
Operacja Achilles – operacja prowadzona w dniach 6 marca – 30 maja 2007 w afgańskich prowincjach Helmand i Herat przez siły ISAF, przeciwko talibom. Operacja była największą zbrojną akcją przeprowadzoną przez NATO w Afganistanie od inwazji 7 października 2001. W operacji brało udział 80 polskich komandosów z GROM-u, którzy głównie przeczesywali kryjówki Talibów.
Bitwa o Tora Bora – starcie w Afganistanie w grudniu 2001 roku, podczas pierwszych etapów wojny rozpoczętej przez USA po zamachach z 11 września. Celem operacji wojsk USA oraz ich sojuszników było schwytanie lub zabicie lidera Al-Kaidy, Osama bin Ladena, ukrywającego się w kompleksie jaskiń Tora Bora. Mimo pokonania sił talibów i Al-Kaidy cel ten nie został zrealizowany.

Bitwa pod Arghandab – bitwa w dniach 18–19 czerwca 2008, która była kierowana przez NATO-ISAF pod kryptonimem Operacja IBRAT, skierowana przeciwko Talibom w odwecie za wyzwolenie więzienia w Kandaharze.

Bitwa pod Kamdesh – starcie wojskowe pomiędzy siłami amerykańskimi w ramach międzynarodowych sił ISAF oraz siłami afgańskimi, a oddziałem Talibów, do którego doszło 3 października 2009 w miejscowości Kamdesh w Nuristanie. Była to najkrwawsza bitwa w Afganistanie od czasu bitwy pod Wanat.

Bitwa pod Pandżwai – bitwa, w której siły ISAF z udziałem Kanady i armii Afganistanu wspierane przez niewielkie oddziały z Holandii i Wlk. Brytanii, walczyły przeciwko talibom na przełomie września i października 2006.

Bitwa pod Uzbin – starcie wojskowe międzynarodowych sił ISAF a bojówką talibańską w dolinie Uzbin, leżący w dystrykcie Surobi, 19 sierpnia 2008.

Bój o wzgórze 3234 – jeden z epizodów walk podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie; potyczka o wzgórze panujące nad strategiczną drogą (magistralą) do miasta Chost. Stoczona pomiędzy żołnierzami radzieckiej 9 kompanii 345 wydz. pułku powietrznodesantowego a mudżahedinami afgańskimi podczas operacji Magistrala w 1988 roku.

Bój w Dolinie Hazara lub zagłada 1. batalionu 682. pułku zmotoryzowanego – jeden z epizodów walk podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie w czasie którego, 30 kwietnia 1984, wykonując zadania operacji „Panczszir-84” radziecki batalion piechoty zmotoryzowanej został zaatakowany i rozbity przez mudżahedinów Szaha Masuda w Dolinie Hazara.

Bój w przełęczy Marawara lub zagłada marawarskiej kompanii – jeden z epizodów walk podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie, w czasie którego 21 kwietnia 1985 kompania radzieckiego specnazu wpadła w zasadzkę mudżahedinów w przełęczy Marawara koło osady Sangam.

Bitwa pod Chorą – odbyła się w dniach 15–19 czerwca 2007, w prowincji Oruzgan pod miejscowością Chora. Walka toczyła się między siłami ISAF: Stany Zjednoczone, Holandia, Australia i wspomagającą milicją afgańską, a talibami.
Operacja „Czerwony Sztylet” – 18-dniowa kampania wojskowa skierowana przeciwko Talibom w afgańskiej prowincji Helmand. Nazwa operacji została oznaczona przez dowództwo brytyjskiej 3 Commando Brigade. Łącznie w walkach wzięło udział 1500 żołnierzy brytyjskich wspartych 140-osobowym kontyngentem estońskim, siłami duńskimi oraz oddziałami armii afgańskiej.

Operacja Hammer – operacja prowadzona przez NATO w Afganistanie w południowej prowincji Helmand w dniach 24 lipca – 1 listopada 2007.

Kampania w prowincji Helmand – szereg operacji prowadzonych przez ISAF w afgańskiej prowincji Helmand. Ich celem jest przejęcie kontroli nad prowincją, która jest znana jako wielka twierdza talibów, a także centrum produkcji opium. Rozmieszczenie międzynarodowych sił, głównie brytyjskich w prowincji Helmand był to trzeci etap ISAF w Afganistanie w walce z talibami. Do początku kampanii, czyli 4 czerwca 2006 w prowincji była tylko ograniczona liczba wojska ISAF.

