miejsce Centralnego Banku Prus. Pierwszym prezesem Reichsbanku był Hermann von Dechend.

Rewolucja listopadowaW
Rewolucja listopadowa

Rewolucja listopadowa – całokształt wystąpień o charakterze rewolucyjnym w Niemczech, w roku 1918 i 1919.

Telegram ZimmermannaW
Telegram Zimmermanna

Telegram Zimmermanna – zaszyfrowany telegram wysłany 16 stycznia 1917 przez ministra spraw zagranicznych Cesarstwa Niemieckiego Arthura Zimmermanna do ambasadora Cesarstwa Niemieckiego w Meksyku Heinricha von Eckardta, za pośrednictwem ambasadora Cesarstwa w Stanach Zjednoczonych Johanna von Bernstorffa, transatlantyckim kablem telegraficznym. Bezpośrednia przyczyna zerwania stosunków dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych z Cesarstwem Niemieckim, a następnie porzucenia przez USA polityki neutralności i wypowiedzenia wojny państwom centralnym w kwietniu 1917.

Traktat feskiW
Traktat feski

Traktat feski – traktat międzynarodowy podpisany 30 marca 1912 w Fezie.

Związek SpartakusaW
Związek Spartakusa

Związek Spartakusa – marksistowski ruch rewolucyjny, działający w Cesarstwie Niemieckim podczas I wojny światowej. Głównymi organizatorami związku byli: Róża Luksemburg, Karl Liebknecht, Julian Marchlewski, Franz Mehring, Clara Zetkin i Leon Jogiches.