AbhedanandaW
Abhedananda

Abhedananda, swami Abhedananda – indyjski mnich hinduistyczny z zakonu swamich, uczeń śri Ramakryszny Paramahansy z Kalkuty. Założyciel Ramakrishna Vedanta Society i pisma Visvavani, autor Gospel of Ramakryszna - opracowania pięciotomowego dzieła Mahendranatha Gupty o naukach Śri Ramakryszny Paramahansy.

Adi ŚankaraW
Adi Śankara

Adi Śankara, ur. 788 w Shankarze, zm. 820 w Kedarnath – indyjski mędrzec, myśliciel i reformator tradycji wedyjskiej oraz bramińskiej, założyciel największej i najbardziej wpływowej szkoły filozofii indyjskiej – adwajtawedanty. Esencją nauczania Adi Śankary była jedność atmana i bezpostaciowego Brahmana. Śankarę uważano w smartyzmie za częściowego awatara Śiwy. Słowo śankara w sanskrycie oznacza pokój czyniący.

Aurobindo GhoseW
Aurobindo Ghose

Aurobindo Ghose lub Aurobindo Ghosh, Śri Aurobindo ; tamil அரவிந்தர; pol. Aurobindo Ghosz; ur. 15 sierpnia 1872 w Bengalu, zm. 5 grudnia 1950 w Pondicherry) – indyjski filozof, prozaik, poeta, krytyk literacki, tłumacz i publicysta.

AwadhutaW
Awadhuta

Awadhuta – termin pochodzący z dharmicznych religii Indii, odnosi się do ekscentrycznego typu mistyków lub świętych, którzy wznieśli się ponad cielesną świadomość, dualność oraz światowe troski i postępują bez uwzględniania standardowej społecznej etykiety. Takie osobowości są uznawane za wolne od świadomości ego i „wędrują wolni jak dzieci” poprzez oblicze ziemi. Awadhuta nie identyfikuje się ze swoim ciałem i umysłem. Mówi się, że taka osoba jest czystą świadomością w ludzkiej formie. Awadhuci odegrali znaczącą rolę w historii wielu tradycji jogi, wedanty i bhakti. Jest to również imię w marathi.

AwataraW
Awatara

Awatara – w hinduizmie wcielenie (inkarnacja) bóstwa, które zstępuje z nieba na ziemię w postaci śmiertelnej – ludzkiej, zwierzęcej lub hybrydalnej, w celu przywrócenia ładu na ziemi (dharma).

Baba Lokenath BrahmaczariW
Baba Lokenath Brahmaczari

Baba Lokenath Brahmaczari, Baba Lokenath (1730–1890) – na pół legendarny hinduistyczny święty i filozof pochodzącym z Bengalu.

Babu (tytuł)W
Babu (tytuł)

Babu – określenie honoryfikatywne używane wobec osoby uczonej. Potocznie też, pełne szacunku określenie ojca, innego starszego mężczyzny lub urzędnika – wtedy najczęściej łączone z użyciem tytułu Dźi. Do grona osób uczonych, których tytułuje się w ten sposób, zaliczani są też nauczyciele duchowi. Tytuł babu również znaleźć można, na określenie funkcji tłumacza, w książce Tomek na tropach Yeti.

Bapu (tytuł)W
Bapu (tytuł)

Bapu – w języku hindi oraz w gudźarati jest to jedno z określeń tłumaczone jako ojciec. Używane jest jako tytuł nadawany mężczyznom w starszym wieku, szanowanym za religijność. Stosowany jest często wobec osób publicznych jako określenie honoryfikatywne. Występuje też jako stały składnik hinduistycznych imion wybranych guru i osób duchownych niektórych sampradaj. W takich zastosowaniach jest łączone z tytułem dźi, co dodatkowo powiększa wyrażenie szacunku.

Bhagawan (tytuł)W
Bhagawan (tytuł)

Bhagawan – tytuł nadawany wybitnym osobom i bóstwom w hinduizmie sugerujący umiejętność doświadczania błogosławieństwa Bhagawana.