Bitwa pod Lashkagar - starcie bojowe pomiędzy siłami ISAF a Talibami do którego doszło 29 marca 2006.

Operacja „Meduza” – operacja wojskowa międzynarodowych sił ISAF przeciwko Talibom w Afganistanie, trwająca od 2 do 17 września 2006. Celem operacji było rozbicie grup partyzanckich Talibów i wyparcie ich z południowych prowincji kraju.

Bitwa pod Musa Qala − odbyła się w dniach 7 grudnia − 12 grudnia 2007 w prowincji Helmand w miejscowości Musa Qala. Bitwa toczyła się między siłami ISAF, a talibami
Operacja Eagle’s Summit – operacja wojskowa prowadzona w 2008 przez siły ISAF oraz afgańskich żołnierzy. Jej celem było bezpieczne przetransportowanie 220-tonowych turbin do zapory Kajaki w prowincji Helmand. Zakończona sukcesem, była jedną z największych operacji logistycznych prowadzonych przez British Army po II wojnie światowej. Nazwa operacji pochodzi od orła widniejącego na insygniach 16. Brygady Powietrznej.

Operacja Gniew Kobry – operacja rozpoczęta 4 grudnia 2009 przez amerykańskich marines, wspieranych przez wojska brytyjskie oraz afgańskich żołnierzy i policjantów, w afgańskiej prowincji Helmand, prowadzona przeciwko działającym tam Talibom.

Operacja Karez – operacja wojskowa przeprowadzona w dniach 13 maja 2008-23 maja 2008 przez ISAF z udziałem wojsk norweskich i niemieckich wspieranych przez siły rządowe w Afganistanie przeciwko talibom. Celem operacji było wyeliminowanie obecności talibów, którzy mieli rządzić w Badghis (prowincja) w następstwie operacja Harekate Yolo z koniec 2007. Nazwa operacji pochodzi od afgańskiego słowo kareez, który jest stosowany system zarządzania wodą, aby zapewnić niezawodne dostawy wody do nawadniania i osiedli ludzkich w gorące, suche i półpustynne klimatach.

Magistrala – kryptonim największej operacji wojskowej przeprowadzonej przez Armię Radziecką przeciwko partyzantom (mudżahedinom) w czasie wojny w Afganistanie.

Operacja Musztarak – operacja sił afgańskich i międzynarodowych sojuszu ISAF przeciwko afgańskim talibom w prowincji Helmand rozpoczęta 13 lutego 2010. Walki koncentrują się w dystryktach Nad Ali i Laszkargah, a głównym celem operacji jest odbicie miasta Mardża z rąk talibskich. Do walk przeciwko ok. 2000 rebeliantom przystąpiło ok. 15000 żołnierzy koalicji. Jest to największa operacja wojsk międzynarodowych w Afganistanie od 2001.

Panczszir-82 – kryptonim radzieckiej operacji przeciwpartyzanckiej przeprowadzonej w dolinie Panczsziru przeciwko mudżahedinom Szaha Masuda w 1982 roku. Jedna z dwóch większych operacji radzieckich przeprowadzonych w tym regionie w czasie wojny w Afganistanie. W rosyjskiej nomenklaturze nosi nazwę V operacja panczszirska.

"Panczszir-84" – kryptonim największej radzieckiej operacji przeprowadzonej w 1984 roku podczas wojny w Afganistanie przeciwko mudżahedinom Szaha Masuda w dolinie Panczsziru, VII operacja panczszirska.

Shahi Tandar – kryptonim operacji koalicji wojsk brytyjskich pochodzących z 42 Commando Royal Marines z kanadyjskimi siłami Royal Canadian Regiment i wojskami afgańskimi walczących przeciwko talibom. Walki toczyły się w prowincji Kandahar w powiatach Khakrez i Shah Wali Khot oraz Laszkar Gah w prowincji Helmand. Celami wojsk koalicji były talibskie fabryki bomb. Operacja toczyła się w dniach 7–31 stycznia 2009.

