
Arkusik – forma wydawnicza znaczków pocztowych, zawierająca do 16 znaczków identycznych lub różnych, ale nie mniej niż 5 identycznych. Często występuje z przywieszkami lub marginesami z napisami okolicznościowymi.

Arkusz sprzedażny – arkusz papieru zawierający około od 25 do 240 perforowanych lub ciętych, jednolitych (zazwyczaj) znaczków.

Błędnodruk – nazwa znaczka lub całostki z błędem drukarskim, powstałym w wyniku nieprawidłowo wykonanej czynności w czasie produkcji, nie wykrytym przez kontrolę i wprowadzonego do sprzedaży. Najczęściej są to przesunięcia całości lub części nadruków i napisów. Zdarzają się też odwrócone rysunki lub napisy, a także błędy w: kolorystyce, rodzaju użytego papieru, perforacji i gumowaniu.

Całostka pocztowa – druk pocztowy opatrzony wydrukowanym na nim znakiem opłaty, upoważniający do uzyskania usługi pocztowej określonej taryfą pocztową.
Całość pocztowa – kompletna koperta, list składany, kartka pocztowa ze znaczkiem, stemplem pocztowym. Niekiedy z nalepkami, stemplami pomocniczymi, tranzytowymi, docelowymi, stemplami lub adnotacjami cenzury, kontroli celnej.

Datowanie znaczków – umieszczanie na znaczkach pocztowych roku wydania w obszarze zadrukowanym lub na jego marginesie. Na rysunku po raz pierwszy pojawił się na afgańskich "Tygrysach". Od 1972 r. polskie znaczki posiadają rok wydania na marginesie.

Dopłata – zapłata pobierana przez pocztę za dostarczenie przesyłki, która nie została opłacona lub była niedostatecznie opłacona. Dopłata jest uiszczona w gotówce lub w postaci znaczków dopłaty.

Dziurkowanie – opatrzenie znaczków i całostek dziurkami – jedną lub wieloma – układającymi się w inicjały, napisy, znaki lub symbole.

Erka – filatelistyczna nazwa pocztowa, oznaczająca znak polecenia z literą R, czyli międzynarodowy znak polecenia pocztowego.

FDC – koperta z naklejonym znaczkiem pocztowym, ostemplowana w pierwszy dzień obiegu znaczka. Koperta i stempel mają zazwyczaj napisy nawiązujące do pierwszego dnia obiegu znaczka.
Frankatura mechaniczna – znak pocztowy odbity przez maszynę frankującą bezpośrednio lub pośrednio na przesyłce pocztowej zawierający znak opłaty, datownik i napis.

Hawid – dwuwarstwowy pasek foliowy chroniący znaczki przed uszkodzeniem. Obie warstwy folii są trwale złączone, przynajmniej z jednej strony. Najczęściej spotyka się hawidy z tylną warstwą koloru białego, czarnego lub przezroczystą.
Ilustrowana karta pocztowa – karta pocztowa z fotografią, rysunkiem lub reprodukcją umieszczoną na:stronie adresowej, części strony nieadresowej, całej stronie nieadresowej.

Kancera – w filatelistyce określenie uszkodzonego bądź zniszczonego znaczka.

Klaser (wkładnik) – rodzaj albumu, w którym kolekcjonerzy umieszczają drobne, płaskie obiekty. Najczęściej stosowany do znaczków pocztowych; istnieją także klasery do monet, kopert, pocztówek, kart i podobnych obiektów.

List – gatunek piśmiennictwa, lub w innym ujęciu teoretycznym - literatury stosowanej. Pisemna wiadomość wysyłana przez jedną osobę (nadawcę) do drugiej (adresata). Sztuka pisania listów to epistolografia.

List przedznaczkowy – rodzaj przesyłki pocztowej, która była użyta w obrocie pocztowym przed ukazaniem się pierwszych znaczków pocztowych na danym obszarze. Listy przedznaczkowe w zależności od okresu z jakiego pochodziły, zawierały różne adnotacje lub stemple określające czas i miejsce nadania, uiszczoną opłatę, ciężar, zawartość i tym podobne.

