MandżukuoW
Mandżukuo

Mandżukuo – marionetkowe państwo utworzone w 1932 r. przez Japonię na okupowanych przez nią obszarach Mandżurii, w północno-wschodnich Chinach.

Flaga MandżukuoW
Flaga Mandżukuo

Flaga Mandżukuo – oficjalna flaga używana w latach 1932-1945 w marionetkowym Cesarstwie Mandżukuo.

Gwardia Cesarska MandżukuoW
Gwardia Cesarska Mandżukuo

Gwardia Cesarska Mandżukuo – elitarna jednostka cesarskiej armii Mandżukuo, utworzona w 1933. Gwardziści byli odpowiedzialni za osobistą ochronę cesarza Puyi i wyższych członków rządu. Kwatera główna gwardii mieściła się w stołecznym Xinjing.

Hymn MandżukuoW
Hymn Mandżukuo

Podczas swojej 14-letniej historii, Mandżukuo miało dwa hymny państwowe.

Jednostka 731W
Jednostka 731

Jednostka 731 – tajna jednostka wojskowa cesarskiej armii japońskiej. Realizowała ona program badań i rozwoju broni biologicznej i chemicznej, zainicjowany przez generała-porucznika Shirō Ishii, prowadzony w czasie II wojny chińsko-japońskiej oraz II wojny światowej. Działalność Jednostki 731, a także innych, podobnych placówek badawczych, jest najbardziej znanym przykładem zbrodni wojennych jakich dopuszczała się armia japońska.

Godło MandżukuoW
Godło Mandżukuo

Godło Mandżukuo ustanowiono w 1932 roku, gdy powstało to państwo, a zniesiono w 1945, kiedy zostało przyłączone do Chin. Kraj był marionetkowym cesarstwem, de facto sterowanym przez Japonię. Pięciopłatkowy kwiat storczyka ma to samo przesłanie, co flaga - tzw. Zjednoczenie Pięciu Ras. Są to: Mandżurowie, Hanowie, Mongołowie, Hui i Tybetańczycy. Dlatego w godle widnieje także pięć pręcików. Godło ma kolor żółty i, tak jak na fladze Mandżukuo, ma to symbolizować najważniejszą rolę Mandżurów.

Reprezentacja Mandżukuo w piłce nożnej mężczyznW
Reprezentacja Mandżukuo w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Mandżukuo w piłce nożnej – nieistniejący już zespół piłkarski, który reprezentował marionetkowe państwo zależne od Japonii – Mandżukuo. Drużyna istniała głównie w celach propagandy. Rozegrała osiem spotkań międzynarodowych lecz żadne z nich nie jest uznawane za oficjalne.

PuyiW
Puyi

Aisin Gioro Puyi, – ostatni cesarz Chin. Należał do mandżurskiej dynastii Qing, zmuszony w 1912 roku do abdykacji. Od 1934 roku cesarz marionetkowego państwa Mandżukuo, a od 1945 roku więzień – najpierw radziecki, a potem chiński. Po uwolnieniu w 1959 roku został zwykłym obywatelem Chińskiej Republiki Ludowej i pracował jako ogrodnik, a potem archiwista.