Operacja Sokół – operacja prowadzona przez siły NATO-ISAF w Afganistanie, głównie przez żołnierzy z Kanady. Operacja rozpoczęła się 15 grudnia 2006, a jej celem było usunięcie talibów z Pandżwai i Zhari, które leżą w prowincji Kandahar. Kanadyjscy żołnierze już od kilku miesięcy walczyli z talibami na tym obszarze. Operacja odbyła się w ramach brytyjskiego polecenia. Na podstawie polecenia Kanadyjczycy przygotowali się do zbrojnej operacji. 15 grudnia 2006, czyli w dzień rozpoczęcia operacji, odbywała się kampania operacyjna, dzięki helikopterom, która na celu miała ostrzec mieszkańców o operacji i o nie wychodzeniu z domów.

Operacja Tajfun – ostatnia zaczepna operacja wojsk radzieckich przeprowadzona w czasie wojny w Afganistanie.

Operacja w Shah Wali Kot – operacja wojskowa przeprowadzona w dniach 10–14 czerwca 2010 przez ISAF z udziałem australijskich wspieranych przez siły rządowe i lotnictwo amerykańskie przeciwko Talibom.

Operacja Orle Pióro – operacja wojskowa Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, przeprowadzona w dniach 12-18 czerwca 2009 w dystrykcie Giro. Była to największa akcja zaczepna połączonych sił afgańsko-amerykańsko-polskich od przejęcia Ghazni przez Polskie Siły Zadaniowe.

Bitwa pod Oruzganem – starcie wojsk USA wspomaganych przez armię afgańską przeciw Talibom, które miało miejsce 8 sierpnia 2007.

III bitwa pod Panipatem – starcie zbrojne, które miało miejsce dnia 14 stycznia 1761 r. w trakcie walk Afgańczyków z Marathami w Indiach.

Operacja Pickaxe-Handle – akcja zbrojna prowadzona 30 maja–14 czerwca 2007 przez siły brytyjskie w ramach NATO w afgańskiej prowincji Helmand, jest kontynuacją operacji Achilles, która zakończyła się tego samego dnia.

Potyczka w Usmankhel – starcie polskich żołnierzy działających w ramach międzynarodowych sił ISAF i rządowych oddziałów afgańskich z grupą partyzantów talibskich, to którego doszło 10 sierpnia 2009 roku w miejscowości Usmankhel w dystrykcie (Adżristan) Ajristanie.

Bitwa o Fort Qala-e-Jangi – bitwa, która miała miejsce w roku 2001 w trakcie wojny w Afganistanie.

Radzieckie operacje w dolinie Panczsziru – seria przeciwpartyzanckich operacji wojskowych przeprowadzona przez Armię Radziecką w czasie wojny w Afganistanie przeciwko mudżahedinom Szaha Masuda w dolinie Panczsziru w latach 1980–1986. Chociaż widownią zażartych walk był w czasie tej wojny niemal cały Afganistan, to jednak dolina Panczsziru pozostaje dziś ich najbardziej znanym, a zarazem typowym przykładem.

Oblężenie Sanginu – oblężenie stanowisk talibskich w Afganistanie, przez brytyjskie wojska wspomagane przez międzynarodowe siły ISAF. Trwało od czerwca 2006 do kwietnia 2007 i zakończyło się taktycznym sukcesem aliantów.

Operacja „Sztorm-333”, znana również jako szturm na pałac Amina w Kabulu – operacja radzieckich sił specjalnych przeprowadzona 27 grudnia 1979 w Kabulu, której celem było odsunięcie od władzy ówczesnego prezydenta Afganistanu, Hafizullaha Amina.
Upadek Mazar-i-Szarif - był wynikiem pierwszej ofensywy, podczas trwającej inwazji na Afganistan w 2001 roku. Atak na miasto rozpoczęły bombowce dokonując masowych nalotów na pozycje obronne Talibów. Ich główne siły skoncentrowane były w rejonie Chesmay-e-Safa, ryglując wejście do miasta. 9 listopada, około godzinny czternastej, siły Aliansu Północnego zaatakowały od południa i zachodu miasto celem opanowania głównych punktów obrony oraz lotniska.

Bitwa pod Wanat – starcie zbrojne w dniu 13 lipca 2008, podczas ataku oddziału 200 talibów wspomaganych przez terrorystów z Al-Kaidy w prowincji Kunar pod miejscowością Wanat na stanowiska 173. Brygady Powietrznodesantowej armii USA.