De rerum naturaW
De rerum natura

De rerum natura – poemat z I wieku przed Chrystusem, napisany heksametrem przez rzymskiego filozofa i poetę Lukrecjusza. Zawiera wykład filozofii epikurejskiej.

De revolutionibus orbium coelestiumW
De revolutionibus orbium coelestium

De revolutionibus orbium coelestium – dzieło Mikołaja Kopernika, które zawiera wykład heliocentrycznej i heliostatycznej budowy wszechświata. Na owe czasy stanowiło przewrót w nauce i ówczesnym światopoglądzie. Ukazało się drukiem w Norymberdze w 1543. Składa się z sześciu ksiąg.

Historia animaliumW
Historia animalium

Historia animalium – pisma zoologiczne Arystotelesa ze Stagiry powstałe w środkowym okresie jego życia, prawdopodobnie od około 350 do 343 p.n.e. Zawierają liczne dane anatomiczne, fizjologiczne i behawioralne ponad 500 gatunków zwierząt oraz pierwszą w historii klasyfikację zoologiczną. Wraz z De Partibus Animalium i De Generatione Animalium znane są pod nazwą De Animalibus.

Matematyczne zasady filozofii naturalnejW
Matematyczne zasady filozofii naturalnej

Matematyczne zasady filozofii naturalnej – dzieło Isaaca Newtona, w którym przedstawił prawo powszechnego ciążenia, a także prawa ruchu leżące u podstaw mechaniki klasycznej. Newton wyprowadził prawa Keplera dla ruchu planet.

Narratio primaW
Narratio prima

De libris revolutionum Copernici narratio prima – abstrakt do kopernikańskiej teorii heliocentrycznej napisany przez Georga Retyka i wydany w Gdańsku w 1540 roku pod tytułem Narratio prima. Jest to wstęp do dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium opublikowanego w 1543 roku w dużej mierze za namową Retyka. Narratio prima to pierwsza drukowana publikacja głosząca o teorii heliocentrycznej.

O niebieW
O niebie

O niebie – traktat filozoficzny Arystotelesa z zakresu filozofii przyrody. W Corpus Aristotelicum zajmuje strony od 268a do 314a.

Pomoc wzajemna jako czynnik rozwojuW
Pomoc wzajemna jako czynnik rozwoju

Pomoc wzajemna jako czynnik rozwoju – zbiór esejów rosyjskiego naturalisty i myśliciela anarchistycznego Piotra Kropotkina, wydany po raz pierwszy w 1902.

Studia nad przyrodąW
Studia nad przyrodą

Studia nad przyrodą – tekst filozoficzny Jacques'a-Henriego Bernardina de Saint-Pierre, wydany po raz pierwszy w 1784.