
Katastrofa lotnicza w Bandundu wydarzyła się 25 sierpnia 2010 o godzinie 13:00. Podchodzący do lądowania samolot Let L-410 Turbolet linii Filair uderzył w budynek niecały kilometr przed progiem pasa lotniska. Nie było ofiar na ziemi; spośród 21 osób obecnych na pokładzie ocalał jeden z pasażerów.

Pandemia COVID-19 w Demokratycznej Republice Konga – pandemia zachorowań na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2, dotarła do Demokratycznej Republiki Konga w dniu 10 marca 2020 r. Pierwsze kilka potwierdzonych przypadków dotyczyło osób przybywających spoza terytorium kraju.

Eksplozja w Mbubie – katastrofa drogowa, do której doszło 6 października 2018 roku w Mbubie, niedaleko miasta Kisantu w zachodniej części Demokratycznej Republiki Konga. W wyniku katastrofy zginęły co najmniej 53 osoby, a ponad 100 odniosło obrażenia.

Epidemia Eboli w Demokratycznej Republice Konga w 2014 roku – epidemia, do której doszło w 2014 na terenie Demokratycznej Republiki Konga. Był to siódmy w kraju wybuch epidemii wirusa Ebola od 1976.

Ofensywa w Garambie (2008–2009) – operacja militarna pod kryptonimem Lightning Thunder rozpoczęta 14 grudnia 2008 roku na terenie północno-wschodniego Konga przez armię Ugandy, Ludową Armię Wyzwolenia Sudanu oraz armię kongijską, wsparte logistycznie przez USA, skierowana przeciwko rebeliantom z Armii Bożego Oporu (LRA). Działania militarne miały miejsce głównie na terenie regionu Garamba. 15 marca 2009 armia ugandyjska niespodziewanie wycofała się z pola walki, tym samym wynik ofensywy jest niejasny.

Katastrofa lotu Hewa Bora Airways 952 - katastrofa samolotu pasażerskiego wykonującego regularny lot pasażerski ze stolicy kraju Kinszasy do Kisangani. W dniu 8 lipca 2011 r., był jak zwykle obsługiwany przez jedyny nadal czynny egzemplarz Boeinga 727 linii lotniczej Hewa Bora Airways, nr rejestracji 9Q-COP. Wiekowy samolot rozbił się podczas lądowania w Kisangani. W katastrofie zginęły 74 osoby ze 118 na pokładzie.
II wojna domowa w Kongu – konflikt zbrojny, trwający od sierpnia 1998 roku do oficjalnego zakończenia w lipcu 2003, kiedy Tymczasowy Rząd Demokratycznej Republiki Konga przejął władzę. Największa wojna w nowoczesnej historii Afryki, w trakcie której zaangażowało się osiem krajów afrykańskich oraz około 25 ugrupowań zbrojnych. Do roku 2008 wojna i jej następstwa spowodowały śmierć 5,4 mln ludzi, głównie z powodów chorób i głodu; tym samym II wojna domowa w Kongu jest najkrwawszym konfliktem od zakończenia II wojny światowej. Miliony osób zostało wysiedlonych ze swoich domów lub starało się o azyl w sąsiednich krajach.

Katastrofa górnicza w Misisi – katastrofa górnicza, do której doszło 4 października 2018 roku w Misisi w prowincji Kiwu Południowe we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. W wyniku katastrofy zginęło 37 osób.

Katastrofa lotnicza w Kinszasie w 2007 – 4 października 2007 roku, w stolicy Demokratycznej Republiki Konga - Kinszasie rozbił się samolot transportowy Antonow An-26 linii Africa One. W katastrofie zginęło 51 osób - 21 pasażerów samolotu oraz 30 osób na ziemi. Podejrzewa się, że ofiar mogło być znacznie więcej.

Katastrofa samolotu ONZ w Kinszasie – Katastrofa lotnicza, do której doszło 4 kwietnia 2011 roku w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga. Samolot Bombardier CRJ-100ER, lecący z Kisangani do Kinszasy rozbił się przy lądowaniu w trudnych warunkach atmosferycznych na terenie lotniska N’Djili International Airport. W wyniku katastrofy śmierć poniosły 32 osoby, a ranna została jedna osoba.

Konflikt w prowincji Kiwu – kolejna odsłona wojen w Demokratycznej Republice Konga trwająca od 2004 do 23 marca 2009 pomiędzy dowodzonymi przez Laurenta Nkundę siłami Tutsi pod sztandarem Narodowego Kongresu na rzecz Obrony Ludu a armią rządową Demokratycznej Republiki Konga, zakończona pokonaniem partyzantów, a także rebelią Ruchu 23 Marca w latach 2012–2013.

Katastrofa lotnicza w Massamba, która wydarzyła się 29 kwietnia 2009. Boeing 737, rozbił się w chwilę po starcie z lotniska w Brazzaville. Zginęło 7 osób.

Ofensywa Rwandy w Demokratycznej Republice Konga rozpoczęła się 20 stycznia 2009 i została wymierzona w rwandyjskich rebeliantów skupionych wokół ugrupowania plemienia Hutu – Demokratyczne Siły Wyzwolenia Rwandy (FDLR), które są odpowiedzialne za udział w ludobójstwie w Rwandzie w 1994.

Osunięcie ziemi w Demokratycznej Republice Konga – do którego doszło 19 maja 2010. Masy ziemi osunęły się na leżącą obok wulkanu wioskę, zginęło 46 osób, ponad 200 zostało rannych. W akcji ratunkowej udział wzięli żołnierze pokojowych misji ONZ, którzy prowadzili na tych terenach operacje przeciwko rwandyjskim rebeliantom z ludu Hutu. Wulkan Nyiragongo niejednokrotnie nawiedzał wioskę, ostatnia erupcja miała miejsce w 2007 oraz w 2002 roku.

Polski Kontyngent Wojskowy w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Demokratycznej Republice Konga oraz Republice Gabońskiej – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do ochrony wyborów parlamentarnych i prezydenckich w DR Konga w 2006 roku.

Rebelia M23 w Demokratycznej Republice Konga – kolejna odsłona wojen w Demokratycznej Republice Konga trwająca od 2012, spowodowana buntem gen. Bosco "Terminatora" Ntagandy, który założył rebelianckie ugrupowanie Ruch 23 Marca i rozpoczął wojenną kampanię antyrządową. Rebelia, trwająca 20 miesięcy została rozbita w listopadzie 2013 przez wojska kongijskie i brygadę interwencyjną ONZ.

Eksplozja cysterny w Sange – do której doszło w nocy z 2 na 3 lipca 2010 w wiosce Sange, w prowincji Kiwu Południowe w Demokratycznej Republice Konga.

Wybory prezydenckie w Demokratycznej Republice Konga w 2018 roku odbyły się 30 grudnia. Głównymi kandydatami byli Emmanuel Ramazani Shadary, Martin Fayulu oraz Félix Tshisekedi. Zapowiadano je jako pierwsze w historii przekazanie władzy od czasu uzyskania niepodległości przez to państwo. Wybory obserwowało m.in. ok. 40 tysięcy przedstawicieli Kościoła katolickiego.