Alouette 2W
Alouette 2

Alouette 2 – kanadyjski satelita naukowy, służący do badania jonosfery. Do prowadzenia badań używano dwóch rozwijanych anten, o długości 22 i 73 metrów. Na pokładzie satelity nie było urządzeń zapisujących dane, dlatego pomiary mogły być przekazywane na Ziemię jedynie w czasie przelotu nad stacjami odbiorczymi. Satelitę przestano użytkować w 1975 roku.

Apollo Pad Abort Test 2W
Apollo Pad Abort Test 2

Apollo Pad Abort Test 2 (PA-2) – drugi test awaryjnego przerwania startu na wyrzutni przeprowadzony w ramach programu Apollo.

Astérix (satelita)W
Astérix (satelita)

Astérix – pierwszy francuski sztuczny satelita, umieszczony na orbicie 26 listopada 1965 roku przez rakietę typu Diamant A, która wystartowała z kosmodromu Hammaghir w Algierii. Francja stała się wtedy szóstym państwem posiadającym własnego satelitę na orbicie po ZSRR, USA, Wielkiej Brytanii Kanadzie i Włoszech i trzecim, które wysłało go samodzielnie.

Calsphere 4AW
Calsphere 4A

Calsphere 4A – amerykański wojskowy sztuczny satelita; używany jako cel do kalibracji radarów. Wraz z nim wyniesiono, m.in. satelity Dodecapole 2 i Transit O-5.

Corona 101W
Corona 101

Corona 101 – amerykański satelita rozpoznawczy przeznaczony do wykonywania zdjęć powierzchni Ziemi. Dwudziesty piąty statek serii KeyHole-4A tajnego programu CORONA. Kapsuły powrotne odzyskano w locie nad Pacyfikiem 10 października (1025-1) i 15 października 1965 (1025-2). Uzyskane zdjęcia zamierzano wykorzystać do celów kartograficznych.

Corona 103W
Corona 103

Corona 103 – amerykański satelita rozpoznawczy przeznaczony do wykonywania zdjęć powierzchni Ziemi. Dwudziesty siódmy statek serii KeyHole-4A tajnego programu CORONA. Kapsuły powrotne odzyskano w locie nad Pacyfikiem 10 (1027-1) i 11 (1027-2) grudnia 1965 roku. Z powodu awarii misja trwała tylko jeden dzień, w związku z czym nie aktywowano kamer dla drugiej kapsuły.

Corona 104W
Corona 104

Corona 104 – amerykański satelita rozpoznawczy przeznaczony do wykonywania zdjęć powierzchni Ziemi. Dwudziesty ósmy statek serii KeyHole-4A tajnego programu CORONA.

DME-AW
DME-A

DME-A – amerykański satelita naukowy, wysłany w ramach programu Explorer, którego celem było badanie jonosfery.

DMSP Block 2 F1W
DMSP Block 2 F1

DMSP Block 2 F1 – amerykański wojskowy satelita meteorologiczny; jeden z trzech satelitów należących do serii Block 2 programu Defense Meteorological Satellite.

DMSP Block 3 F1W
DMSP Block 3 F1

DMSP Block 3 F1 – amerykański wojskowy satelita meteorologiczny; pierwszy należący do Defense Meteorological Satellite Program. Jedyny satelita w serii Block 3, będący zmodyfikowanym satelitą Block 2. Czasem oznaczany jako DMSP Black 4A F3.

Dodecapole 1W
Dodecapole 1

Dodecapole 1 – amerykański wojskowy satelita technologiczny. Służył pracom i badaniom inżynieryjnym dotyczącym zwiadu elektronicznego. Satelitę stanowiła kula z 12 teleskopowo wysuwanymi antenami, o długości 7,6 metra.

Dodecapole 2W
Dodecapole 2

Dodecapole 2 – amerykański wojskowy satelita technologiczny. Służył pracom i badaniom inżynieryjnym dotyczącym zwiadu elektronicznego, np, kalibracji radarów. Satelitę stanowiła kula z 12 teleskopowo wysuwanymi antenami, o długości 7,6 metra.

EHH B2W
EHH B2

EHH B2 – amerykański wojskowy sztuczny satelita zwiadu elektronicznego. Wystrzelony razem z satelitą wywiadowczym KH-7 19.

ERS 17W
ERS 17

ERS 17, nazywany również ORS 3 – amerykański wojskowy satelita naukowy. Wyniesiony wraz z satelitami Vela 3A i Vela 3B.

Explorer 28W
Explorer 28

Explorer 28 – amerykański satelita naukowy programu Explorer, trzeci z serii Interplanetary Monitoring Platform. Wykonywał badania przestrzeni międzyplanetarnej, plazmy, promieni kosmicznych, pól magnetycznych i cząstek energetycznych w polach magnetycznych.

