CheerleadingW
Cheerleading

Cheerleading – zorganizowane układy składające się z elementów gimnastyki, tańca i akrobacji wykonywane w celu kibicowania zespołom sportowym w czasie meczów. Także osobna dyscyplina sportu. Cheerleading najpopularniejszy jest w USA, ale przyjął się też w wielu innych krajach.

Cieszynka (sport)W
Cieszynka (sport)

Cieszynka – w sporcie popularne określenie na okazywanie radości przez zawodnika po zdobyciu gola lub punktu. Kojarzone jest głównie z piłką nożną. Słowo „cieszynka” jest powszechnie używane przede wszystkim w magazynach i serwisach sportowych, pojawiło się także między innymi w grze FIFA jako tłumaczenie angielskiego celebrations.

Ciężka atletykaW
Ciężka atletyka

Ciężka atletyka – obecnie rzadko stosowany termin, którym dawniej określano dziedzinę sportu, do której zaliczano zapasy i podnoszenie ciężarów, niekiedy także pięściarstwo.

Dom (curling)W
Dom (curling)

Dom - strefa punktująca w curlingu. Składa się z trzech okręgów o promieniach 183 cm, 122 cm, 61 cm oraz guzika. Dom przecina linia środkowa oraz tee line a styczną do największego okręgu jest linia końcowa. Okręgi na zawodach międzynarodowych zazwyczaj są malowane w kolorze niebieskim, białym i czerwonym ; w Kanadzie często spotykane są kolory sponsorów głównie dlatego, iż jedynie tam curling uprawiany jest zawodowo.

Doping (aplauz)W
Doping (aplauz)

Doping w sporcie oznacza aplauz, zagrzewanie zawodników do sportowej walki. Wyraża się w wielu formach: oklaski, okrzyki, śpiewy, wywieszanie transparentów, wymachiwanie flagami, koszulkami, szalikami, uderzanie w bębny, granie na trąbkach, meksykańska fala itd. Doping ten ma bardzo pozytywny wpływ na wydolność organizmu, motywuje i dopinguje człowieka do rywalizacji i większego wysiłku a co za tym idzie do lepszych osiągnięć.

KartoniadaW
Kartoniada

Kartoniada – rodzaj dopingu, element oprawy meczu polegający na podnoszeniu przez publiczność kolorowych kartoników, które mają razem uformować jakiś obraz lub napis.

Kiss and cryW
Kiss and cry

Kiss and cry – w żargonie łyżwiarskim określenie strefy przy lodowisku, w której po zakończonym występie zawodnicy wraz z trenerami wspólnie czekają na wyniki występu oraz niekiedy przeprowadzane są z nimi wywiady po zakończeniu zawodów.

Lista kodów krajowych MKOl-uW
Lista kodów krajowych MKOl-u

Lista kodów MKOl-u zawiera 241 pozycji, z których obecnie używanych jest 204. Międzynarodowy Komitet Olimpijski używa dla każdego krajowego komitetu olimpijskiego jednego trzyliterowego skrótu.

Marketing sportowyW
Marketing sportowy

Marketing sportowy – zastosowanie narzędzi marketingowych do produktów i usług sportowych oraz marketingu niezwiązanych ze sportem produktów poprzez tworzenie związku ze sportem. Niektórzy uznają, że ta definicja jest trochę przestarzała i dodają do niej także marketing organizacji sportowych. Marketing sportowy dzieli się na:Marketing poprzez sport – marketing produktów wykorzystujący wydarzenia sportowe, ligi, drużyny lub sportowców. Marketing sportu – marketing sportu jako takiego, najczęściej marketing wydarzeń lub organizacji sportowych.

Mecz towarzyskiW
Mecz towarzyski

Mecz towarzyski, potocznie sparing – w sporcie spotkanie odbywające się poza oficjalnymi rozgrywkami. Stawką takiego spotkania nie są więc punkty czy awans do następnej rundy.

Meksykańska falaW
Meksykańska fala

Meksykańska fala – rodzaj dopingu wykonywanego przez publiczność podczas zawodów sportowych.

OldbojW
Oldboj

Oldboj, oldboy – zawodnik, który zakończył profesjonalną karierę sportową, ale uczestniczy w rozgrywkach organizowanych dla emerytowanych sportowców, zawodach pokazowych, charytatywnych itp.

PorządkowyW
Porządkowy

Porządkowy (Marshal) – przeszkolona osoba z obsługi toru, pomaga kierowcom wyjść z samochodu i ewentualnie gasi niewielkie pożary.

PrzeciwnikW
Przeciwnik

Przeciwnik, wróg, nieprzyjaciel – osoba, grupa osób (zorganizowana lub niezorganizowana), wojska lub siły paramilitarne, elementy narodowe lub sojusznicze, które prowadzą w sposób zamierzony wrogie działania wymierzone przeciwko stronie przeciwnej i z którymi należy walczyć z użyciem, w razie konieczności, siły.

RozgrzewkaW
Rozgrzewka

Rozgrzewka – seria prostych ćwiczeń fizycznych o narastającej intensywności służąca rozgrzaniu i uelastycznieniu mięśni i przygotowaniu organizmu do wysiłku. Pomaga ona przy pracach związanych z użytkiem mięśni oraz jej celem jest ochrona przed kontuzjami i zwiększenie wydolności.

Rzut sędziowskiW
Rzut sędziowski

Rzut sędziowski – termin odnoszący się do różnych sytuacji występujących w koszykówce oraz w piłce nożnej.

SekundantW
Sekundant

Sekundant – pośrednik uczestnika pojedynku, świadek jednego z rywali negocjujący w jego imieniu warunki starcia.

SparingW
Sparing

Sparing – jest to walka treningowa lub kontrolna w celu sprawdzenia formy zawodnika. Można również użyć tego określenia do nazwania spotkania towarzyskiego dwóch drużyn, mającego charakter szkoleniowy.

Strzał precyzyjnyW
Strzał precyzyjny

Strzał precyzyjny – w pétanque konkurencja polegająca na kolejnym wybijaniu określonych celów z czterech odległości w pięciu różnych ustawieniach.

System pucharowyW
System pucharowy

System pucharowy – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach między uczestnikami. Uczestnicy rozgrywają mecze (gry) pomiędzy sobą, po których zwycięzca kwalifikuje się do dalszych gier, pokonany odpada z rywalizacji. Ten sposób prowadzenia zmagań nazywany jest również systemem knock-out.

WyścigW
Wyścig

Wyścig – szybkościowa konkurencja sportowa, w której, według ustalonych zasad, trzeba zwykle pokonać określoną trasę w jak najkrótszym czasie, bądź w określonym czasie jak największy dystans.

Żółta i czerwona kartkaW
Żółta i czerwona kartka

Żółta kartka i czerwona kartka – w niektórych sportach – sposób odpowiednio upomnienia lub ukarania zawodnika za poważne naruszenie zasad gry. System ten został zaproponowany przez angielskiego sędziego piłkarskiego Kena Astona i zastosowany po raz pierwszy podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w roku 1970 w Meksyku.