A Goya – pomnik upamiętniający hiszpańskiego malarza Francisca Goyę (1746–1828). Został wykonany w 1984 roku z blachy żelaznej przez artystę José Gonzalva Vivesa. Znajduje się w dzielnicy Eixample w Barcelonie.

Alegoria rzeki Metuje – rzeźba alegoryczna zlokalizowana w Czechach, w Nowym Mieście nad Metują, na skalnym cyplu przy wjeździe na historyczny plac Zázvorka.

Angel of the North – rzeźba zaprojektowana przez Antony'ego Gormleya, zlokalizowana w Gateshead, Tyne and Wear w Anglii.

Biała niewolnica – rzeźba w brązie wykonana przez Abastenię St. Leger Eberle przedstawiająca młodą dziewczynę przeznaczoną do sprzedaży na aukcji jako prostytutka. Rzeźba została publicznie zaprezentowana w 1913 roku na wystawie Armory Show wywołując kontrowersje. Obecnie zachowały się jedynie jej kopie z brązu.

Byk z Wall Street, Charging Bull – brązowy posąg szarżującego byka, stojący w pobliżu nowojorskiej giełdy, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.

El peine del viento – zbiór rzeźb baskijskiego artysty Eduarda Chillidy.

Fontanna Pamięci (Węzełek) – rzeźba autorstwa Macieja Szańkowskiego zrealizowana w przestrzeni publicznej Wrocławia.

Fundamentalism (Fundamentalizm) - rzeźba z brązu tworzona przez Jensa Galschiøta. Całość złożona ma zostać z liter tworzących wyraz 'fundamentalizm'. Każdą z liter utworzą poprzebijane księgi religijne. Litery mierzyć będą 2,5 metra i ustawione zostaną w wielkim, siedmiometrowym kręgu. Prawdopodobnie rzeźba zostanie skończona w roku 2013.

Knife Angel, zwany też National Monument Against Violence & Aggression – rzeźba utworzona ze 100 tysięcy noży przez artystę Alfie Bradleya i British Ironworks Centre z Oswestry w Anglii.

Koty z Kocich Gór – cykl niewielkich rzeźb plenerowych, umieszczonych w przestrzeni miejskiej Trzebnicy, inspirowany wrocławskimi krasnalami.

Kryptos – rzeźba stworzona przez artystę Jima Sanborna na terenie siedziby Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) w Langley, Virginia. Rzeźba sama w sobie stanowi zakodowany szyfr i od jej przedstawienia w 1990 roku trwają próby rozszyfrowania zawartych w niej informacji. Podczas prac nad rzeźbą autor współpracował z Ed Scheidtem – emerytowanym szefem biura komunikacji CIA. Pierwsze trzy wiadomości znajdujące się na rzeźbie zostały już odszyfrowane. Czwarta część nadal pozostaje zaszyfrowana i jest jednym z najbardziej znanych szyfrów, których nie udało się do tej pory złamać. Rzeźba jest przedmiotem badań zarówno profesjonalistów jak i amatorów w dziedzinie kryptologii. Autor rzeźby przekazał kilka wskazówek, które powinny przybliżyć rozwiązanie czwartej części.

L’Homme qui marche I – rzeźba z brązu autorstwa Alberta Giacomettiego, powstała w 1960 roku w 6 egzemplarzach.

Love – rzeźba amerykańskiego artysty Roberta Indiany.
Maman – monumentalna rzeźba Louise Bourgeois stworzona w 1999, przedstawiająca pajęczycę. Rzeźba wykonana jest ze stali i marmuru. Należy do serii przedstawień pająków wykonanych przez tę artystkę. Według Bourgeois tematem rzeźby jest macierzyństwo, a pajęczyca ma reprezentować pozytywne cechy matek, takie jak siła i opiekuńczość.
Monolitten (Monolit) – jedna z rzeźb Gustava Vigelanda będąca częścią kompleksu parkowego w Oslo, tzw. Frogner Park.

Nierozpoznani – zespół rzeźb plenerowych zlokalizowany w centralnej części Cytadeli w Poznaniu, w pobliżu Muzeum Uzbrojenia.

Nieustraszona Dziewczynka – brązowy posąg autorstwa Kristen Visbal(ang.) znajdujący się w Nowym Jorku przed gmachem Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Rekin z Headington – rzeźba przedstawiająca olbrzymiego rekina umieszczonego głową w dół w dachu domu. Instalacja znajduje się przy 2 New High Street, na terenie Headington – jednej z dzielnic angielskiego miasta Oksford.

Tężnia Sztuki – instalacja znajdująca się na Placu Wolności we Wrocławiu, stworzona przez Roberta Kuśmirowskiego w ramach promocji Lublina, ubiegającego się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Trans Am Totem – publiczna instalacja artystyczna autorstwa Marcusa Bowcotta umiejscowiona w Vancouverze, w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Zbudowana została jako część wystawy Vancouver Biennale, a odsłonięta w kwietniu 2015 roku. Zlokalizowana na skrzyżowaniu Quebec Street i Milross Avenue, w pobliżu False Creek, we wschodniej części Downtown Vancouver. Monument składa się z samochodów ułożonych jeden na drugim na podstawie, którą stanowi fragment pnia drzewa. Ma wysokość 10 metrów i wagę 11.340 kilogramów.

Wrocławskie krasnale – wydarzenie artystyczne oraz zjawisko społeczne obejmujące swoim zasięgiem Wrocław i okoliczne gminy, a wywierające wpływ na działania artystyczne realizowane w całej Polsce.