
Ahmadijja – ruch reformatorski w islamie założony przez muzułmanina Mirzę Ghulama Ahmada z Qadian (1839–1908) (Pendżab), który ogłosił się mahdim i powtórnie przybyłym Jezusem, później zaś także inkarnacją Kryszny. Ruch w 1900 roku został oficjalnie uznany przez władze brytyjsko-indyjskie.
Aum Shinrikyō ; polska nazwa: „Aum – Najwyższa Prawda” ; obecna nazwa: „Aleph” – japońska sekta religijna założona w 1987 przez Shōkō Asaharę. W marcu 1995 roku mała grupa członków sekty dokonała w tokijskim metrze zamachu przy pomocy sarinu. Śmierć poniosło 12 osób, a blisko 6 tys. odniosło poważne obrażenia z powikłaniami na długie lata.

Czondoizm lub czundoizm – synkretyczna religia koreańska łącząca w sobie elementy taoizmu, konfucjanizmu, buddyzmu i chrześcijaństwa.

Eckankar - ruch religijny założony w 1965 przez dziennikarza i pisarza Paula Twitchella.

Falun Gong – chińska praktyka duchowa, która łączy medytację i ćwiczenia Qi Gong z filozofią moralną opartą na zasadach Prawdy (Zhen), Życzliwości (Shan) i Cierpliwości (Ren).
Gedatsu-kai – stowarzyszenie religijne, japoński nowy ruch religijny powstały na początku XX wieku, stanowiący syntezę buddyjskiej szkoły shingon i shintō. Główny ośrodek religijny ruchu (dōjō) mieści się w Kitamoto w prefekturze Saitama.

Max Heindel, właśc. Carl Louis von Grasshoff – okultysta, astrolog i mistyk odwołujący się do chrześcijaństwa. Założyciel Towarzystwa Różokrzyża.

Jediizm lub Religia Jedi – jeden z tzw. nowych ruchów religijnych, oparty na pojęciu Jedi, zaczerpniętym z uniwersum Gwiezdnych wojen.
Kaodaizm – monoteistyczna religia wietnamska.

Kōfuku-no-Kagaku – nowy ruch religijny, założony w Japonii w 1986 roku. Organizacja sama sobie przypisuje kilka milionów wyznawców, rzeczywista ich liczba waha się jednak między 100 a 300 tysięcy.

Konkō-kyō – jeden z nowych ruchów religijnych, powstałych w XIX wieku w Japonii na bazie shintō. Obecnie do Konkō-kyō należy 400 000 członków. Główny ośrodek religijny mieści się w Okayamie, posiada też swoje wspólnoty poza Japonią, m.in. w San Francisco. Podstawowym tekstem religijnym Konkō-kyō jest Tenchi Kakitsuke.

Kościół Jedności jest ruchem religijnym w ramach większego ruchu Nowej Myśli.

Ruch pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego – nowy ruch religijny założony w 1954 roku w Seulu przez Sun Myung Moona, zwany w skrócie Kościołem Zjednoczeniowym.

Królestwo Niebios - powstała w połowie lat osiemdziesiątych wspólnota religijna.

Księga Urantii – dzieło o charakterze duchowym i filozoficznym, którego tematyka obejmuje Boga, nauki przyrodnicze, religię, historię, filozofię oraz przeznaczenie. Księga ta powstała w Chicago w latach 1924–1955. Pośród wielu poruszanych tematów, księga rozpisuje się o pochodzeniu życia i jego znaczeniu, opisuje miejsce człowieka we wszechświecie, omawia stosunek łączący Boga z człowiekiem, a także przedstawia szczegółową biografię Jezusa z Nazaretu. Dzieło to planetę Ziemię nazywa „Urantią”. Księga zawiera ponad dwa tysiące stron, składa się z przedmowy i 196 przekazów, pogrupowanych w cztery części:. Urantia Foundation po raz pierwszy opublikowała “Księgę Urantii” w roku 1955 w języku angielskim. Przetłumaczono ją na wiele języków, w tym na język polski Odkąd księga jest w domenie publicznej (2001) inne organizacje, np Urantia Book Fellowship pod nazwą Uversa Press, także drukują księgę. Kopie księgi można znaleźć w wielu miejscach w Internecie, także w formie audiobooków. Dostępny jest także pełny skan oryginału z 1955 r.

La Luz del Mundo – denominacja z siedzibą w Guadalajarze. Kościół ma pentekostalny rodowód i jest dziełem charyzmatycznego przywódcy: Eusebio Joaquín Gonzalez, znanego jako „Aaron Apostoł”, który założył kościół w 1926 roku. Od roku 1964 kościołem dowodzi jego syn Samuel Joaquín Flores, znany jako "sługa Boży". Wedle oficjalnych danych kościoła, liczy on ponad 5 milionów wyznawców, z czego 1,5 miliona w mieście Meksyk, jednak według zewnętrznych źródeł ma mniej niż 1 milion. Kościół nie uznaje Trójcy, w związku z czym nie można go zaliczyć do kościołów protestanckich.

Lectorium Rosicrucianum – nowy ruch religijny działający w Europie i Ameryce Północnej, odwołujący się do tradycji różokrzyża. Liczy około 15 tysięcy członków.

Mexicayotl – ruch dążący do odrodzenia rdzennej religii, filozofii i tradycji starożytnego Meksyku wśród współczesnego meksykańskiego społeczeństwa.

