
Dom Literatury w Łodzi – samorządowa instytucja kultury działająca w Łodzi, której głównym celem jest popularyzacja literatury, czasopiśmiennictwa, sztuki przekładu, sztuki komiksu, innych form okołoliterackich, jak również wspieranie działań wydawniczych, inicjatyw artystycznych czy działań interdyscyplinarnych.

Fundacja Festina Lente – polska fundacja upowszechniająca czytelnictwo poprzez wykorzystanie nowoczesnych urządzeń elektronicznych, zgodnie z hasłem: „Książki, które idą tam gdzie Ty”. FFL prowadzi działalność wydawniczą, edukacyjną i charytatywną. Fundacja tworzy literackie aplikacje multimedialnych dla dzieci oraz wydaje książki hybrydowe. Istnieje od 2005 roku, a prezesem zarządu jest Jolanta Karwowska.

Gebethner i Wolff – przedsiębiorstwo wydawnicze i księgarskie założone w 1857 przez Gustawa Adolfa Gebethnera i Augusta Roberta Wolffa w Warszawie. Istniało do 1950, zlikwidowane przez władze komunistyczne.

Oficyna Wydawnicza „Hejnał” – polskie wydawnictwo założone w 1929 roku w Wiśle, publikujące książki i czasopisma z zakresu życia duchowego, teozofii, parapsychologii, metafizyki i filozofii ezoterycznej.

Towarzystwo Wydawnicze „Ignis” – polskie wydawnictwo w formie spółki akcyjnej założone w 1920 przez Ludwika Fiszera oraz grupę działaczy PPS, istniejące do 1928 roku.

Insignis Media S.C. – polskie wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, specjalizujące się w literaturze fantastycznonaukowej, poradnikowej, biograficznej oraz beletrystycznej.

Instytut im. Oskara Kolberga – polska placówka naukowo-badawcza zlokalizowana przy ul. Kantaka 4, w centrum Poznania.

Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego – instytut wydawniczy założony w 2002 roku. Prowadzony przez Tomasza Raczka i Marcina Szczygielskiego.

Książnica-Atlas – polskie wydawnictwo szkolne i naukowe działające w okresie II RP we Lwowie i Warszawie.

Księży Młyn Dom Wydawniczy – polskie wydawnictwo założone przez Michała Kolińskiego w 2007 w wyniku wydzielenia pozaedukacyjnej oferty wydawniczej z istniejącego od 1995 roku Wydawnictwa Piątek Trzynastego.

Wydawnictwo Literackie (WL) – jedno z największych polskich wydawnictw, założone w 1953 w Krakowie.
Wydawnictwo Marpress sp z.o.o – gdańska oficyna wydawnicza, założona przez Władysława i Grażynę Kaweckich w 1991 roku.

Muza – polskie wydawnictwo założone w 1991 w Warszawie, od 1998 notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Oficyna Wydawnicza „Vocatio” – wydawnictwo założone w 1991 roku w Warszawie specjalizujące się w wydawaniu książek dla dzieci, poradników, powieści, oraz publikacji naukowych związanych z religią. Wydawane serie książkowe to m.in. „Prymasowska Seria Biblijna”, „Z Biblią przez życie – pod patronatem Prymasa Polski”, „Rozprawy i Studia Biblijne”, „Biblioteka Dialogu”.

Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW) – polskie wydawnictwo założone w 1946 w Warszawie, w latach 2012–2015 w stanie likwidacji; w latach 2005–2015 dyrektorem wydawnictwa był Rafał Skąpski.

pkt.pl Polskie Książki Telefoniczne – internetowy serwis typu yellow pages dostarczający informacje o firmach, produktach i usługach dostępny poprzez internetowy portal pkt.pl oraz poprzez aplikację mobilną na smartfony działające w systemie Android. Do 2011 firma drukowała i dystrybuowała bezpłatnie na terenie całego kraju Polskie Książki Telefoniczne. W latach 2011-2015 prowadziła również działania w obszarze marketingu w wyszukiwarkach internetowych oraz projektowania i promocji stron internetowych. Od 2016 roku marka pkt.pl jest istotną częścią grupy kapitałowej CS Group Polska SA, która jest wiodącym partnerem MSP i oferuje zintegrowane strategie zarządzania widocznością polskich firm w Internecie.

Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera SA (PPWK) – polskie wydawnictwo kartograficzne, powołane do życia 1 października 1951 roku przez połączenie szeregu pracowni redakcyjnych i reprodukcyjnych oraz w wyniku reorganizacji Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii oraz Warszawskiego Okręgowego Przedsiębiorstwa Kartograficznego.

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne (PWE) – polskie wydawnictwo specjalizuje się w wydawaniu książek i podręczników akademickich o tematyce ekonomicznej.
Towarzystwo Wydawnicze „Rój” – wydawnictwo działające w latach 1924–1940 w Warszawie, założone przez Melchiora Wańkowicza i Mariana Kistera; mieściło się w oficynie gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego przy ulicy Kredytowej 1.

Sonia Sabina Draga – polska wydawczyni, działaczka społeczna i bizneswoman. Założycielka Wydawnictwa Sonia Draga i prezes Grupy Wydawniczej Sonia Draga, w skład której wchodzą także Wydawnictwo Debit oraz imprinty: Post Factum, Młody Book i Non Stop Comics. Jest również właścicielką kilku księgarń.

Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” – polskie wydawnictwo założone w 1959 w Krakowie.

Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” – polskie wydawnictwo literackie założone w 1944 w Lublinie z inicjatywy Jerzego Borejszy, w 1945 przeniesione do Warszawy.

Stowarzyszenie Salon Literacki – stowarzyszenie powstałe w 2010 roku, zajmujące się między innymi organizacją wydarzeń literackich oraz działalnością wydawniczą. Wydaje książki w Serii Wydawniczej Salonu Literackiego, koncentrując się głównie na debiutach poetyckich. Organizuje corocznie kilkudniowe warsztaty literackie Pomost w okolicach Miastka. Prowadzącymi warsztaty byli m.in. Miłosz Biedrzycki, Olgerd Dziechciarz, Wojciech Kass, Adam Wiedemann, Maciej Woźniak i Leszek Żuliński. Od 2012 roku organizuje cykliczne spotkania poetyckie w Warszawie oraz w Gdańsku. Od 2014 jest organizatorem corocznego Festiwalu Fala Poprzeczna w Gdańsku, od 2016 Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Wielki Iluminator” a od 2019 Festiwalu im. Miśka z Męcińskiej. Stowarzyszenie wydaje Salon Literacki – Internetową Gazetę Kulturalną.

Świat Książki – działające w Polsce wydawnictwo założone w 1994 w Warszawie przez niemiecki koncern Bertelsmann. Obecnie działający jako niezależny polski wydawca.

Wydawnictwo Polskie R. Wegnera – polskie wydawnictwo działające w latach 1917–1950. Zostało założone jako spółka akcyjna przez Rudolfa Wegnera jako Wydawnictwo Polskie z siedzibą we Lwowie, a następnie w Poznaniu. W roku 1926 Wegner przejął je na własność i zmienił nazwę na Wydawnictwo Polskie R. Wegnera. Ukierunkowane było głównie na polską i zagraniczną literaturę piękną. W swoim dorobku ma szereg serii wydawniczych, z których najbardziej znane to „Biblioteka Laureatów Nobla” i „Cuda Polski”. Charakteryzowało się dużą dbałością o jakość techniczną, literacką i graficzną swoich książek, zwłaszcza luksusowych edycji bibliofilskich. Wielkość produkcji sięgała 300 nowych tytułów rocznie. W czasie II wojny światowej zostało przeniesione do Warszawy i prowadziło sprzedaż swoich zapasów magazynowych. W roku 1941 zmarł właściciel, Rudolf Wegner, a firma przeszła w ręce jego żony Wandy i córki, Ireny Rybotyckiej. Majątek wydawnictwa uległ praktycznie całkowitemu zniszczeniu w trakcie powstania warszawskiego. Po wojnie wznowiło funkcjonowanie, lecz w roku 1950 zostało znacjonalizowane i zlikwidowane. Jego działalność kontynuowana była w stosunkowo niedużej skali przez emigracyjne Wydawnictwo Polskie Tern (Rybitwa) Book w Londynie do lat 70. XX wieku.

