
Courier 1B – amerykański wojskowy satelita technologiczny. Pierwszy aktywny satelita telekomunikacyjny. Courier 1B odbierał i retransmitował dane i nagrania głosowe. Powstał jako kontynuacja projektu związanego z satelitą SCORE. Statek przestał funkcjonować na skutek awarii elektronicznej. Przestał akceptować komendy z Ziemi. Satelita pozostaje na orbicie, której żywotność jest szacowana na 1000 lat.

Discoverer 9 – nieudana misja amerykańskiego satelity technologicznego.

Discoverer 10 – nieudana misja amerykańskiego satelity rozpoznawczego.

Discoverer 11 – amerykański satelita technologiczny. Stanowił część tajnego programu CORONA.

Discoverer 12 – amerykański satelita technologiczny. Stanowił część tajnego programu CORONA.

Discoverer 13 – amerykański satelita technologiczny. Stanowił część tajnego programu CORONA. Była to pierwsza udana misja statków tej serii i programu CORONA, mimo że statek nie przenosił żadnych kamer, a w wyniku nieporozumienia między załogami drużyn przechwytujących, kapsuła powrotna wpadła do wody. Śmigłowiec wydostał ją z oceanu i przewiózł na pokład statku USS "Haiti Victory".

Discoverer 14 – amerykański satelita rozpoznawczy. Stanowił część tajnego programu CORONA. Była to pierwsza w pełni udana misja statków serii CORONA. Po raz pierwszy w historii odzyskano film fotograficzny z satelity orbitującego wokół Ziemi, a także po raz pierwszy dokonano przechwycenia w locie obiektu powracającego z orbity Ziemi. Bardzo prawdopodobne, że powodzenie tej misji uratowało projekt CORONA przed likwidacją.

Discoverer 15 – amerykański satelita rozpoznawczy i technologiczny. Stanowił część tajnego programu CORONA. Była to kolejna nieudana misja tego programu. Z powodu złych warunków atmosferycznych, mimo że zdążono kapsułę dostrzec z samolotu, zatonęła nim została przechwycona przez samoloty.

Discoverer 17 - amerykański satelita wywiadowczy. Stanowił część tajnego programu CORONA. Był to drugi statek z drugiej serii satelitów programu CORONA, nazwanych KH-2. Jego start był udany, ale misja nie powiodła się. Film w aparacie fotograficznym został zwolniony jeszcze przed rozpoczęciem prac kamer, w rezultacie czego tylko 52 cm filmu znalazły się w kapsule powrotnej. Powróciła ona na Ziemię po dwóch dniach.

Discoverer 18 – amerykański satelita wywiadowczy. Stanowił część tajnego programu CORONA. Był to trzeci statek z drugiej serii satelitów programu CORONA, nazwanych KH-2. Jego misja udała się w pełni. Kapsuła powrotna wróciła na Ziemię 10 grudnia. Została przechwycona nad Oceanem Spokojnym, w pobliżu Hawajów, przez samolot C-119, na wysokości 4250 m. Jakość zdjęć równała się najlepszym zdjęciom Discoverera 14, a zamglenia udało się zasadniczo zredukować.

Discoverer 19 – amerykański satelita technologiczny. Stanowił część tajnego programu CORONA. Był obiektem testowym dla satelitów programu MIDAS, wykrywających starty rakiet balistycznych. Nie przenosił kapsuły powrotnej ani aparatów fotograficznych

Echo 1A – amerykański pasywny satelita łącznościowy. Drugi, po Echo 1, ale tym razem udany, eksperyment NASA z dziedziny telekomunikacji satelitarnej. Metalizowany balon o średnicy 30 m, odbijający sygnały radiowe w celu badania atmosfery i eksperymentów z zakresu nawigacji. Po raz pierwszy systematycznie wyznaczono gęstość powietrza na wysokości od 650 do 1500 km. Na wysokości 1500 km okazało się, że wynosi ona 1,1*10−18 g/cm³. Echo 1A był widzialny z Ziemi nieuzbrojonym okiem.

