GoumiersW
Goumiers

Goumierzy − żołnierze oddziałów pomocniczych francuskiej Armée d'Afrique w okresie od 1908 do 1956 roku. Terminem tym określano też w czasach kolonialnych tubylczych żołnierzy oddziałów francuskich z Francuskiego Sudanu i Górnej Wolty. Goumierzy, szczególnie marokańscy, odznaczyli się jako wyjątkowo odważni bojownicy, ale również jako rabusie i gwałciciele ludności cywilnej.

Hiszpańska Afryka ZachodniaW
Hiszpańska Afryka Zachodnia

Hiszpańska Afryka Zachodnia - dawna posiadłość Hiszpanii w Afryce Północnej. Na mocy Traktatu z Fezu w 1912 Hiszpania objęła protektoratem północne Maroko, gdzie powstało Maroko Hiszpańskie, oraz południowe, gdzie powstała Hiszpańska Afryka Zachodnia. Z tej ostatniej części w 1958 roku utworzona została Sahara Hiszpańska, która pozostawała pod władzą hiszpańską do 1976 roku. Hiszpańska Afryka Zachodnia obejmowała również swoim zasięgiem Ifni, które w przy przekształcaniu w Saharę Hiszpańską zostało wydzielone w osobne terytorium.

IfniW
Ifni

Ifni – terytorium w Maroku, dawna enklawa hiszpańska na południe od Agadiru i naprzeciw Wysp Kanaryjskich.

Imperium GhanyW
Imperium Ghany

Imperium Ghany – średniowieczne państwo w zachodniej Afryce, które istniało w latach 750-1036 i było zlokalizowane w rejonie dzisiejszej południowo-wschodniej Mauretanii i części Mali.

Konflikt marokańsko-algierski (1963)W
Konflikt marokańsko-algierski (1963)

Konflikt marokańsko-algierski, zwany wojna piaskową – krótkotrwały konflikt graniczny pomiędzy Marokiem a Algierią. Konflikt był nieudaną próbą zajęcia prowincji Tinduf i Baszszar przez Maroko.

Konflikty marokańskieW
Konflikty marokańskie

Konflikty marokańskie – dwa konflikty na początku XX wieku na terenie Maroka w Afryce północno-zachodniej. Pierwszy, niemiecko-francuski w latach 1905–1906, wywołała demonstracja niemieckiego poparcia dla niepodległości Maroka, a tym samym powstrzymania wzrostu tam wpływów francuskich. Drugi, kryzys międzynarodowy w 1911 na tle zerwania przez Francję umowy o neutralności Maroka, zawartej po pierwszym kryzysie.

Królestwo FezuW
Królestwo Fezu

Królestwo Fezu – państwo muzułmańskie w północno-zachodniej Afryce, w Maghrebie, istniejące i rządzone przez dynastię Wattasydów w latach 1472–1549.

Louis Hubert Gonzalve LyauteyW
Louis Hubert Gonzalve Lyautey

Louis Hubert Gonzalve Lyautey – francuski wojskowy i polityk, marszałek Francji.

Maroko FrancuskieW
Maroko Francuskie

Maroko Francuskie – dawny protektorat francuski w Afryce Północnej. Na mocy traktatu z Fezu w 1912 Francja objęła protektoratem Maroko. Od północy i południa Maroko Francuskie ograniczały terytoria marokańskie pod protektoratem hiszpańskim. Stolicą był Rabat.

Maroko HiszpańskieW
Maroko Hiszpańskie

Maroko Hiszpańskie – dawna kolonia Hiszpanii w Afryce Północnej.

Mauretania (starożytne królestwo)W
Mauretania (starożytne królestwo)

Mauretania – starożytne królestwo w północno-zachodniej Afryce, o zmiennych granicach – obejmowało współczesne północne Maroko i północno-zachodnią Algierię.

Państwo Alawitów (Maroko)W
Państwo Alawitów (Maroko)

Państwo Alawitów - państwo muzułmańskie w północno-zachodniej Afryce, w Maghrebie, istniejące i rządzone przez dynastię Alawitów w latach 1659–1912, następnie przekształcone we francuski protektorat, Maroko Francuskie.

Państwo SadytówW
Państwo Sadytów

Państwo Sadytów – państwo muzułmańskie w północno-zachodniej Afryce, w Maghrebie, istniejące i rządzone przez dynastię Sadytów w latach 1509–1659, a od 1549 obejmujące całe Maroko.

Powstanie feskieW
Powstanie feskie

Powstanie feskie – zamieszki antyfrancuskie ludności Fezu i okolic, które wybuchły 17 kwietnia 1912 roku na wieść o podpisaniu traktatu feskiego. Porządek został częściowo przywrócony 21 kwietnia przez przybyłego z posiłkami generała Charles'a Moiniera. Ostatecznie niepokoje wygasły pod koniec maja, za sprawą dyplomatycznych zabiegów generała Louis Lyauteya.

Republika Bu RakrakW
Republika Bu Rakrak

Republika Bu Rakrak – historyczne państwo na terenie obecnego Maroka, obejmowało tereny miast Salé i Rabat. Powstało z połączenia Rabatu z Republiką Salè w 1627 roku. Jej istnienie zakończyło się w 1666 roku, gdy do władzy w Maroku doszli Alawici, którzy rozpoczęli odbudowę silnego ośrodka władzy centralnej.

Republika RifuW
Republika Rifu

Republika Rifu – państwo powstałe 18 sierpnia 1921 po rewolcie berberyjskiej ludności zamieszkującej Rif (Rifenów) w Maroku Hiszpańskim.

Republika SalèW
Republika Salè

Republika Salè – niezależne pirackie wolne miasto na północno-zachodnim wybrzeżu Maroka, istniejące krótko w XVII wieku.

Sahara HiszpańskaW
Sahara Hiszpańska

Sahara Hiszpańska – dawna posiadłość Hiszpanii w Afryce Północnej.

Traktat feskiW
Traktat feski

Traktat feski – traktat międzynarodowy podpisany 30 marca 1912 w Fezie.

Traktat w AlgecirasW
Traktat w Algeciras

Traktat w Algeciras – układ podpisany na zakończenie konferencji w Algeciras – 7 kwietnia 1906, oddający Maroko pod nadzór („protekcję”) 12 potęg europejskich, pod pozorami przeprowadzenia reform i modernizacji gospodarki marokańskiej.

Wojna w Saharze ZachodniejW
Wojna w Saharze Zachodniej

Wojna w Saharze Zachodniej – wojna między niepodległościową organizacją Ludowy Front Wyzwolenia As-Sakijja al-Hamra i Rio de Oro reprezentującą interesy Sahary Zachodniej a wojskami marokańskimi, a wcześniej również francuskimi i mauretańskimi. Do wybuchu wojny doszło na skutek wycofania się Hiszpanów z terytoriów tzw. Sahary Hiszpańskiej.

Zamachy w Casablance (2003)W
Zamachy w Casablance (2003)

Zamachy w Casablance – seria samobójczych zamachów terrorystycznych, które miały miejsce 16 maja 2003 w Casablance. Były to największe ataki terrorystyczne w historii Maroka.