Synkretyzm shintō-buddyjskiW
Synkretyzm shintō-buddyjski

Synkretyzm shintō-buddyjski, shinbutsu-shūgō – synkretyzm religijny, zjawisko przenikania i łączenia elementów pierwotnej religii shintō i buddyzmu, dominujące w Japonii od VI wieku do 1868.

BenzaitenW
Benzaiten

Benzaiten, Benten – buddyjska bogini z mitologii japońskiej, pochodząca od hinduistycznej bogini Saraswati. Jedyna kobieta wśród siedmiorga bogów szczęścia. Opiekunka urody, bogactwa i muzyki, patronka zakochanych oraz artystów. W sztuce przedstawiana jest z instrumentem strunowym o nazwie biwa i białym wężem. Często towarzyszy jej morski smok.

EbisuW
Ebisu

Ebisu – w mitologii japońskiej jeden z siedmiu bogów szczęścia, bóg bogactwa, patron kupców, rybaków i rolników. Otaczany szczególną czcią przez osoby zajmujące się handlem, biznesem oraz gejsze jako dawca wszelkiej pomyślności. Rybacy modlą się do Ebisu, aby ten napędził obfitość ryb do ich sieci. Cześć oddają mu również rolnicy, prosząc o obfite zbiory.

Gedatsu-kaiW
Gedatsu-kai

Gedatsu-kai – stowarzyszenie religijne, japoński nowy ruch religijny powstały na początku XX wieku, stanowiący syntezę buddyjskiej szkoły shingon i shintō. Główny ośrodek religijny ruchu (dōjō) mieści się w Kitamoto w prefekturze Saitama.

HachimanW
Hachiman

Hachiman – w mitologii japońskiej bóg wojny i boski opiekun Japonii oraz narodu japońskiego. Łączony jest również z rolnictwem, płodnością oraz rybołówstwem. Uważany za patrona rodu Minamoto.

Hanazono-jinjaW
Hanazono-jinja

Hanazono-jinja – chram shintō w Tokio, w okręgu specjalnym Shinjuku, w Japonii. Jest ośrodkiem kultu Inari.

Inari (bóstwo)W
Inari (bóstwo)

Inari – japońskie bóstwo (kami) płodności, ryżu, rolnictwa, lisów, przemysłu i powodzenia. Przedstawiane jest jako istota męska, żeńska, a także androgyniczna, a niekiedy także jako trzy lub pięć odrębnych kami. Inari jest popularnym bóstwem zarówno w wierzeniach shintō jak i buddyjskich, z licznymi chramami na terenie całej Japonii. Jego wysłannikami są zenko, przedstawiane jako białe lisy.

Jingū-jiW
Jingū-ji

Jingū-ji , Chramy-świątynie – to w Japonii świątynie buddyjskie związane z chramami shintō. Istniały od VII wieku do 1868, kiedy oficjalnie zlikwidowano synkretyzm shintō-buddyjski; do dzisiaj zachowało się zaledwie kilka.

Kumano SanzanW
Kumano Sanzan

Kumano Sanzan – to nazwa zespołu świątyń buddyjskich i chramów shintō, które są głównym ośrodkiem kultu Kumano Shinkō, mającym ok. 3 tysięcy sanktuariów w całej Japonii. Znajdują się w górach Kii w Japonii, w regionie Kinki na półwyspie Kii, w Parku Narodowym Yoshino-Kumano. W 2004 sanktuaria zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu Święte miejsca i drogi pielgrzymkowe w regionie gór Kii.

Nezu-jinjaW
Nezu-jinja

Nezu-jinja – chram shintō w Tokio, w okręgu specjalnym Bunkyō, w Japonii. Jest to jeden z najstarszych zachowanych chramów w stolicy, słynny z Festiwalu Azalii.

PL KyōdanW
PL Kyōdan

PL Kyōdan, Perfect Liberty Kyōdan - japoński ruch religijny, którego twórcą był w 1924 r. Tokuharu Miki (1871-1938). Doznał on objawień, ukazujących mu boską rolę Buddy i shintoistycznej bogini Amaterasu. Wspólnota naucza, że życie jest sztuką wskazującą, jak osiągać pełnię radości. Głosi także powszechny pokój na świecie. Do ruchu należy ponad 1 mln członków.

Shichi-fukujinW
Shichi-fukujin

Shichi-fukujin – grupa siedmiorga bóstw płodności, szczęścia i bogactwa, czczona w Japonii. Są to postacie o pochodzeniu rodzimym, jak i chińskim oraz indyjskim. Dotarły one do Japonii wraz z buddyzmem. Są one bardzo popularne w Japonii i wiązane zarówno z shintō jak i buddyzmem.

ShugendōW
Shugendō

Shugendō – japoński nurt religijny, łączący elementy ezoterycznego buddyzmu, taoizmu i shintō, a zwłaszcza kult gór. Adepci shugendō, zwani yamabushi, są kontynuatorami praktyk dawnych mnichów Kōya hijiri.

Święte miejsca i drogi pielgrzymkowe w regionie gór KiiW
Święte miejsca i drogi pielgrzymkowe w regionie gór Kii

Święte miejsca i szlaki pielgrzymkowe w górach Kii – znajdują się w górach Kii w Japonii, w regionie Kinki na półwyspie Kii, w Parku Narodowym Yoshino-Kumano. W 2004 obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tennō-ji (Tokio)W
Tennō-ji (Tokio)

Tennō-ji – świątynia buddyjska szkoły tendai w dzielnicy Yanaka w Tokio, w Japonii. Ważny ośrodek kultu Shichi-fukujin.

Toyokawa InariW
Toyokawa Inari

Toyokawa Inari pełna nazwa: Toyokawa Inari Tōkyō Betsuin (豊川稲荷東京別院) – świątynia buddyjska szkoły sōtō w dzielnicy Akasaka w Tokio, w Japonii. Jest to wyjątkowe shintō-buddyjskie sanktuarium, popularne wśród tokijskich artystów.