Agency for the Legal Deposit LibrariesW
Agency for the Legal Deposit Libraries

Agency for the Legal Deposit Libraries – agencja działająca w Wielkiej Brytanii i zajmująca się pozyskiwaniem egzemplarzy obowiązkowych w imieniu pięciu bibliotek, które zgodnie z prawem mogą otrzymać je, jeśli wyślą w ciągu roku wniosek do wydawcy o jego dostarczenie. Powstała w 2009 roku i mieści się w Edynburgu.

Bibliografia MałopolskiW
Bibliografia Małopolski

Bibliografia Małopolski – część ogólnopolskiego systemu bibliografii regionalnych, które pełnią funkcję uzupełniającą w odniesieniu do narodowych wykazów publikacji.

BibliotekarzW
Bibliotekarz

Bibliotekarz – pracownik biblioteki, pracownik zatrudniony zawodowo w bibliotekarstwie; tytuł i stanowisko w hierarchii służby bibliotecznej. Według przepisów unijnych osoba zatrudniona jako bibliotekarz musi mieć ukończone co najmniej studia licencjackie z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa.

BookcrossingW
Bookcrossing

Bookcrossing – idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

BroszuraW
Broszura

Broszura – wyrób poligraficzny o małej objętości, maksymalnie 3 arkusze drukarskie o treści informacyjnej, biznesowej lub propagandowej, adresowany do szerokiej publiczności. Jest to rodzaj druku łączonego.

Digitalizacja (bibliotekarstwo)W
Digitalizacja (bibliotekarstwo)

Digitalizacja, dygitalizacja, cyfryzacja, ucyfrowienie – wprowadzenie do pamięci komputera tradycyjnych, drukowanych lub rękopiśmiennych materiałów bibliotecznych lub archiwalnych w postaci danych cyfrowych metodą skanowania. Powstający w wyniku skanowania plik graficzny ma postać bitmapy i nie stanowi użytecznej postaci dokumentu cyfrowego, ponieważ:zajmuje nieproporcjonalnie dużo miejsca w stosunku do treści istotnej z punktu widzenia użytkownika nie pozwala na przeszukiwanie treści, w tym znalezienia określonej frazy tekstu lub wyodrębnienie ilustracji.

Drukarnia Biblioteczna KsiążnicaW
Drukarnia Biblioteczna Książnica

Drukarnia Biblioteczna "Książnica" to jedyne w Polsce przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji książek dla bibliotek. Działała w Katowicach w latach 1987–1993.

Karta tytułowaW
Karta tytułowa

Karta tytułowa – karta umieszczona na początku książki, zawierająca na pierwszej stronie:imiona i nazwiska autorów, głównych współtwórców publikacji, tytuł, podtytuł, drukarza w drukach pochodzących z XVI-XVIII w. (starodruki), nazwę wydawcy lub tzw. sygnet wydawniczy, miejsce i rok wydania.

Katalog bibliotecznyW
Katalog biblioteczny

Katalog – rejestr dokumentów bibliotecznych w sposób uporządkowany, ułatwiający ich odszukanie, podający ich cechy indywidualne i bibliograficzne oraz miejsce przechowywania.

Materiały biblioteczneW
Materiały biblioteczne

Materiały biblioteczne – dokumenty zawierające utrwalony wyraz myśli ludzkiej, przeznaczone do rozpowszechniania, niezależnie od nośnika fizycznego i sposobu zapisu treści, a zwłaszcza.

MikrofilmW
Mikrofilm

Mikrofilm – specjalny rodzaj materiału fotograficznego produkowany z reguły jako błona zwojowa o szerokości 8, 16, 35, 70 i 105 mm, na którym można rejestrować kontrastowe dokumenty o charakterze kreskowym, takie jak rysunki, druki tekstowe, schematy, plany itp. w pomniejszeniu do 1:200. Stosuje się również tzw. mikrofisze. Są to błony płaskie, na których ujęcia są rejestrowane równolegle w wielu rzędach.

NUKATW
NUKAT

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny, NUKAT – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich. Uruchomiony w 2002 roku. Znajdują się w nim opisy różnego typu publikacji: książek, czasopism, nagrań dźwiękowych, druków muzycznych, filmów, dokumentów kartograficznych, ikonograficznych czy dokumentów życia społecznego. Obecnie obejmuje zbiory 173 bibliotek.