Explorer 8 – amerykański satelita naukowy badający jonosferę. Badania odbywały się między wysokościami 400 a 1600 km nad powierzchnią Ziemi. Mimo że działał krótko, wniósł istotny wkład w poznanie jonosfery, np. potwierdził istnienie w wyższych partiach atmosfery otoczki helowej. Misja zakończyła się w chwili wyczerpania się baterii, 27 grudnia 1960.

Korabl-Sputnik 1 – prototyp statku Wostok, część programu Wostok. Pierwszy z serii statków przygotowujących Związek Radziecki do wysłania człowieka w kosmos. Służył badaniom wpływu lotu kosmicznego na organizm człowieka, sprawdzeniu głosowej łączności radiowej, systemów podtrzymywania życia, zmierzeniu czynników mogących wpłynąć na zachowanie człowieka w kosmosie.

Korabl-Sputnik 2 – testowy radziecki statek kosmiczny, prototyp statków Wostok, część programu Wostok. Wyniósł na orbitę psy Biełkę i Striełkę (Strzałka) i dokonał pierwszego udanego powrotu organizmów żywych z przestrzeni kosmicznej. Jedno ze szczeniąt wydanych później na świat przez Striełkę, podarowane zostało prezydentowi USA Johnowi F. Kennedy’emu.

Korabl-Sputnik 3 – testowy radziecki statek kosmiczny, prototyp statków Wostok. Wyniósł na orbitę w ramach programu Wostok psy Pczołkę („Pszczółkę”) i Muszkę oraz owady i rośliny. Po jednodniowym pobycie w Kosmosie, statek został deorbitowany. Jednak zamiast wylądować, spłonął w atmosferze wraz ze swoim żywym ładunkiem.

Mercury-Little Joe 1B – kolejny, po dwóch nieudanych, test Rakietowego Systemu Ratunkowego przeprowadzony w ramach amerykańskiego kosmicznego programu Mercury. Do testu została wykorzystana samica rezusa o imieniu Miss Sam.

Pioneer 5 – amerykańska sonda międzyplanetarna. Badała przestrzeń międzyplanetarną między orbitami Ziemi i Wenus. Misja sondy zakończyła się 26 czerwca 1960. Mogłaby trwać dłużej, gdyby nie wada akumulatorów.

SAMOS 1 – pierwszy z amerykańskiej serii satelitów rozpoznawczych. Była to pierwsza generacja wywiadowczych satelitów fotograficznych, mających przesyłać zdjęcia drogą radiową. W wyniku awarii drugiego stopnia rakiety, misja nie doszła do skutku. Z powodu wycieku gazu silników korygujących, człon Agena A odpalił się w złym kierunku.

Solrad 1 – pierwszy amerykański satelita wywiadu elektronicznego. Pozostawał utajniony do czerwca 1998.

TIROS 1 – pierwszy w historii satelita meteorologiczny. Był przełomem we współczesnej meteorologii; zmienił sposób w jaki postrzegamy Ziemię i w jaki sposób zbieramy dane o atmosferze. Zamiast oddzielnych kontynentów, można było po raz pierwszy zaobserwować, że Ziemia i atmosfera ziemska to jedna całość. Rozpoczął długą serię satelitów TIROS. Jej następczyniami były serie ITOS i NOAA.

TIROS 2 – amerykański satelita meteorologiczny. Następca satelity TIROS 1. Był to pierwszy satelita meteorologiczny posiadający jednocześnie kamery TV i czujniki na podczerwień. TIROS 2 przesłał 36 156 zdjęć, z czego 26 650 było użytecznych meteorologicznie.

Transit 2A – amerykański technologiczny satelita wojskowy, który testował system nawigacji dla okrętów podwodnych US Navy przenoszących pociski balistyczne typu UGM-27 Polaris. Wraz ze statkiem wyniesiono również minisatelitę Solrad 1 / GRAB 1, w ramach testowania wynoszenia ładunków typu piggy-back, czyli małych satelitów doczepionych do ładunku głównego. Była to pierwsza udana próba wyniesienia dwóch połączonych statków za jednym razem i ich rozdzielenia w przestrzeni kosmicznej.