
Walter Andrae – niemiecki archeolog, architekt, wykładowca i muzeolog. Badacz starożytnego Bliskiego Wschodu; prowadził prace wykopaliskowe na terenie Mezopotamii, m.in. na takich stanowiskach, jak Babilon i Aszur.
Adalbert Bezzenberger – niemiecki językoznawca, indolog, bałtysta, archeolog oraz etnograf. Wykładowca na uniwersytetach w Królewcu i Getyndze.

Heinrich Karl Brugsch - niemiecki egiptolog, profesor uniwersytetu w Getyndze.

Heinrich Brunn – niemiecki archeolog i profesor akademicki.

Johann Gustav Gottlieb Büsching – niemiecki historyk literatury i sztuki, historyk, archeolog i etnograf, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, właściciel zamku Grodno, założyciel pierwszego publicznie dostępnego muzeum we Wrocławiu.

Ernst Curtius – niemiecki archeolog i historyk.

Dörpfeld Wilhelm – archeolog niemiecki, znawca architektury starożytnej Grecji.

Robert Dorr – niemiecki historyk, matematyk i prekursor archeologii w Elblągu.

Georg Moritz Ebers – niemiecki egiptolog i powieściopisarz.

Bruno (Alfred) Ehrlich – niemiecki archeolog, historyk i kierownik Muzeum Miejskiego działający w Elblągu, przewodniczący Elbląskiego Towarzystwa Starożytności.

Ernst Wilhelm Förstemann – niemiecki historyk, językoznawca, bibliotekarz, archeolog.

Carl Johann Fredrich – niemiecki archeolog, historyk sztuki, filolog klasyczny, nauczyciel, autor licznych prac na temat starej zabudowy Szczecina.

Leo Wiktor Frobenius – niemiecki etnolog, archeolog i afrykanista. Jedna z ważniejszych postaci w niemieckiej etnografii oraz jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie sztuki prehistorycznej, zwolennik dyfuzjonizmu. Przedstawiciel szkoły kulturowo-historycznej. Wprowadził pojęcie kręgu kulturowego (Kulturkreise). Jako jeden z pierwszych, prowadził systematyczne badania Afryki. Wyróżnił sześć głównych kultur afrykańskich, wskazując ich związki historyczne z kulturami basenu Morza Śródziemnego, zachodniej Azji, Indii i Melanezji.

Adolf Furtwängler – niemiecki archeolog, profesor uniwersytecki, historyk sztuki i dyrektor muzeum; ojciec dyrygenta i kompozytora Wilhelma Furtwänglera, dziadek archeologa Andreasa Furtwänglera.

Franz Botho Graef − niemiecki archeolog i historyk sztuki, syn malarza Gustava Graefa i brat malarki Sabine Lepsius. Wykładowca na uniwersytecie w Jenie w latach 1904-1917.

Georg Friedrich Grotefend – niemiecki epigrafik i lingwista.

Carl Humann – niemiecki inżynier i archeolog-samouk.

Ferdinand Keller – archeolog, przewodniczący Towarzystwa Antykwarycznego w Zurychu.

Robert Johann Koldewey – niemiecki architekt i archeolog, sławę przyniosły mu prowadzone przez niego wykopaliska w Babilonie, których celem było przebadanie całości miasta.

Gustaf Kossinna – niemiecki lingwista, profesor archeologii na Friedrich-Wilhelms-Universität w Berlinie oraz twórca „metody etnicznej”. Zajmował się głównie problematyką pochodzenia i rozprzestrzeniania się Germanów. Był on zgermanizowanym Mazurem.

Karl Richard Lepsius – niemiecki egiptolog i filolog, profesor uniwersytetu w Berlinie, dyrektor Muzeum Egipskiego i Biblioteki Królewskiej w Berlinie. Uważany za twórcę systematyki dziejów starożytnego Egiptu.

Karl Otfried Müller – niemiecki filolog klasyczny i archeolog, w badaniach historii i kultury antycznej uwzględniał wiele aspektów – od religii i mitologii, przez archeologię i filologię, po filozofię i prawo – przez co uważany był za jednego z najważniejszych badaczy starożytności w I poł. XIX w. na terenie Niemiec.

Hermann Parzinger, – niemiecki archeolog i prehistoryk.

Friedrich August Otto Puchstein – pruski archeolog klasyczny, wykładowca i historyk architektury.

Maria Reiche, właśc. Victoria Maria Reiche-Grosse Newmann – niemiecka matematyczka oraz archeolog, znana z badań rysunków z Nazca. Do Peru przyjechała jako guwernantka w 1932. Zafascynowana rysunkami na równinie Nazca poświęciła się badaniu i walce o ochronę tych znaków. W 1992 przyjęła obywatelstwo peruwiańskie.

Carl Robert – niemiecki filolog klasyczny i archeolog, (1850—1922), profesor w Halle, napisał: „Bild und Lied” (1881), „Archäologische Märchen” (1886), „Studien zur Ilias” (1901), „Pausanias als Schriftsteller” (1909), „Die Masken der neuern attischen Komèdie” (1911), „Oidipus, die Geschichte eines poetischen Stoffes” (1915), „Archäologische Hermeneutik” (1919) i in. Od 1882 współwydawca „Hermesa”.

Johann Ludwig Heinrich Julius Schliemann – niemiecki archeolog-amator, odkrywca Troi, Myken i Tyrynsu.
Eduard Georg Seler – niemiecki amerykanista i paleontolog.

Ludwig von Sybel – niemiecki archeolog i historyk sztuki; syn historyka i polityka Heinricha von Sybela.

Max Uhle – niemiecki archeolog, prowadzący wykopaliska archeologiczne w Peru, Chile, Ekwadorze i Boliwii.

Joseph Wilpert – niemiecki naukowiec pochodzenia polskiego, ksiądz katolicki, badacz archeologii chrześcijańskiej.

Johann Joachim Winckelmann – niemiecki historyk sztuki i archeolog.

Hugo Winckler – niemiecki archeolog i historyk, odkrywca stolicy państwa hetyckiego (Hattusa) na terenach obecnej Turcji.

Paul Alan Yule, archeolog i wykładowca akademicki w Heidelbergu.