Bhaktisiddhanta Sarasvati ThakuraW
Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakura

Bhaktisiddhanta Sarswati Thakura – hinduski duchowny i nauczyciel w tradycji gaudija wisznuizmu, astronom i astrolog wedyjski.

Bhaktiwedanta Swami PrabhupadaW
Bhaktiwedanta Swami Prabhupada

Abhaj Ćaranarawinda Bhaktiwedanta Swami Prabhupada – założyciel i aćarja Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny, pierwszej grupy wisznuickiej, której udało się działać na szeroką skalę na Zachodzie.

Brahma BabaW
Brahma Baba

Brahma Baba – imię duchowe Lekhraja Kripilaniego, założyciela ruchu Brahma Kumaris.

ChinmoyW
Chinmoy

Chinmoy, śri Chinmoy Kumar Ghose – indyjski filozof, poeta, pisarz, autor piosenek, malarz, multiinstrumentalista, atleta, działacz na rzecz pokoju, nauczyciel jogi i medytacji, mistrz duchowy i pomysłodawca programu World Harmony Run, kandydat do pokojowej nagrody Nobla.

Ćajtanja MahaprabhuW
Ćajtanja Mahaprabhu

Ćajtanja Mahaprabhu – XVI-wieczny święty, duchowny, mistyk i reformator hinduizmu.

Mahatma GandhiW
Mahatma Gandhi

Mahatma Gandhi lub Mahatma, właśc. Mohandas Karamchand Gandhi – indyjski prawnik, filozof, polityk i mąż stanu, jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka nacisku politycznego.

Haidakhan BabadźiW
Haidakhan Babadźi

Haidakhan Babadźi – hinduistyczny święty i guru, który – jak wierzą Indusi – pojawił się w 1970 roku w historycznej świętej jaskini, położonej u stóp kumaońskiej góry Kajlasz w Haidakhanie. Śri Babadżi spędził większość swojej 14-letniej inkarnacji (1970-1984) w Haidakhanie, gdzie założył aśram i Herakhan Samaj.

HariharanandaW
Hariharananda

Paramahansa Hariharananda – mistrz krijajogi, swami i jogin. Był uczniem Śri Jukteśwara Giri.

JoganandaW
Jogananda

Paramahansa Jogananda – indyjski jogin, swami. Jego największym osiągnięciem w świecie zachodnim, było rozpowszechnienie krijajogi. Napisał autobiografię pod tytułem „Autobiografia jogina”, która została przetłumaczona na ponad trzydzieści języków. Jego mistrzem duchowym był Śri Jukteśwar Giri.

Jukteśwar GiriW
Jukteśwar Giri

Jukteśwar Giri, śri Jukteśwar Giri – indyjski jogin, swami zakonu Giri, mistrz duchowy Paramahansy Joganandy, astrolog wedyjski (dźjotisz). Jego guru był Lahiri Mahaśaja. Jukteśwar otrzymał od swego ucznia tytuł: „Dźńanawatar”, co oznacza „zstąpienie (awatar) mądrości (dźńana)”.

KaleśwarW
Kaleśwar

Kaleśwar, swami Kaleśwar – indyjski swami, mistrz duchowy. Uważany był za cudotwórcę i świętego. Prowadził aśram w mieście Penukonda w stanie Andhra Pradesh w Indiach.

KaśjapaW
Kaśjapa

Kaśjapa – mędrzec indyjski występujący m.in. w Wedach, Brahmanach, Puranach jako jeden z siedmiu ryszich (Saptaryszi). Małżonek bogiń Aditi, Diti, Danu, Winaty - czyli ojciec: Aditjów, Dajtjów, Danów, jak również gandharwów, apsaras, nagów, rakszasów, Garudy. Poślubił też 13 córek Dakszy. Jego wnukiem był Manu, syn Wiwaswata.

Maharishi Mahesh YogiW
Maharishi Mahesh Yogi

Maharishi Mahesh Yogi . Założyciel i guru ruchu medytacji transcendentalnej.

