Biały terror w HiszpaniiW
Biały terror w Hiszpanii

Biały terror w Hiszpanii – termin odnoszący się do aktów przemocy, gwałtów, morderstw i innych zbrodni popełnionych przez hiszpańskich nacjonalistów w czasie hiszpańskiej wojny domowej i podczas dyktatury Francisco Franco. Masowe egzekucje rozpoczęły się na początku wojny domowej w lipcu 1936 i były kontynuowane po wojnie do 1945.

Bitwa o BrestW
Bitwa o Brest

Bitwa o Brest – bitwa stoczona na froncie zachodnim II wojny światowej, we francuskim mieście Brest na zachodnim wybrzeżu Bretanii, pomiędzy amerykańskim VII Korpusem gen. Troya Middletona a niemiecką 2. Dywizją Strzelców Spadochronowych gen. Hermanna-Bernharda Ramckego. Bitwa trwała od 7 sierpnia, gdy pierwsze jednostki amerykańskie dotarły na przedmieścia Brestu, do 18 września 1944 roku, gdy po zaciekłych walkach skapitulowały broniące miasta wojska niemieckie.

Bitwa o CaenW
Bitwa o Caen

Bitwa o Caen – bitwa pomiędzy połączonymi wojskami brytyjsko-kanadyjskimi a niemieckimi, która toczyła się w dniach od 7 czerwca do 19 lipca 1944 we francuskim mieście Caen w Normandii oraz jego okolicach, będąc częścią alianckiej operacji Overlord podczas II wojny światowej.

Blokada LeningraduW
Blokada Leningradu

Blokada Leningradu – okres oblężenia Leningradu w czasie II wojny światowej przez wojska niemieckie, które trwało 2,5 roku od 8 września 1941 do 27 stycznia 1944 roku i pochłonęło około 1,5 miliona ofiar po stronie wojsk radzieckich oraz cywilnych mieszkańców miasta.

Operacja BluecoatW
Operacja Bluecoat

Operacja Bluecoat – wojskowa operacja ofensywna przeprowadzona przez wojska brytyjskie w trakcie bitwy o Normandię w dniach 30 lipca–7 sierpnia 1944 r. Celami ataku podjętego przez VIII Korpus i XXX Korpus brytyjskiej 2 Armii gen. Milesa Dempseya było zabezpieczenie węzła drogowego Vire i wzgórza Mont Pinçon. Na poziomie operacyjnym ataku dokonano, aby wykorzystać sukces operacji Cobra przeprowadzonej przez amerykańską 1 Armię na zachodniej flance frontu w Normandii, na poziomie taktycznym zaś wykorzystano wycofanie się niemieckiej 2 Dywizji Pancernej z rejonu Caumont, przeniesionej do przeprowadzenia operacji Lüttich, kontrofensywie przeciwko Amerykanom w rejonie Mortain.

Czerwony afisz (plakat)W
Czerwony afisz (plakat)

Czerwony afisz – plakat propagandowy dystrybuowany przez reżim Vichy oraz Niemców wiosną 1944 w okupowanym Paryżu w celu zdyskredytowania grupy francuskiego ruchu oporu zwanej grupą Manukiana. Termin Affiche rouge odnosi się także ogólniej do okoliczności towarzyszących temu wydarzeniu.

Dolle DinsdagW
Dolle Dinsdag

Dolle Dinsdag – wydarzenia mające miejsce we wtorek 5 września 1944 w Holandii, gdzie wskutek plotek o wkroczeniu wojsk alianckich na terytorium Holandii i wyzwoleniu Bredy doszło do spontanicznych aktów celebracji i wyczekiwania przez ludność cywilną rychłego wyzwolenia

Operacja DragoonW
Operacja Dragoon

Operacja Dragoon – aliancka operacja desantowa w południowej Francji podczas II wojny światowej, przeprowadzona 15 sierpnia 1944 roku. W operacji uczestniczyły wojska amerykańskie, francuskie, brytyjskie oraz kanadyjskie.

Głodowa zimaW
Głodowa zima

Głodowa zima 1944-45 lub holenderski głód lub głód zimowy, znany w Holandii pod nazwą Hongerwinter lub pod nazwą angielską Dutch famine – określenie klęski głodu, jaka dotknęła Holandię okupowaną przez Rzeszę Niemiecką. Wydarzenia te miały miejsce pomiędzy 01.10.1944 a 05.05.1945.

Operacja Manna (1944)W
Operacja Manna (1944)

Operacja Manna – brytyjska operacja wojskowa przeprowadzona podczas II wojny światowej, między październikiem 1944 a styczniem 1945 roku. Jej celem było zapobieżenie przejęciu władzy w Grecji przez lewicowy Narodowy Front Wyzwoleńczy (EAM) w obliczu wycofywania się z tego kraju okupujących go wojsk niemieckich.

Masakra w Grotach ArdeatyńskichW
Masakra w Grotach Ardeatyńskich

Masakra w Grotach Ardeatyńskich – masowa egzekucja 335 Włochów i Żydów przeprowadzona przez funkcjonariuszy SS 24 marca 1944 w Grotach Ardeatyńskich na przedmieściach Rzymu. Zbrodni dokonano w odwecie za zamach na kolumnę niemieckiej policji Ordnungspolizei, przeprowadzony dzień wcześniej w Rzymie przez członków włoskiego ruchu oporu. Masakra w Grotach Ardeatyńskich stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych we Włoszech w czasie II wojny światowej.

Masakra w MalmedyW
Masakra w Malmedy

Masakra w Malmedy – zbrodnia wojenna popełniona na amerykańskich jeńcach wojennych i miejscowych cywilach przez zgrupowanie Waffen-SS w dniach 17–20 grudnia 1944 w okolicach Malmedy w Belgii. Zdarzenie to miało miejsce w czasie niemieckiej ofensywy w Ardenach.