Wiedza i Praktyka – firma działająca w branży wydawniczej, jeden z największych dostawców informacji fachowej w Polsce w formie drukowanej i elektronicznej a także organizator szkoleń stacjonarnych i konferencji.

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) – polskie wydawnictwo edukacyjne założone w 1945 w Warszawie jako Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych (PZWS).

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego – wydawca książek naukowych i dydaktycznych, których autorami są przedstawiciele nauki polskiej i światowej. Publikuje przede wszystkim prace doktorskie, książki habilitacyjne oraz podręczniki akademickie. Rocznie opracowuje około 150 książek oraz wydaje 12 czasopism, m.in.: „Poradnik Językowy”, „Przegląd Humanistyczny”, „Przegląd Muzykologiczny”, „Studia Iuridica” i „Kwartalnik Pedagogiczny”. Wydawnictwo udostępnia również publikacje w formie e-booków.

Wydawnictwo a5 – autorskie wydawnictwo literackie założone w 1989 roku przez Krystynę i Ryszarda Krynickich.

Wydawnictwo Adam Marszałek – polska oficyna wydawnicza z siedzibą w Toruniu.

Wydawnictwo Akademickie „Dialog” – polskie wydawnictwo założone w roku 1992. Publikuje książki o tematyce orientalnej, związane z Azją i Afryką, w tym dzieła tamtejszych autorów. Wydaje również literaturę europejską. Znaczna część pozycji dotyczy religioznawstwa i filologii orientalnych. Wiele z nich ukazało się pod patronatem Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydawnictwo Amber – pierwsze polskie prywatne wydawnictwo założone 28 lutego 1989 roku i od 1992 prowadzone przez małżeństwo Zbigniewa Fonioka i Małgorzatę Cebo-Foniok.

Buchmann – wydawnictwo działające od 1987 roku, na polskim rynku wydawniczo-księgarskim obecne od 1992 roku. Wśród publikacji wydawnictwa znajdują się: słowniki językowe i tematyczne, rozmówki, gramatyki, pomoce dydaktyczno-naukowe, leksykony, atlasy, encyklopedie, przewodniki, poradniki, książki edukacyjne, książki dla dzieci i młodzieży oraz albumy.

Wydawnictwo Dolnośląskie – polskie wydawnictwo z siedzibą we Wrocławiu.

Wydawnictwo Dwie Siostry – wydawnictwo założone w 2005 roku przez Joannę Rzyską, Jadwigę Jędryas i Ewę Stiasny, z siedzibą w Warszawie. W grudniu 2016 w zarządzie wydawnictwa pozostały Jadwiga Jędryas oraz Ewa Stiasny.

Wydawnictwo Episteme – polskie wydawnictwo powstałe w 2010 roku jako marka graficznego Studia Format, działającego w Lublinie od 2009 roku. Publikuje książki naukowe i popularnonaukowe z różnych dyscyplin, beletrystykę oraz poezję. Znajduje się na wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wydawnictwo FA-art – polskie wydawnictwo z siedzibą w Katowicach powstało w 1990 roku wraz z zarejestrowaniem ukazującego się początkowo poza cenzurą kwartalnika „FA-art”. Oprócz kwartalnika wydaje książki z zakresu literatury pięknej, krytyki i literaturoznawstwa, płyty muzyczne oraz współpracuje przy wydawaniu wortalu Witryna Czasopism.pl.

Wydawnictwo Forma – polskie wydawnictwo z siedzibą w Szczecinie, powstałe w 2000 r.

Wydawnictwo Format – wrocławskie wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek obrazkowych o charakterze artystycznym, które skierowane są do dzieci i dorosłych. Publikacje otrzymują liczne nagrody i jako odbiegające od masowych standardów, są chętnie wybierane przez kolekcjonerów.