Lahiri MahaśajaW
Lahiri Mahaśaja

Lahiri Mahaśaja – indyjski guru i jogin. Jego mistrzem był Mahawatar Babadźi. Lahiri Mahaśaja był obdarzony tytułem "Jogawatar", co oznacza "Zstąpienie jogi". Do najsłynniejszych uczniów Lahiriego Mahaśai należą:Śri Jukteśwar Giri, Swami Pranabananda, Śri Pańćanon Battaćarja, Paramahansa Yogananda

MahatmanW
Mahatman

Mahatma(n) – Wielki Duch, Wielka Jaźń, tytuł w sanskrycie. Używany jest w odniesieniu do wybitnych duchowych przywódców indyjskich, szczególnie jako postaci autorytetów moralnych.

Mahendranath GuptaW
Mahendranath Gupta

Mahendranath Gupta – bengalski pisarz, jogin i święty hinduistyczny, uczeń Śri Ramakryszny Paramahansy. Swoje utwory podpisywał tylko bengalską literą "M". Jego dom zwany obecnie Kathamrita Bhavan, znajdujący się niedaleko Thanthania Kali Temple w Kalkucie jest miejscem pielgrzymek hindusów.

Meher BabaW
Meher Baba

Meher Baba, właściwie Merwan Sheriar Irani – indyjski mistrz duchowy, który ogłosił się awatarem.

MoojiW
Mooji

Mooji – nauczyciel duchowy, pobierał nauki od Papaji.

NitjanandaW
Nitjananda

Nitjananda (z beng.: শ্রী নিত্যানন্দ, „uosobienie wiecznego błogosławieństwa”; ur. ok. 1474 n.e. w Ekaćakra – jeden z najważniejszych świętych w gaudija wisznuizmie tradycji bengalskiej. Uznawany za inkarnację Balaramy i jednocześnie uważany za najbardziej miłosierną inkarnację Boga. Jest jednym z Pięciu Aspektów Boga.

NiwryttinathW
Niwryttinath

I

Osho (guru)W
Osho (guru)

Osho, Bhagwan Shree Rajneesh właśc. Rajneesh Chandra Mohan Jain – hinduski guru. Założyciel ruchu religijnego Neo-Sannyas.

PapajiW
Papaji

Papaji, właśc. Sri HWL Poonja – hinduski nauczyciel duchowy.

Paramahamsa VishwanandaW
Paramahamsa Vishwananda

Paramahamsa Vishwananda – hinduski mistrz duchowy pochodzący z wyspy Mauritius, założyciel ruchu Bhakti Marga. Paramahamsa Vishwananda mieszka w Niemczech, gdzie w niewielkiej wiosce Springen położonej niedaleko Frankfurtu znajduje się jego główny aśram.

PatańdźaliW
Patańdźali

Patandźali – indyjski filozof z ok. II w. p.n.e., jogin, gramatyk sanskrytu, autor jednego z najważniejszych traktatów na temat jogi, jakim są Jogasutry (Yogasūtra), a także prawdopodobnie Mahābhāṣyi, wielkiego komentarza do gramatyki Paniniego Aṣṭādhyāyī. Hinduska tradycja uważa go za inkarnację Śeszy i przypisuje mu dzieło zapoczątkowania systemu jogi.

Ramakryszna ParamahansaW
Ramakryszna Paramahansa

Ramakryszna Paramahansa, śri Ramakryszna Paramahansa – jeden z najważniejszych indyjskich świętych hinduizmu. Był ważną postacią renesansu bengalskiego. Nauczał jedności wszystkich religii, jedności istnienia, oddania Bogu, oraz że moksza to ostateczny cel istnienia.

Ramalinga SwamigalW
Ramalinga Swamigal

Arutprakasa Vallalar Chidambaram Ramalinga Swamigal tamil: அருட்பிரகாச வள்ளலார் சிதம்பரம் இராமலிங்க சுவாமிகள் 1823 – 1874, znany powszechnie jako வள்ளலார Vallalar – jeden z najsławniejszych tamilskich świętych i poetów XIX w.