Masakra w Sant’Anna di StazzemaW
Masakra w Sant’Anna di Stazzema

Masakra w Sant’Anna di Stazzema – pacyfikacja toskańskiej wsi Sant’Anna di Stazzema przeprowadzona przez Niemców 12 sierpnia 1944.

Operacja Mickey MouseW
Operacja Mickey Mouse

Operacja Mickey Mouse – przeprowadzona 15 października 1944 w Budapeszcie przez specjalny oddział spadochroniarzy niemieckich, dowodzonych przez Ottona Skorzenego. Jej celem było porwanie Miklósa, syna admirała Miklosa Horthyego, regenta i faktycznego dyktatora Węgier. Nazwa pochodzi od imienia syna, Miklosa, nazywanego zdrobniale "Miki".

Naloty na PragęW
Naloty na Pragę

Naloty na Pragę – amerykańskie ataki lotnicze na Pragę, będącą w czasie II wojny światowej stolicą Protektoratu Czech i Moraw.

Operacja CobraW
Operacja Cobra

Operacja Cobra – operacja wojskowa przeprowadzona w dniach 25-31 lipca 1944 roku w okolicach francuskiego miasta Saint-Lô przez amerykańską 1 Armię, mająca na celu przerwanie niemieckiej linii obrony i umożliwienie wojskom amerykańskim wydostanie się z Normandii.

Operacja PanzerfaustW
Operacja Panzerfaust

Operacja Panzerfaust – niemiecka operacja wojskowa przeprowadzona w czasie II wojny światowej, w dniach 15–16 października 1944 r. w Budapeszcie, mająca na celu zapobieżenie wycofaniu się Węgier z walki u boku III Rzeszy.

Operacja Rösselsprung (1944)W
Operacja Rösselsprung (1944)

Operacja Rösselsprung – nieudana niemiecka próba zgładzenia Josipa Broza Tity oraz zniszczenia Sztabu Naczelnego Wojska Ludowowyzwoleńczego i Oddziałów Partyzanckich Jugosławii.

Operacja SoczewicaW
Operacja Soczewica

Deportacja Czeczenów i Inguszów, znana również jako Aardach lub Operacja Soczewica – przymusowa deportacja całej ludności Wajnachów z Północnego Kaukazu do Azji Środkowej przeprowadzona przez władze sowieckie pomiędzy 23 lutego a 9 marca 1944 roku podczas II wojny światowej. Operacja została przeprowadzona na rozkaz ludowego komisarza spraw wewnętrznych Ławrientija Berii po zatwierdzeniu przez Józefa Stalina. Była częścią sowieckiego programu przymusowego osadnictwa i przesiedlenia ludności, który dotknął kilka milionów przedstawicieli nierosyjskich narodów i grup etnicznych Związku Sowieckiego w latach 1930–1950.

Plan MorgenthauaW
Plan Morgenthaua

Plan Morgenthaua – plan dotyczący przyszłości powojennych Niemiec opracowany przez Henry'ego Morgenthaua, amerykańskiego Sekretarza Skarbu.

Republika Alby (1944)W
Republika Alby (1944)

Republika Alby – krótkotrwałe państwo – miasto istniejące w Albie we Włoszech w okresie od 10 października do 2 listopada 1944 roku, utworzone przez włoskich partyzantów i zlikwidowane przez faszystów.

Tragedia żywocickaW
Tragedia żywocicka

Tragedia żywocicka – niemiecka zbrodnia dokonana w okresie II wojny światowej przez Niemców na ludności Żywocic i okolicznych wsi.

Walki na Bałtyku podczas II wojny światowejW
Walki na Bałtyku podczas II wojny światowej

Walki na Bałtyku podczas II wojny światowej – bitwy, które rozegrały się na obszarach Morza Bałtyckiego oraz w okolicach linii brzegowej, w latach 1939-1945.

Zamach 20 lipcaW
Zamach 20 lipca

Zamach 20 lipca – nieudany zamach stanu, mający na celu m.in. zabicie Adolfa Hitlera, przeprowadzony 20 lipca 1944 przez oficerów Wehrmachtu pod przywództwem pułkownika Clausa von Stauffenberga.

Zbrodnia w DistomoW
Zbrodnia w Distomo

Masakra w Distomo – zamordowanie przez żołnierzy 4. Dywizji Grenadierów Pancernych SS Polizei 218 mieszkańców greckiej wioski Distomo 10 czerwca 1944 roku. Miejsce to położone jest w zachodniej części pogórza Helikonu. Podobna zbrodnia miała miejsce w miasteczku Kalawrita, położonym na Peloponezie.

Zbrodnia w NemmersdorfW
Zbrodnia w Nemmersdorf

Zbrodnia w Nemmersdorf lub masakra w Nemmersdorf – mord cywilnej ludności niemieckiej we wsi Nemmersdorf w Prusach Wschodnich dokonany przez żołnierzy Armii Czerwonej 21 października 1944. Dokładna liczba ofiar jest przedmiotem sporów – według nowszych ustaleń wynosi 24–26 osób. Podawana dawniej liczba 65–73 ofiar została zawyżona w celach propagandowych. Dzięki machinie propagandowej Josepha Goebbelsa, a następnie okresowi zimnej wojny, który sprzyjał rozpowszechnianiu wersji propagandy nazistowskiej po zachodniej stronie żelaznej kurtyny wydarzenia z Nemmersdorf stały się symbolem zbrodni wojennych popełnionych przez Armię Czerwoną na niemieckiej ludności cywilnej Prus Wschodnich.