Białe autobusyW
Białe autobusy

Białe autobusy – akcja humanitarna Szwedzkiego Czerwonego Krzyża przeprowadzona wiosną 1945 na zlecenie rządu Szwecji. Celem akcji początkowo było uwolnienie skandynawskich więźniów z niemieckich obozów koncentracyjnych przed zakończeniem II wojny światowej w obawie przed planowaną przez Niemców masową egzekucją i likwidacją obozów przed nadejściem frontu. W wyniku rozwoju sytuacji na wojnie i pojawiających się możliwości negocjacyjnych, po pewnym czasie akcją udało się objąć również więźniów innych narodowości. Kierownikiem akcji i głównym negocjatorem został hrabia Folke Bernadotte – wiceprzewodniczący Szwedzkiego Czerwonego Krzyża. Do przeprowadzenia akcji wykorzystano szwedzki sprzęt wojskowy, a personel składał się z żołnierzy ochotników, którzy na czas akcji zostali zdemilitaryzowani. W kolejnej fazie w akcji wzięły udział również oddziały z Danii.

Biały terror w HiszpaniiW
Biały terror w Hiszpanii

Biały terror w Hiszpanii – termin odnoszący się do aktów przemocy, gwałtów, morderstw i innych zbrodni popełnionych przez hiszpańskich nacjonalistów w czasie hiszpańskiej wojny domowej i podczas dyktatury Francisco Franco. Masowe egzekucje rozpoczęły się na początku wojny domowej w lipcu 1936 i były kontynuowane po wojnie do 1945.

Masakra w DachauW
Masakra w Dachau

Masakra w Dachau – masowa egzekucja dokonana na strażnikach SS i członkach Waffen-SS w KL Dachau w dniu wyzwolenia obozu 29 kwietnia 1945 roku, dokonana przez amerykańskich żołnierzy i oswobodzonych więźniów. W jej wyniku zabito 560 SS-manów.

Zbrodnia w GardelegenW
Zbrodnia w Gardelegen

Zbrodnia w Gardelegen – masakra więźniów obozów koncentracyjnych dokonana przez formacje SS i Luftwaffe pod koniec II wojny światowej.

Głodowa zimaW
Głodowa zima

Głodowa zima 1944-45 lub holenderski głód lub głód zimowy, znany w Holandii pod nazwą Hongerwinter lub pod nazwą angielską Dutch famine – określenie klęski głodu, jaka dotknęła Holandię okupowaną przez Rzeszę Niemiecką. Wydarzenia te miały miejsce pomiędzy 01.10.1944 a 05.05.1945.

JazovkaW
Jazovka

Jazovka – lejek krasowy będący miejscem masowych egzekucji przeprowadzanych przez jugosłowiańskich partyzantów w latach 1943-1945, położony na terenach obecnej żupani zagrzebskiej.

Konferencja jałtańskaW
Konferencja jałtańska

Konferencja jałtańska, znana także jako konferencja krymska – przebiegające od 4 do 11 lutego 1945 roku spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej : przywódcy ZSRR Józefa Stalina, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla oraz prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. Odbyła się w pałacu cesarskim w Liwadii leżącej opodal Jałty na Krymie.

Konferencja poczdamskaW
Konferencja poczdamska

Konferencja poczdamska – spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej, tzw. wielkiej trójki.

Operacja Manna (1944)W
Operacja Manna (1944)

Operacja Manna – brytyjska operacja wojskowa przeprowadzona podczas II wojny światowej, między październikiem 1944 a styczniem 1945 roku. Jej celem było zapobieżenie przejęciu władzy w Grecji przez lewicowy Narodowy Front Wyzwoleńczy (EAM) w obliczu wycofywania się z tego kraju okupujących go wojsk niemieckich.

Masakra w BleiburguW
Masakra w Bleiburgu

Sprawa Bleiburga – odnosi się do zdarzeń, które miały miejsce pod koniec II wojny światowej w miejscowości Bleiburg na granicy austriacko-słoweńskiej w maju 1945 roku. Przez część historyków uważana za samosąd dokonany przez Jugosłowiańską Armię Ludową z możliwym udziałem wojsk brytyjskich, a przez innych za element propagandy ustaszy.

Naloty na PragęW
Naloty na Pragę

Naloty na Pragę – amerykańskie ataki lotnicze na Pragę, będącą w czasie II wojny światowej stolicą Protektoratu Czech i Moraw.

Radziecka okupacja BornholmuW
Radziecka okupacja Bornholmu

Radziecka okupacja Bornholmu – okres bezpośrednio po wyzwoleniu Bornholmu spod okupacji niemieckiej, trwający od 9 maja 1945 do 5 kwietnia 1946.

Sztandar nad ReichstagiemW
Sztandar nad Reichstagiem

Sztandar nad Reichstagiem – historyczna fotografia wykonana 2 maja 1945 roku, podczas II wojny światowej, w Berlinie przez Jewgienija Chałdieja. Przedstawia żołnierzy Armii Czerwonej wznoszących radziecką flagę nad Reichstagiem.

Śmierć Adolfa HitleraW
Śmierć Adolfa Hitlera

Najprawdopodobniej śmierć Adolfa Hitlera nastąpiła 30 kwietnia 1945 pomiędzy godziną 15:30 a 15:50 w jego gabinecie w tak zwanym bunkrze Führera pod ogrodem Starej Kancelarii Rzeszy w Berlinie przy Wilhelmstraße 77. Wkrótce po tym, ciała jego i partnerki – Evy Braun, zostały spalone u wyjścia ewakuacyjnego bunkra przez najbliższych współpracowników Hitlera przy użyciu około 160 litrów benzyny.

Walki na Bałtyku podczas II wojny światowejW
Walki na Bałtyku podczas II wojny światowej

Walki na Bałtyku podczas II wojny światowej – bitwy, które rozegrały się na obszarach Morza Bałtyckiego oraz w okolicach linii brzegowej, w latach 1939-1945.

Wybory parlamentarne na Węgrzech w 1945 rokuW
Wybory parlamentarne na Węgrzech w 1945 roku

Wybory parlamentarne na Węgrzech w 1945 roku, odbyły się w dniu 4 listopada. W wyborach zwyciężyła centroprawicowa Niezależna Partia Drobnych Rolników. W dniu 15 listopada utworzono rząd Zoltána Tildy'ego. Jednakże później ze względu na okupację Węgier przez wojska Związku Radzieckiego oraz wzrastanie w siłę Komunistycznej Partii Węgier, rozpoczęto tak zwaną „taktykę salami”, która ostatecznie doprowadziła w 1949 roku do zniesienia systemu wielopartyjnego na rzecz monopartii jaką była Komunistyczna Partia Węgier.

Zbrodnia pod HorkąW
Zbrodnia pod Horką

Zbrodnia pod Horką – mord na żołnierzach Wojska Polskiego dokonany przez żołnierzy niemieckich 26 kwietnia 1945, podczas bitwy pod Budziszynem.