Język baskijskiW
Język baskijski

Język baskijski – język Basków, zamieszkujących kilka prowincji na pograniczu Hiszpanii i Francji. Posługuje się nim dzisiaj ponad milion osób, z których ok. 90% mieszka w Hiszpanii.

Dialekt gipuzkoańskiW
Dialekt gipuzkoański

Dialekt gipuzkoański – dialekt języka baskijskiego, na którym oparta jest jego ustandaryzowana forma – batua. Jest używany w prowincji Guipúzcoa i w małej części Nawarry.

Język haidaW
Język haida

Język haida – zagrożony wymarciem język Haidów z Wyspy Królowej Charlotty, niegdyś zaliczany do języków na-dene (1915), jednak przynależności do tej rodziny nie udało się udowodnić. Dziś uważa się go za język izolowany.

Język japońskiW
Język japoński

Język japoński – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

Język koreańskiW
Język koreański

Język koreański – język używany na Półwyspie Koreańskim. Funkcjonuje głównie w Korei Południowej oraz Północnej, a także w sąsiadującej z Koreą Północną chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbian. Na świecie językiem tym posługuje się ok. 77 milionów ludzi, włączając w to duże skupiska w republikach dawnego Związku Radzieckiego, USA, Kanadzie, Brazylii i Japonii.

Język laalW
Język laal

Język laal – niesklasyfikowany język używany przez 749 osób w czadyjskim regionie administracyjnym Moyen-Chari w trzech wsiach: Gori (lá), Damtar i Mailao, położonych nad rzeką Szari. Laal może być językiem izolowanym, który stanowiłby pozostałość po bliżej nieokreślonej grupie języków, używanych dawniej w środkowej Afryce. Język nie ma formy pisemnej. Według Davida Farisa, czadyjskiego członka SIL, język laal jest zagrożony wymarciem, ponieważ większość użytkowników w wieku poniżej 25 roku życia stopniowo przejmuje bardziej rozpowszechniony w tamtych okolicach język bagirmi.

Język zuniW
Język zuni

Język zuni (zuñi) – język ojczysty plemienia Indian północnoamerykańskich Zuni, zamieszkującego głównie Zuni Pueblo w Nowym Meksyku. Bywa zaliczany do fyli penutiańskiej.