Ramana MaharishiW
Ramana Maharishi

Ramana Mahariszi – indyjski mistrz duchowy (guru), Bhagawan, mistyk, filozof, święty hinduizmu, pochodzący z Tiruvannamalai w stanie Tamil Nadu.

RawidasW
Rawidas

Rawidas – hinduski przywódca religijny, założyciel (sadguru) ruchu rawidasi. Czczony przez członków tego ruchu jako guru, przez pozostałych hindusów jako sant, zaś przez sikhów jako bhagat.

Rupa GoswaminW
Rupa Goswamin

Rupa Goswamin – święty i jeden z najważniejszych teologów gaudija wisznuizmu, guru, poeta i filozof. Jeden z przywódców grupy Sześciu Goswaminów. Uznawany za inkarnację Rupy Mandżariego – pasterza bydła i wiecznego sługi Kryszny.

Sathya Sai BabaW
Sathya Sai Baba

Sathya Sai Baba – hinduski mistrz duchowy, guru, przywódca religijny. Sathya Sai Baba uważał się za reinkarnację indyjskiego guru Shirdi Sai Baby.

Satswarupa dasa GoswamiW
Satswarupa dasa Goswami

Satswarupa das Goswami – hinduski duchowny i nauczyciel w tradycji gaudija wisznuizmu, ISKCON, guru i pisarz.

Shirdi Sai BabaW
Shirdi Sai Baba

Shirdi Sai Baba znany też jako Sai Baba z Shirdi – indyjski mistrz i nauczyciel duchowy, jogin, muzułmański fakir uważany przez swych wyznawców, należących do religii hinduistycznej za satguru, a także Avatara samego Boga Śiwy oraz Dattatrei, również za następne wcielenie Kabira. W opinii części muzułmanów był świętym, który w nauczaniu łączył tradycję hinduistyczną i muzułmańską.

SwaminarajanW
Swaminarajan

Bhagawan Swaminarajan – hinduistyczny guru, twórca nurtu Swaminarayan zaliczanego do wisznuizmu.

ŚwiętyW
Święty

Święty – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka, który „przebywa z Bogiem w niebie”. W Nowym Testamencie słowo święty lub święci używane jest pod adresem wszystkich wierzących w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. To pojęcie występuje również w innych religiach.

TukaramW
Tukaram

Tukaram, Tuka (तुका), – siedemnastowieczny indyjski mistyk i poeta, tworzący w ojczystym języku marathi. Bywa często wiązany z religijnymi ruchami swej epoki: bhakti, ruchem santów, a zwłaszcza bhagawatów – ruchem zapoczątkowanym przez Namdewa.

TulsidasW
Tulsidas

Tulsidas – poeta indyjski, tworzący w awadhi i bradź, literackich dialektach języka hindi. Jego najsłynniejszym utworem jest poemat Rāmcaritmānas, oparty na sanskryckiej Ramajanie.

Upasani MaharadżW
Upasani Maharadż

Upasani Maharadż – indyjski święty, guru, uważany przez swoich zwolenników za satguru. Mieszkał w miejscowości Sakori, w stanie Maharashtra. Był najsłynniejszym uczniem Sai Baby z Shirdi oraz jednym z pięciu "mistrzów doskonałych" sławnego duchowego nauczyciela – Mehera Baby.

WalmikiW
Walmiki

Walmiki – starożytny ryszi (mędrzec) i święty indyjski. O jego życiu nic nie wiadomo. Według tradycji miał być byłym rozbójnikiem, który w ramach pokuty tak długo siedział w bezruchu, aż mrówki pokryły jego ciało. Przypisuje mu się autorstwo Ramajany, a także wynalezienie najważniejszego metrum poezji sanskryckiej – śloki.

WiwekanandaW
Wiwekananda

Wiwekananda, także Swami Wiwekananda, właściwie Narendranath Datta – indyjski swami i mistrz duchowy. Był uczniem Paramahansy Ramakryszny z Kalkuty.