FR 1W
FR 1

FR 1 – drugi francuski sztuczny satelita. Był cywilnym satelitą naukowym prowadzącym radiowe badania jonosfery. Pracował do sierpnia 1968.

Gemini 2W
Gemini 2

Gemini 2 – drugi bezzałogowy lot testowy programu Gemini. Zadaniem tego doświadczenia było sprawdzenie działania statku Gemini i jego systemów, a przede wszystkim osłony termicznej wraz z całym zespołem ochrony przed wpływem wysokiej temperatury w czasie przedzierania się przez atmosferę przy powrocie na powierzchnię Ziemi. Lot był lotem suborbitalnym.

GEOS 1W
GEOS 1

GEOS 1 – amerykański satelita geodezyjny, wysłany w ramach programu Explorer. Pierwszy działający satelita w ramach National Geodetic Satellite Program.

Intelsat 1W
Intelsat 1

Intelsat 1 – pierwszy w historii komercyjny satelita telekomunikacyjny; amerykański satelita łącznościowy należący do firm Intelsat i Communications Satellite Corp. Pracował przez 4 lata, ponad 2 lata więcej niż pierwotnie planowano. Jego pełnowymiarowy model zawieszony jest w lobby siedziby głównej firmy Intelsat w Waszyngtonie.

Kosmos 58W
Kosmos 58

Kosmos 58 – radziecki eksperymentalny satelita meteorologiczny, drugi satelita meteorologiczny wystrzelony z kosmodromu Bajkonur. Prototyp statków serii Meteor 1, zainaugurowanej lotem Kosmos 122. Jego misją było sprawdzenie funkcjonowania podstawowych elementów wyposażenia przyszłych satelitów Meteor, w tym anteny pracującej na częstotliwości 90 MHz i 137,3 MHz. Testowano też proste kamery TV i podczerwieni, oraz instrumenty aktynometryczne, które prawdopodobnie nie działały poprawnie. Dane były przesyłanie do stacji naziemnych w Moskwie, Nowosybirsku i Chabarowsku.

Lincoln Experimental Satellite 1W
Lincoln Experimental Satellite 1

Lincoln Experimental Satellite 1 – amerykański wojskowy satelita łącznościowy. Pierwszy z serii ośmiu statków LES. Pracował w paśmie X. Mimo że nie osiągnął zaplanowanej orbity, pomyślnie przetestował wiele urządzeń i technologii telekomunikacyjnych.

Łuna 7W
Łuna 7

Łuna 7 – radziecka bezzałogowa misja sondy kosmicznej programu Łuna, przeznaczona do badań Księżyca. Sonda została wystrzelona 4 października 1965 z kosmodromu Bajkonur, jej celem było wykonanie miękkiego lądowania na Księżycu.

Navspasur RodW
Navspasur Rod

Navspasur Rod – amerykański wojskowy sztuczny satelita stanowiący pasywny cel do kalibracji radarów. Wyniesiony wraz z satelitą Transit O-5 i innymi.

Orbiting Solar Observatory 2W
Orbiting Solar Observatory 2

Orbiting Solar Observatory 2 – drugi z serii ośmiu amerykańskich orbitalnych obserwatoriów Słońca w promieniach rentgenowskich, UV i gamma, w całym cyklu słonecznym. Celem drugorzędnym były badania pyłu kosmicznego. OSO-2 jako pierwszy w historii wyniósł koronograf w przestrzeń kosmiczną.

Pegasus 1W
Pegasus 1

Pegasus 1 − amerykański satelita naukowo-badawczy do pomiaru mikrometeoroidów dla celów związanych z projektowaniem statków Apollo w ramach programu Apollo. Pierwszy statek z serii Pegasus.

Pegasus 2W
Pegasus 2

Pegasus 2 − amerykański satelita naukowo-badawczy i technologiczny do pomiaru mikrometeoroidów dla celów związanych z projektowaniem statków Apollo oraz dla testów pracy z rakietami Saturn. Drugi statek z serii Pegasus. Misja początkowo planowana na 1 rok trwała ponad 3 lata.

Pegasus 3W
Pegasus 3

Pegasus 3 – trzeci, zarazem ostatni sztuczny satelita badawczy związany z praktyczną realizacją programu Apollo, wprowadzony na orbitę w ramach programu Pegasus. Wystrzelony w trakcie próby z rakietą Saturn I Block 2 w dniu 30 lipca 1965 roku.

Pioneer 6W
Pioneer 6

Pioneer 6 – amerykańska sonda kosmiczna wprowadzona na orbitę heliocentryczną w ramach programu Pioneer.