Wydawnictwo Iskry – polskie wydawnictwo założone w 1952 w Warszawie jako Państwowe Wydawnictwo Młodzieżowe „Iskra”, następnie Państwowe Wydawnictwo „Iskry”, wydawca literatury dla dzieci i młodzieży; sprywatyzowane w 1992.

PZWL Wydawnictwo Lekarskie – największe i najstarsze polskie wydawnictwo medyczne, którego powstanie zainicjował prof. Stanisław Konopka w czerwcu 1945 r. w Warszawie.

Wydawnictwo Naukowe PWN (PWN) – polskie wydawnictwo naukowe założone w 1951 w Warszawie jako Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Wydawnictwo Polskie R. Wegnera – polskie wydawnictwo działające w latach 1917–1950. Zostało założone jako spółka akcyjna przez Rudolfa Wegnera jako Wydawnictwo Polskie z siedzibą we Lwowie, a następnie w Poznaniu. W roku 1926 Wegner przejął je na własność i zmienił nazwę na Wydawnictwo Polskie R. Wegnera. Ukierunkowane było głównie na polską i zagraniczną literaturę piękną. W swoim dorobku ma szereg serii wydawniczych, z których najbardziej znane to „Biblioteka Laureatów Nobla” i „Cuda Polski”. Charakteryzowało się dużą dbałością o jakość techniczną, literacką i graficzną swoich książek, zwłaszcza luksusowych edycji bibliofilskich. Wielkość produkcji sięgała 300 nowych tytułów rocznie. W czasie II wojny światowej zostało przeniesione do Warszawy i prowadziło sprzedaż swoich zapasów magazynowych. W roku 1941 zmarł właściciel, Rudolf Wegner, a firma przeszła w ręce jego żony Wandy i córki, Ireny Rybotyckiej. Majątek wydawnictwa uległ praktycznie całkowitemu zniszczeniu w trakcie powstania warszawskiego. Po wojnie wznowiło funkcjonowanie, lecz w roku 1950 zostało znacjonalizowane i zlikwidowane. Jego działalność kontynuowana była w stosunkowo niedużej skali przez emigracyjne Wydawnictwo Polskie Tern (Rybitwa) Book w Londynie do lat 70. XX wieku.

Wydawnictwo Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej. Oprócz pozycji książkowych wydaje wydawnictwa specjalne i periodyki: Bliski Wschód, Kultura Popularna, Psychologia Jakości Życia, Acta Sueco-Polonica, Spotkania Europejskie.

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego – uczelniana oficyna wydawnicza powstała w 1968 roku wraz z powołaniem do życia Uniwersytetu Śląskiego. Dnia 1 września 1975 roku Dział Wydawniczy przekształcono w Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.

Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego – wydawnictwo naukowe, którego historia sięga lat 60, kiedy to w Uniwersytecie Wrocławskim powstał wówczas niewielki dział wydawniczy. W miarę rozwoju wzrastały edytorskie potrzeby Uniwersytetu związane z koniecznością publikacji pomocy dydaktycznych i prac naukowych, co powodowało ciągły rozwój działu wydawniczego, który w 1972 uzyskał status wydawnictwa uczelnianego. Od tego momentu oficyna nosi nazwę Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, od 1 kwietnia 1996 roku działając jako jednoosobowa spółka Uniwersytetu Wrocławskiego z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO), Ossolineum – polski instytut naukowy i kulturalny we Wrocławiu.

ZamKor P. Sagnowski i Wspólnicy spółka jawna - wydawnictwo specjalizujące się w podręcznikach z fizyki i chemii dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, produkcji pomocy dydaktycznych i materiałów multimedialnych z obu tych przedmiotów oraz kursów e-learningowych.

Zysk i S-ka – wydawnictwo z siedzibą w Poznaniu przy ulicy Wielkiej na Starym Mieście, założone w 1994 przez Tadeusza Zyska i Aleksandra Szablińskiego, po ich odejściu z wydawnictwa Rebis. W dorobku wydawnictwa jest już ponad tysiąc tytułów.