2001: Odyseja kosmiczna (film)W
2001: Odyseja kosmiczna (film)

2001: Odyseja kosmiczna – amerykańsko–brytyjski film fantastycznonaukowy z 1968 roku w reżyserii Stanleya Kubricka.

Avatar (film 2009)W
Avatar (film 2009)

Avatar – amerykański film science fiction z 2009, wyreżyserowany, napisany oraz wyprodukowany przez Jamesa Camerona. Produkcja została wykonana przy użyciu przełomowych technik filmowych. Budżet filmu oficjalnie wyniósł 237 milionów dolarów. Według innych szacunków wynosił od 280 do 310 milionów. Na promocję wydano 150 milionów dolarów.

Battleship: Bitwa o ZiemięW
Battleship: Bitwa o Ziemię

Battleship: Bitwa o Ziemię – amerykański film wojenny sci-fi z 2012 roku w reżyserii Petera Berga.

Blob, zabójca z kosmosuW
Blob, zabójca z kosmosu

Blob, zabójca z kosmosu – amerykański horror fantastycznonaukowy z 1958 roku w reżyserii Irvina S. Yeawortha Jr. Film nie odniósł wielkiego sukcesu, do momentu, w którym grający główną rolę Steve McQueen nie został gwiazdą serialu Wanted: Dead or Alive. Za jego sprawą The Blob powrócił do kin samochodowych w całej Ameryce, a sam tytuł szybko stał się synonimem kiczu, za sprawą bardzo amatorskich efektów specjalnych.

Coś (film 1982)W
Coś (film 1982)

Coś – amerykański horror science-fiction z 1982 r., w reżyserii Johna Carpentera.

Dom (film 2015)W
Dom (film 2015)

Dom – amerykański film animowany z 2015 roku, wyprodukowany przez wytwórnię DreamWorks Animation i 20th Century Fox w technologii trójwymiarowej oraz wyreżyserowany przez Tima Johnsona.

Duchy MarsaW
Duchy Marsa

Duchy Marsa – amerykański filmowy horror science-fiction z roku 2001, wyreżyserowany przez Johna Carpentera do scenariusza autorstwa własnego i Larry’ego Sulkisa. Tematyką film nawiązuje do innego filmu reżysera – Ataku na posterunek 13.

Dzień Niepodległości: OdrodzenieW
Dzień Niepodległości: Odrodzenie

Dzień Niepodległości: Odrodzenie – amerykański film fantastycznonaukowy w reżyserii Rolanda Emmericha. Film jest kontynuacją pierwszej części z 1996 roku.

Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (film 1951)W
Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (film 1951)

Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia – film fantastycznonaukowy z 1951 wyreżyserowany przez Roberta Wise’a. Scenariusz został napisany przez Edmunda H. Northa na podstawie noweli Harry’ego Batesa Rozstanie z Panem.

Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (film 2008)W
Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (film 2008)

Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia − amerykański dramat science-fiction w reżyserii Scotta Derricksona. Remake filmu z 1951 roku pod tym samym tytułem. Scenariusze obydwu filmów oparto na opowiadaniu Harry’ego Batesa Rozstanie z Panem.

E.T. (film)W
E.T. (film)

E.T. – film produkcji amerykańskiej w reżyserii Stevena Spielberga z roku 1982.

Faceci w czerniW
Faceci w czerni

Faceci w czerni – film produkcji amerykańskiej w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda z roku 1997.

Faceci w czerni IIIW
Faceci w czerni III

Faceci w czerni III (ang. Men in Black III lub MIB3) – amerykański film science fiction w technologii trójwymiarowej w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda i ze scenariuszem Etana Cohena. Film wyprodukował m.in. Steven Spielberg w swoim studiu Amblin Entertainment dla wytwórni Columbia Pictures. Autorem ścieżki dźwiękowej do filmu jest Danny Elfman. W filmie występują znani z pierwszej i drugiej części filmu Will Smith jako James Darrell Edwards III i Agent J wraz z Tommy Lee Jonesem w roli Kevina Browna i Agenta K, a także Josh Brolin jako młody Kevin Brown i Agent K.

Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmoW
Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo

Gwiezdne wojny, część I: Mroczne widmo – chronologicznie pierwsza część sagi Gwiezdne wojny, powstała w 1999 roku jako czwarty z kolei film. Jej reżyserem jest George Lucas. Film opowiada o dzieciństwie Anakina Skywalkera. 10 lutego 2012 do polskich kin trafiła wersja w 3D.

Gwiezdne wojny: część II – Atak klonówW
Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów

Gwiezdne wojny, część II: Atak klonów – chronologicznie druga część sagi Gwiezdne wojny, powstała jako piąta w roku 2002. Jej reżyserem jest George Lucas. Film opowiada o młodzieńczych latach Anakina Skywalkera, przyszłego Dartha Vadera. Akcja filmu dzieje się 10 lat później od wydarzeń ukazanych w filmie Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo i 22 lata wcześniej od wydarzeń z filmu Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja.

Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadziejaW
Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja

Gwiezdne wojny, część IV: Nowa nadzieja – chronologicznie czwarty film z cyklu Gwiezdne wojny wyreżyserowany przez George’a Lucasa w 1977 roku pod tytułem Gwiezdne wojny, bez numeru epizodu i podtytułu ; opowiada o młodym Luke’u Skywalkerze, który – podobnie jak ojciec – chce zostać rycerzem Jedi.

Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakujeW
Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje

Gwiezdne wojny, część V: Imperium kontratakuje – chronologicznie piąta część sagi Gwiezdne wojny, powstała jako druga w 1980 roku; wyreżyserowana przez Irvina Kershnera.

Gwiezdne wojny: część VI – Powrót JediW
Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi

Gwiezdne wojny, część VI: Powrót Jedi – chronologicznie szósta część sagi Gwiezdne wojny, powstała jako trzecia w 1983 roku. Film skupia się na ostatecznej rozgrywce między Lukiem Skywalkerem i Darthem Vaderem oraz między Rebelią i Imperium.

Gwiezdne wojny: Ostatni JediW
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi, znany także jako Gwiezdne wojny: część VIII – Ostatni Jedi – amerykański film z gatunku space opera w reżyserii Riana Johnsona, który do kin w USA trafił 15 grudnia 2017 roku. Jest to ósma część cyklu Gwiezdne wojny, bezpośrednia kontynuacja Przebudzenia Mocy z 2015 roku. W rolach głównych występują Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Gwendoline Christie, Carrie Fisher oraz Mark Hamill. Zdjęcia do filmu trwały od września 2015 do lipca 2016 roku, realizowane były między innymi w Irlandii oraz Chorwacji.

Gwiezdne wojny: Przebudzenie MocyW
Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, tytuł alt. Gwiezdne wojny: część VII – Przebudzenie Mocy – amerykański film z gatunku space opera w reżyserii J.J. Abramsa, którego premiera miała miejsce 14 grudnia 2015 roku, a do dystrybucji kinowej trafił cztery dni później. Jest to siódma odsłona serii filmów Gwiezdne wojny. W rolach głównych występują Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson i Max von Sydow. Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew i Kenny Baker ponownie wcielają się w role z poprzednich filmów. Akcja filmu rozgrywa się około 30 lat po wydarzeniach z Powrotu Jedi i koncentruje się na losach trójki nowych głównych bohaterów.

Gwiezdne wojny: Skywalker. OdrodzenieW
Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie znany także jako Gwiezdne wojny: część IX – Skywalker. Odrodzenie – amerykański film z gatunku space opera w reżyserii J.J. Abramsa, którego premiera miała miejsce 16 grudnia 2019 w Los Angeles. Jest to dziewiąta część sagi Gwiezdne wojny i ostatnia z głównego cyklu filmowego. W rolach głównych wystąpili: Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Billy Dee Williams, Carrie Fisher, Ian McDiarmid oraz Mark Hamill.