Poppy 4AW
Poppy 4A

Poppy 4A – amerykański satelita wywiadu elektronicznego serii Poppy. Zbierał dane o parametrach pracy radzieckich radarów obrony powietrznej i antybalistycznej. Pozostawał utajniony do września 2005. Zbudowany przez Naval Research Laboratory, NRL. Poppy 4A został wystrzelony 9 marca 1965 wraz z trzema innymi satelitami serii Poppy oraz kilkoma satelitami innego typu. Statek pozostaje na orbicie okołoziemskiej, której trwałość szacuje się na 1000 lat.

Poppy 4BW
Poppy 4B

Poppy 4B – amerykański satelita wywiadu elektronicznego serii Poppy. Zbierał dane o parametrach pracy radzieckich radarów obrony powietrznej i antybalistycznej. Pozostawał utajniony do września 2005. Zbudowany przez Naval Research Laboratory, NRL. Poppy 4B został wystrzelony 9 marca 1965 wraz z trzema innymi satelitami serii Poppy oraz kilkoma satelitami innego typu. Statek pozostaje na orbicie okołoziemskiej, której trwałość szacuje się na 1000 lat.

Proton 1W
Proton 1

Proton 1 – radziecki satelita naukowy serii Proton, do badań w zakresie astronomii; pierwszy ładunek wyniesiony przez rakiety nośne rodziny Proton, w dwuczłonowym wariancie UR-500; podówczas najcięższy ładunek wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Satelita był ładunkiem pierwszej w historii rakiety UR-500, która utworzyła potem rodzinę rakiet nośnych Proton, która była jednym z filarów radzieckiego i rosyjskiego programu kosmicznego.

Proton 2W
Proton 2

Proton 2 – radziecki satelita naukowy serii Proton, do badań w zakresie astronomii; drugi ładunek wyniesiony przez rakiety nośne rodziny Proton, w dwuczłonowym wariancie UR-500.

Ranger 8W
Ranger 8

Ranger 8 – amerykańska sonda kosmiczna wysłana w ramach programu Ranger. Statek planowo zderzył się z Księżycem 20 lutego 1965, wykonując ponad 7137 zdjęć jego powierzchni w ciągu 23 minut przed upadkiem. Jego misja trwała 64,9 godziny.

Ranger 9W
Ranger 9

Ranger 9 – amerykańska sonda kosmiczna wysłana w ramach programu Ranger. Aparat planowo zderzył się z Księżycem 24 marca 1965 roku, wykonując i wysyłając wcześniej 5814 zdjęć jego powierzchni. Sonda przekazywała swoje zdjęcia bezpośrednio do telewizji publicznej. Widzowie zobaczyli wczesnym rankiem obrazy krateru Alphonsus z podpisem: Z KSIĘŻYCA NA ŻYWO.

Saturn-Apollo 8W
Saturn-Apollo 8

Saturn-Apollo 8 (A-104) – testowy lot z makietą statku Apollo w ramach programu Apollo. Makieta nosiła oznaczenie BP-26. Na orbicie umieszczono satelitę Pegasus 2, który był transportowany w makiecie modułu serwisowego statku.

Saturn-Apollo 9W
Saturn-Apollo 9

Saturn-Apollo 9 (A-103) – lot z makietą statku Apollo, która nosiła oznaczenie Apollo BP-16. Pierwszy lot Programu Apollo o charakterze operacyjnym – na orbicie umieszczono satelitę Pegasus 1, który był transportowany w makiecie modułu serwisowego statku.

Saturn-Apollo 10W
Saturn-Apollo 10

Saturn-Apollo 10 (A-105) – testowy lot z makietą statku Apollo w ramach programu Apollo. Makieta nosiła oznaczenie BP-9. Na orbicie umieszczono satelitę Pegasus 3, który był transportowany w makiecie modułu serwisowego statku. Był to ostatni lot, w którym wykorzystano rakietę Saturn I.

SECOR 2W
SECOR 2

SECOR 2 – amerykański wojskowy satelita naukowy. Wyniesiony razem z satelitą Transit O-3. Służył do badań związanych z nawigacją satelitarną i geodezją. Stanowił część programu SECOR. Misja zakończyła się niepowodzeniem.

SECOR 3W
SECOR 3

SECOR 3 – amerykański wojskowy satelita naukowy. Służył do badań związanych z nawigacją satelitarną i geodezją. Stanowił część programu SECOR. Zakładany czas pracy wynosił 3 lata.

SECOR 4W
SECOR 4

SECOR 4 – amerykański wojskowy satelita naukowy. Służył do badań związanych z nawigacją satelitarną i geodezją. Stanowił część programu SECOR. Misja nieudana. Statek pozostaje na orbicie okołoziemskiej, której trwałość szacowana jest na 5000 lat.

SECOR 5W
SECOR 5

SECOR 5 – amerykański wojskowy satelita geodezyjny.