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny, powszechnie znane jako Hare Kryszna – hinduistyczna tradycja religijna określana jako gaudija wisznuizm wywodząca się z Bengalu Zachodniego i nauk Ćajtanji Mahaprabhu. Na Zachodzie nurt został spopularyzowany przez Bhaktivedantę Swamiego Prabhupadę, pierwszy ośrodek misyjny poza Indiami założony został przez Bhaktivedantę Swamiego w Nowym Jorku w roku 1966. W Polsce MTŚK zostało oficjalnie zarejestrowane i wpisane pod numerem 30 do „Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dnia 31 stycznia 1990. W 2017 roku liczyło w Polsce 2388 członków, 333 duchownych i 24 ośrodki.

Misjonarski Kościół Kopimizmu, ang. the Missionary Church of Kopimism – religia zarejestrowana w Szwecji jako związek wyznaniowy. Założycielem jest Isak Gerson. Podstawą religii jest założenie, że największą cnotą jest kopiowanie.

Naród Islamu – ruch separatystyczno-religijny Afroamerykanów.

Osho, Bhagwan Shree Rajneesh właśc. Rajneesh Chandra Mohan Jain – hinduski guru. Założyciel ruchu religijnego Neo-Sannyas.

Pejotyzm – synkretyczna religia kultywowana przez Native American Church, łącząca chrześcijaństwo, tradycyjne indiańskie kulty i sakramentalne spożycie pejotlu. Pejotyzm powstał pod koniec XIX wieku i rozprzestrzenił się wśród Indian Ameryki Północnej, przyczyniając się – jako ruch adaptacji – do odnowy moralnej plemion i powstania więzi panindiańskich. Stanowi najliczniejszy rodzimy ruch religijny wśród Indian Północnoamerykańskich. W 1996 liczbę wiernych szacowano na 250 tys.

PL Kyōdan, Perfect Liberty Kyōdan - japoński ruch religijny, którego twórcą był w 1924 r. Tokuharu Miki (1871-1938). Doznał on objawień, ukazujących mu boską rolę Buddy i shintoistycznej bogini Amaterasu. Wspólnota naucza, że życie jest sztuką wskazującą, jak osiągać pełnię radości. Głosi także powszechny pokój na świecie. Do ruchu należy ponad 1 mln członków.

Rātana – synkretyczny maoryski nowy ruch religijny o charakterze religijno-politycznym, działający w Nowej Zelandii. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców.

Reiyū-kai – japoński nowy ruch religijny wywodzący się z tradycji buddyzmu Nichirena, powstały w latach 20. XX wieku.

Rekonstrukcjonizm celtycki, rzadziej rodzimowierstwo celtyckie lub celtyckie pogaństwo rekonstrukcjonistyczne – rekonstrukcjonistyczne podejście w obrębie celtyckiego neopogaństwa, przedkładające zgodność historyczną ponad eklektyzm, jaki można znaleźć w wielu formach neodruidyzmu. Jest to ruch dążący do rekonstrukcji i ożywienia we współczesnym celtyckim kontekście kulturalnym predchrześcijańskich religii celtyckich.
Rodzimowierstwo bałtyjskie, rzadziej bałtyjskie neopogaństwo – kategoria autochtonicznych ruchów religijnych, rewitalizujących religię Bałtów wśród współczesnych społeczeństw bałtyjskich. Ruchy te sięgają początkami XIX wieku i zostały stłumione pod hegemonią Związku Radzieckiego; po jego upadku wznowiły działalność i rozkwitły wraz z przebudzeniem etnicznej i kulturowej tożsamości ludów bałtyckich, zarówno w ich krajach, jak i wśród społeczności emigrantów bałtyckich. Jednym z pierwszych ideologów odrodzenia religijnego Bałtów był poeta i filozof litewski z Prus, Vydūnas.

Świątynia Ludu znana również pod pełną nazwą Świątynia Ludu Uczniów Chrystusa – sekta religijna, założona przez Jamesa Jonesa w 1956 w Indianapolis i przeniesiona w 1965 do Kalifornii. W szczytowym okresie popularności do sekty należało około 30 tysięcy osób, dysponowała ona majątkiem ok. 15 mln dolarów, a jej przywódca Jim Jones dla wyznawców kultu stanowił bezwzględny autorytet moralny. Sekta upadła w wyniku zbiorowej śmierci ponad 900 osób 18 listopada 1978 w ośrodku sekty w Gujanie.

Tenri-kyō – jeden z nowych ruchów religijnych, powstałych w XIX wieku w Japonii na bazie shintō.
Tenshō Kōtai Jingūkyō , inaczej Odoru shūkyō – wywodzący się z Japonii nowy ruch religijny, zawierający połączenie motywów zaczerpniętych z shintō, buddyzmu, chrześcijaństwa i konfucjanizmu. Liczy około 400 tysięcy wyznawców.

Martinus Thomsen – duński pisarz, filozof i mistyk.
Tiandijiao – nowy ruch religijny powstały w 1985 roku na Tajwanie. Jedna z wyznawanych tam religii.

Tołstoizm – doktryna i ruch społeczno-religijny zrodzone w Rosji pod koniec XIX i na początku XX w. pod wpływem poglądów filozoficzno-religijnych Lwa Tołstoja.
True Buddha School – ruch religijny bazujący na naukach buddyzmu założony w XX wieku przez Lu Sheng-yen wzbogacony o praktyki z taoizmu i wadżrajany.

Xuanyuanjiao – nowy ruch religijny, powstały na Tajwanie po II wojnie światowej. Jedna z wyznawanych tam religii.

Yiguandao lub Tiandao – wywodzący się z Chin synkretyczny nowy ruch religijny, stanowiący obecnie trzecie co do wielkości wyznanie na Tajwanie. Pomimo silnego zakorzenienia w kulturze chińskiej, aspiruje do miana religii uniwersalnej.