Gwiezdne wrota (film)W
Gwiezdne wrota (film)

Gwiezdne wrota – amerykański film przygodowo-science-fiction wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha w 1994. Na jego podstawie w 1997 został nakręcony serial Stargate SG-1, którego fabuła jest również osadzona w uniwersum Gwiezdnych wrót.

Gwiezdny przybyszW
Gwiezdny przybysz

Gwiezdny przybysz – amerykański film science fiction z 1984 roku.

Indiana Jones i Królestwo Kryształowej CzaszkiW
Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki

Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki – amerykański film przygodowy w reżyserii Stevena Spielberga z 2008 roku. W czwartej odsłonie serii w rolę tytułowego archeologa, Indiany Jonesa, ponownie wcielił się Harrison Ford. W filmie wystąpili również m.in. Cate Blanchett jako Irina Spalko oraz Shia LaBeouf jako Mutt Williams.

Istota z innego świataW
Istota z innego świata

Istota z innego świata – amerykański film grozy z 1951 roku wyreżyserowany przez Christiana Nyby.

John Carter (film)W
John Carter (film)

John Carter – amerykański film fantastycznonaukowy z 2012 roku w reżyserii Andrew Stantona, a także z jego scenariuszem napisanym we współpracy z Michaelem Chabonem i Markiem Andrewsem. Muzykę do filmu stworzył Michael Giacchino, zdobywca Oscara za film Odlot. Produkcją filmu zajęli się Colin Wilson, Jim Morris i Lindsey Collins. W głównych rolach występują Taylor Kitsch jako tytułowy John Carter, Lynn Collins jako Dejah Thoris, Willem Dafoe jako Tars Tarkas oraz Thomas Haden Church występujący w roli Tala Hajusa.

Kaczki Spryciarze w 24 i połowie wiekuW
Kaczki Spryciarze w 24 i połowie wieku

Kaczki Spryciarze w 24 i połowie wieku - kreskówka z serii Zwariowane melodie z 1953 roku.

KapuśniaczekW
Kapuśniaczek

Kapuśniaczek – film komediowy produkcji francuskiej w reżyserii Jeana Giraulta z 1981 roku. Film nakręcono na podstawie powieści René Falleta. Przedostatni film z udziałem Louisa de Funèsa.

Kosmiczne jajaW
Kosmiczne jaja

Kosmiczne Jaja – amerykański parodystyczny film SF w reżyserii Mela Brooksa. Nakręcony został w 1987 z budżetem 25 mln dolarów.

Marsjanie atakują!W
Marsjanie atakują!

Marsjanie atakują! – amerykańska komedia fantastycznonaukowa z 1996 roku w reżyserii Tima Burtona, oparta na serii kart o tym samym tytule. Film jest pastiszem i hołdem oddanym filmom klasy B z gatunku science fiction, zawiera w sobie typowe dla filmów Burtona elementy czarnego i surrealistycznego humoru, jak również satyry politycznej.

Niepamięć (film 2013)W
Niepamięć (film 2013)

Niepamięć – amerykański film akcji z gatunku science fiction z 2013 roku w reżyserii Josepha Kosinskiego. Wyprodukowana przez Universal Pictures. W filmie występują Tom Cruise, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough, Morgan Freeman, Melissa Leo, Zoë Bell i Nikolaj Coster-Waldau.

Obcy – decydujące starcieW
Obcy – decydujące starcie

Obcy – decydujące starcie – film fantastycznonaukowy z 1986 roku, druga część serii filmów o Obcym, wyreżyserowana przez Jamesa Camerona. Laureat dwóch Oscarów za efekty specjalne i montaż dźwięku. Film otrzymał nagrodę Hugo w kategorii najlepsza prezentacja dramatyczna w 1987 roku. W Polsce znany również pod tytułem Obcy 2

Obcy – ósmy pasażer NostromoW
Obcy – ósmy pasażer Nostromo

Obcy – ósmy pasażer Nostromo – brytyjsko-amerykański horror science fiction w reżyserii Ridleya Scotta z 1979 roku, pierwsza część serii Obcy.