SOLRAD 8W
SOLRAD 8

SOLRAD 8 – amerykański satelita naukowy, wysłany w ramach programu Explorer. Celem misji było rejestrowanie promieniowania emitowanego przez Słońce. Satelita działał zgodnie z planem, z wyjątkiem systemu stabilizacji, który nie był w stanie zapewnić optymalnego dla prowadzonych pomiarów, poziomu obrotów wokół osi.

Space Nuclear Auxiliary Power ShotW
Space Nuclear Auxiliary Power Shot

Space Nuclear Auxiliary Power Shot, Snapshot – amerykański wojskowy satelita technologiczny. Służył do testów silnika jonowego zasilanego reaktorem SNAP-10A – jedynym reaktorem jądrowym wyniesionym w kosmos przez Stany Zjednoczone i pierwszym pracującym w kosmosie reaktorem w historii.

SURCAL 5W
SURCAL 5

SURCAL 5 – amerykański wojskowy sztuczny satelita; używany jako cel do kalibracji systemu Naval Space Surveillance (NavSpaSur). Wraz z nim wyniesiono, m.in. satelity Dodecapole 2 i Transit O-5.

Surveyor SD-2W
Surveyor SD-2

Surveyor SD-2 – amerykański sztuczny satelita będący modelem sondy księżycowej programu Surveyor. Ładunek został wyniesiony na trajektorię translunarną, podobną do tej, na którą został później wysłany Surveyor 1. Był to ostatni lot w ramach prac badawczo-rozwojowych nad członem Centaur.

TIROS 9W
TIROS 9

TIROS 9 – okołobiegunowy amerykański satelita meteorologiczny i technologiczny. Pierwszy z serii TIROS umieszczony na orbicie zbliżonej do polarnej. Wysłany w celu usprawnienia procesu pozyskiwania satelitarnych zdjęć pokrywy chmur na potrzeby programu TOS, tj. TIROS Operational System. Jako pierwszy satelita wykonał mapę pogodową całego świata.

TIROS 10W
TIROS 10

TIROS 10 – okołobiegunowy amerykański satelita meteorologiczny i technologiczny. Drugi z serii TIROS umieszczony na orbicie zbliżonej do polarnej. Wysłany w celu usprawnienia procesu pozyskiwania satelitarnych zdjęć pokrywy chmur na potrzeby programu TOS, tj. TIROS Operational System, był satelitą „przejściowym”.

Transit O-3W
Transit O-3

Transit O-3 – amerykański wojskowy satelita nawigacyjny; trzeci statek Transit serii operacyjnej. Z powodu usterki pracował tylko kilka tygodni. Wyniesiony razem z satelitą SECOR 2.

Transit O-4W
Transit O-4

Transit O-4 – amerykański wojskowy satelita nawigacyjny; czwarty statek Transit serii operacyjnej.

Transit O-5W
Transit O-5

Transit O-5 – amerykański wojskowy satelita nawigacyjny; piąty statek Transit serii operacyjnej.

Transit O-6W
Transit O-6

Transit O-6 – amerykański wojskowy satelita nawigacyjny; szósty statek Transit serii operacyjnej. Stanowił część systemu nawigacji dla okrętów podwodnych US Navy przenoszących pociski balistyczne typu UGM-27 Polaris. Zbudowany przez Naval Avionics Facility. Przestał działać po jedenastu miesiącach, z powodu awarii niewłaściwie zamontowanych podzespołów.

Transtage 5W
Transtage 5

Transtage 5 – amerykański człon rakietowy Transtage, obciążony ołowiem, który 18 czerwca 1965 roku w ramach testów osłony aerodynamicznej rakiet Titan został umieszczony na orbicie okołoziemskiej.

Vela 3AW
Vela 3A

Vela 3A – amerykański satelita rozpoznawczy do wykrywania wybuchów i prób jądrowych na ziemi i w przestrzeni kosmicznej; pierwszy z trzeciej pary satelitów serii Vela; wyniesiony razem z satelitami Vela 3B i ERS 17.

Vela 3BW
Vela 3B

Vela 3B – amerykański satelita rozpoznawczy do wykrywania wybuchów i prób jądrowych na ziemi i w przestrzeni kosmicznej; drugi z trzeciej pary satelitów serii Vela; wyniesiony razem z satelitami Vela 3A i ERS 17.

Wenera 2W
Wenera 2

Wenera 2 – radziecka bezzałogowa sonda kosmiczna przeznaczona do badania planety Wenus, kolejna nieudana misja w ramach programu Wenera.

Wenera 3W
Wenera 3

Wenera 3 – radziecka bezzałogowa sonda kosmiczna przeznaczona do badania planety Wenus. Należała do programu Wenera. Lądownik Wenery 3 był pierwszym obiektem zbudowanym przez człowieka, który dotarł do powierzchni ciała niebieskiego innego niż Księżyc, a nastąpiło to 1 marca 1966. W wyniku utraty kontaktu z sondą dwa tygodnie wcześniej, nie odebrano z niego żadnych danych.