Numerus currensW
Numerus currens

Numerus currens – kolejność wpisywania książek do inwentarza, czasem ich ustawienie w magazynie. Jest to sposób sygnowania i ustawiania zbiorów według numerów inwentarzowych. Numer pozycji, który dostaje obiekt wpisany do księgi inwentarzowej jest zarówno sygnaturą jak i oznaczeniem miejsca w magazynie. Ustawienie zbiorów według numerus currens związane jest z oznaczeniem formatu:jawnym – gdzie oznaczenie formatu jest elementem składowym sygnatury. Dla poszczególnych formatów rezerwowane są odrębne ciągi inwentarzowe. Sygnatura składa się z numeru inwentarzowego oraz cyfrowego lub literowego oznaczenia formatu, np. 123456 II . zachodzącym, gdy w księgozbiorze mogą istnieć sygnatury różniące się tylko formatem, tj. 123456 II i 123456 III niezachodzącym, gdy oznaczenie formatu jest niezależne od numerus currens i powyższy przypadek jest niedozwolony. utajonym – sygnatura nie zawiera oznaczenie formatu. Obiekty wpisywane są do księgi w jednym ciągu numeracji dla wszystkich formatów. Występuje z ustawieniem działowym lub systematycznym.

Online Computer Library CenterW
Online Computer Library Center

Online Computer Library Center, Inc. (OCLC) – według definicji zamieszczonej na oficjalnej stronie internetowej:

Ośle uszyW
Ośle uszy

Ośle uszy — w terminologii bibliotekarskiej pojęcie określające pozaginane rogi kartek, będące przejawem nieumiejętnego posługiwania się książką.

PolonikW
Polonik

Polonik – dokument piśmienniczy, przedmiot lub miejsce (cmentarz) pochodzenia polskiego, bądź tematycznie związana z Polską, które znajduje się w kraju lub za granicą.

Jerzy RatajewskiW
Jerzy Ratajewski

Jerzy Ratajewski – polski bibliotekoznawca, bibliotekarz, profesor zwyczajny Uniwersytetu Śląskiego. Współtwórca bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim.

RubrykowanieW
Rubrykowanie

Rubrykowanie – termin używany w książce rękopiśmiennej, jest to przekreślanie niektórych liter kreskami z czerwonej farby lub pisanie niektórych liter czerwoną barwą. Osoba wykonująca tę pracę nazwana była rubrykatorem[potrzebny numer strony].

StacjonariuszW
Stacjonariusz

Stacjonariusz (stationarius) – średniowieczny handlarz uniwersytecki pełniący jednocześnie funkcje bibliotekarza, księgarza i wydawcy dla kopii ksiąg rękopiśmiennych.

Stopka redakcyjnaW
Stopka redakcyjna

Stopka redakcyjna (wydawnicza), impressum – informacja o składzie redakcji, adresie, telefonach, adresie e-mail itp. Stopka jest wyodrębniona graficznie i umieszczana zwykle u dołu ostatniej kolumny czasopisma. Stopką redakcyjną (wydawniczą) nazywa się także dane wydawnicze i drukarskie, znajdujące się zwykle na odwrocie strony tytułowej lub na końcu książek.

System Biblioteczny MATEUSZW
System Biblioteczny MATEUSZ

System Biblioteczny MATEUSZ – program biblioteczny służący do katalogowania materiałów bibliotecznych (książek, czasopism, filmów, programów komputerowych, płyt muzycznych, książek mówionych, rejestracji wypożyczeń, prowadzenia i utrzymywania centralnej bazy danych czytelników zarejestrowanych w bibliotece i jej placówkach filialnych, wspomagania innych operacji towarzyszących

Système Universitaire de DocumentationW
Système Universitaire de Documentation

SUDOC – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

Tydzień BibliotekW
Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek – ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.

Tydzień Otwartego DostępuW
Tydzień Otwartego Dostępu

Tydzień Otwartego Dostępu – coroczne wydarzenie z dziedziny komunikacji naukowej poświęcone otwartemu dostępowi do nauki i tematom pokrewnym. Tydzień obchodzony jest globalnie zarówno online, jak i offline; odbywa się w październiku każdego roku. Typowe wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia to dyskusje, seminaria, webinaria, akcje promocyjne, sympozja i uroczyste ogłoszenia o wdrożeniu otwartego mandatu lub o innych ważnych osiągnięciach dotyczących otwartego dostępu do nauki. Przykładowo angielskie Royal Society w czasie Open Access Week 2011 ogłosiło, że opublikuje zdigitalizowane wersje prac z okresu 1665–1941.

Zbiory Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Uniwersyteckiej w ToruniuW
Zbiory Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

Zbiory Dokumentów Życia Społecznego – zespoły obiektów wydzielone z ogólnych zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu 16 marca 1974, gromadzone, opracowywane, udostępniane i przechowywane przez Sekcję Dokumentów Życia Społecznego, jedną z siedmiu agend Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki.

Zbiory specjalneW
Zbiory specjalne

Zbiory specjalne – materiały biblioteczne, które z różnych powodów są traktowane inaczej niż zwykłe druki. Zbiory specjalne dzielą się na: tradycyjne i współczesne.