Listownik – całostka pocztowa używana w celu korespondencji jako list bezkopertowy, który po zagięciu boku (boków), pozwala na jego zamknięcie i wysłanie. Na stronie zewnętrznej znajduje się wydrukowany znak opłaty i tekst, a na stronie wewnętrznej czasami tekst. Była to bardzo popularna forma w drugiej połowie XIX wieku – ograniczała koszty wysyłania wiadomości. Listownik AQ uważa się za pierwszy w historii, został wydany w 1608 roku i przedstawiał herb Wenecji. Listownik jako całostkę po raz pierwszy wprowadzono w Wielkiej Brytanii według projektu Williama Mulready'ego o nominale 1 i 2 pensy.

Miejscownik – stempel pocztowy eksploatacyjny, tuszowy, z nazwą miejscowości bez daty, może zawierać numer placówki, bliższe oznaczenie miejscowości, oznaczenie placówki, emblemat, ozdobnik. Miejscownikiem może być także stempel zawierający nazwę skrótową, inicjał lub numer miejscowości.

Nadruk – pojęcie z zakresu filatelistyki – występuje w postaci tekstu, niekiedy z rysunkami. Celem nadruku może być zmiana przynależności pocztowej, zmiana charakteru znaczka lub całostki, zmiana waluty nominału, zmiana wartości nominalnej, utworzenie wydań dobroczynnych, ograniczenie obrotu do określonego obszaru itd.

Perforacja − otwory wykonane w jakimś materiale, spełniające różne funkcje, np. ułatwienie przesuwania, odrywania, wpinania w segregator, mocowania itp.

Podlepka – specjalny pasek najczęściej przeźroczystego pergaminu lub papieru służący do mocowania znaczka pocztowego w albumie. Podlepka przyklejana jest do znaczka od strony kleju a następnie mocowana w albumie, na karcie lub w zeszycie wymiennym.

Próba znaczka – odbitka wykonana z pojedynczej kliszy lub pełnej formy drukarskiej.

Przywieszka – pole przylegające do znaczka pocztowego mające co najmniej jeden bok równy bokowi tego znaczka.

Pustopole – niezadrukowana część arkusza sprzedażnego, wielkości znaczka.

Stempel okolicznościowy – stempel pocztowy stosowany z okazji organizowanych imprez, jubileuszy, targów, wystaw itp. Używany jest zazwyczaj przez jedną lub kilka placówek pocztowych wyznaczonych do jego rozpowszechniania. Jest on większy od codziennego stempla pocztowego, z okolicznościowym napisem i najczęściej rysunkiem propagującym dane wydarzenie. Najstarszy znany stempel pochodzi z Wielkiej Brytanii z roku 1851.

Tête-bêche (tetbeszka) – para znaczków, z których jeden jest obrócony do góry nogami w stosunku do drugiego. Tetbeszka może być pionowa lub pozioma.

Walor filatelistyczny – przedmiot kolekcjonerski wchodzący w zakres zainteresowania filatelistyki.

Ząbkomierz – przyrząd służący do mierzenia ząbkowania znaczków pocztowych.

Ząbkowanie – cecha brzegów znaczka pocztowego, która jest wynikiem rozerwania perforacji arkusza przy wyrwaniu z niego znaczka.
Zeszyt znaczkowy – forma wydawania znaczków pocztowych.

Znaczek dopłaty pocztowej – znaczek używany jako potwierdzenie zapłaty całości lub brakującej części należnej opłaty pocztowej. Koszty dopłaty ponosi odbiorca przesyłki.

Znaczek paszportowy – podobny do znaczka pocztowego albo skarbowego dowód wniesienia stosownej opłaty, w tym wypadku opłaty paszportowej będącej rodzajem podatku, służącego do pokrycia kosztów wyprodukowania książeczki paszportowej oraz kosztów wystawienia paszportu.

Znaczek pocztowy – znak pocztowy, służący jako środek uiszczenia opłaty za usługi pocztowe. Przeważnie jest w postaci małego papierowego prostokąta przyklejanego do koperty.

Znaczek skarbowy – forma uiszczenia opłaty skarbowej za pomocą znaku przypominającego znaczek pocztowy.

Znak wodny (filigran) – charakterystyczny obraz widzialny w świetle przechodzącym, uzyskiwany w trakcie produkcji papieru. Jest widoczny dzięki zróżnicowanej grubości warstwy papieru lub zagęszczeniu włókien. Obecnie stosowany głównie jako zabezpieczenie druku np. w banknotach.