Obcy 3W
Obcy 3

Obcy 3 – amerykański film fantastyczno-naukowy z 1992 roku w reżyserii Davida Finchera.

Obcy kontra PredatorW
Obcy kontra Predator

Obcy kontra Predator – film fabularny (crossover) będący połączeniem dwóch serii kinowych – Obcy oraz Predator. Obie rasy kosmiczne tym razem spotykają się w jednej fabule, by stoczyć ze sobą walkę na śmierć i życie, w którą wplątani zostają główni bohaterowie.

Piąty elementW
Piąty element

Piąty element – film science-fiction produkcji francuskiej z 1997 roku w reżyserii Luca Bessona.

Plan dziewięć z kosmosuW
Plan dziewięć z kosmosu

Plan dziewięć z kosmosu – amerykański film, horror science-fiction z 1959 roku, w reżyserii Eda Wooda. Premiera filmu miała miejsce w lipcu 1959.

Predator (film 1987)W
Predator (film 1987)

Predator – amerykański film science-fiction z 1987 roku w reżyserii Johna McTiernana.

Star Trek (film 2009)W
Star Trek (film 2009)

Star Trek – jedenasty film z serii Star Trek, osadzony w fantastycznonaukowym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenberry’ego. Postaci znane z serialu Star Trek grane są przez nową obsadę: Chrisa Pine’a, Zachary’ego Quinto (Spock), Karla Urbana, Zoë Saldañę i Antona Yelchina. Wydarzenia przedstawione w filmie są kanoniczne dla uniwersum, stanowi on jednak swoisty reboot serii – akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, co pozwoliło twórcom opowiedzieć nowe historie bez konieczności dostosowywania ich do wydarzeń z serialu.

Star Trek III: W poszukiwaniu SpockaW
Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka

Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka – to trzeci film pełnometrażowy serii Star Trek. Został wyprodukowany przez Paramount Pictures w 1984, w reżyserii Leonarda Nimoya, grającego też jedną z głównych ról.

Star Trek IV: Powrót na ZiemięW
Star Trek IV: Powrót na Ziemię

Star Trek IV: Powrót na Ziemię – czwarty film pełnometrażowy z serii Star Trek. Film został wyprodukowany przez Paramount Pictures w 1986, w reżyserii Leonarda Nimoya, który zagrał też jedną z głównych ról.

Star Trek V: Ostateczna granicaW
Star Trek V: Ostateczna granica

Star Trek V: Ostateczna granica – piąty film, którego akcja dzieje się w uniwersum Star Trek.

Strażnicy Galaktyki (film)W
Strażnicy Galaktyki (film)

Strażnicy Galaktyki – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał James Gunn, który wraz z Nicole Perlman napisał również scenariusz. W głównych rolach wystąpili: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close i Benicio del Toro.

Strażnicy Galaktyki vol. 2W
Strażnicy Galaktyki vol. 2

Strażnicy Galaktyki vol. 2 – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i scenariusz ponownie odpowiadał jest James Gunn. W rolach głównych wystąpili: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Michael Rooker, Karen Gillan, Pom Klementieff, Elizabeth Debicki, Chris Sullivan, Sean Gunn, Sylvester Stallone i Kurt Russell.

Święty Mikołaj wyrusza na podbój MarsaW
Święty Mikołaj wyrusza na podbój Marsa

Święty Mikołaj wyrusza na podbój Marsa – amerykański film science-fiction z 1964. Uznawany za jeden z najgorszych filmów wszech czasów, regularnie pojawia się na liście „bottom 100” w serwisie IMDb.

Żandarm i kosmiciW
Żandarm i kosmici

Żandarm i kosmici – francuska komedia z 1979, z Louisem de Funèsem w roli głównej. Piąta część serii o żandarmie.